2024. augusztus 8., 19:10

Örömünnep majdnem csodával Feleden

Több mint 400 néző, igazi családi hangulat várta Feleden a rimaszombatiakat a Szlovák Kupa első fordulójában, s a két osztállyal feljebb játszó, idegenekkel megtűzdelt batyiak majdnem ráfáztak a feledi vendégeskedésre, de végül, ha a sírból kikapaszkodva is, tizenegyesekkel, de tovább menetelnek. A többi gömöri és nógrádi helyszínen nem született meglepetés, bár az óváriak igen közel álltak hozzá.

Feled–Rimaszombat kupameccs
Fotó: Mihályi Gábor

Remek idő, több mint 400 néző, igazi családias hangulat várta az V. ligás Feleden ((Jonáš – Radič (73. Prečuch), Slovák, Trizna (67. M. Sendrei), Szabó – Trizna (46. Hudec), Varga (86. Zagyi), Koóš, Kótai, Bálint (46.Hano) – Kókai)) az ukrán Volodimír Vasiljev által vezetett III. ligás rimaszombatiakat ((Lomaia – Juhász, Sojka, Petrán, Ferleťák (58. Kurek) – Jinjolava, Vuantu, Ciprus, Vargic, Vlasov –Pál (75. Gembický)).

Egyik csapatnak sem sikerült a kupameccs előtti „főpróba”, a bajnoki nyitányon mindkét csapat vereséget szenvedett, a felediek a málnapatakiaktól, a rimaszombatiak a szinnaiaktól kaptak ki. Utóbbiak meglepően simán, 3:0 arányban. Egy kupamérkőzés még mindig lázba hozza a futballszeretőket, nemcsak Feleden, hanem az összes többi helyszínen szép számú közönség jött össze, sokan családostul érkeztek. Mellettem egy fiatal pár szurkol két kislányukkal, s amikor egy rimaszombati törzsszurkoló a játékvezetőt mocskolja alpári hangon, a mellette állók gyorsan letorkolják. De kint van a helyi zeneiskola igazgatója is, aki a nyolcéves fiát is hozza magával. „Mindig imádtam a focit, de apám óhajára választanom kellett a klarinét és a foci közül. Előbbit választottam” – mondja Horváth Roland, de fia egyelőre még nem döntött. Ma még focizik és zenél is.

A mérkőzés úgy indul, nem lesz sok izgalom. A rimaszombatiak Slovák öngóljával góljával már a 9. percben megszerzik a vezetést, érezni a kétosztálynyi különbséget, de a 27. percben a fehérkúti és óvári kitérő után ismét feledi színekben játszó, rendkívül szemfüles Kókai Krisztián váratlanul kiegyenlít.

Igaz, a felediek öröme nem tartott sokáig, annyira megörültek az egyenlítő góljuknak, hogy a vendégek a kezdőrúgás után szinte azonnal ismét vezetéshez jutottak, a rendkívül dallamos  nevű grúz Bakuri Jinjolava találatával, akinek a nevével az ugyancsak lelkes, de ugyanannyi hibával dolgozó bemondóhölgy is képtelen volt megbirkózni. Az addig látszólag sportszerű mérkőzésen egyes rimaszombati játékosok nagyon elengedték magukat, s ezt Verdžák spori nem tolerálta, előbb Sojka mehetett a zuhanyozóba egy durva belemenés után, majd a félidő utolsó perceiben Petrán is erre a sorsra jutott második sárga lapja után. Ezt a hazaiak gyorsan ki is használták, Varga Adrián is bevette a szintén grúz Lomaia kapuját. Így váratlanul 2:2 arányú döntetlennel vonultak öltözőbe a csapatok. Mellettem több „szakkommentátor” kíséri figyelemmel a mérkőzést, egyikük az egykori feledi polgármester, Feledy Zoltán, aki a szünetben elmeséli a feledi foci rendszerváltás utáni feltámadását, mint kiderül, az ő irányítása alatt 1995-ben épült a jelenlegi focipálya, s akkoriban kezdődött a klub tervszerű felépítése is a diákoktól kezdve a felnőttcsapatig, s 1998 óta megszakítás nélkül játszanak kerületi szinten. „Pedig sose voltak külföldi vendégjátékosaink, mindent helyi és regionális szinten oldottunk meg” – mondja, s bár megérti, nem tudja elfogadni, hogy a járási futball teljesen szétesett. Ahogy most is látszik, még közönség is akad, csak lelkes és fanatikus sportfunkcionáriusok kellenek, ami bizony súlyos hiánycikk a régióban, s mint gyorsan hozzáteszi, szerencsére Feleden ezekből nincs hiány, s az sem hátrány, hogy a jelenlegi polgármester, Mihályi Gábor is maximálisan támogatja a focit.

Fotó:  Mihályi Gábor

A második félidő újabb Kókai-találattal indul, s mivel egy durva belépő után a szintén második sárgáját begyűjtő Vargic is a kiállítás sorsára jut, úgy tűnik, el is dőlt a meccs, hisz a rimaszombatiak már csak nyolcan maradtak a pályán. De dicséretükre legyen szólva, nem adják fel, a 81. percben tizenegyeshez jutnak, amit a csereként beállt Gembický csont nélkül érvényesít, s a Vízteleki János által irányított (tavaly még a fülekieket edzette) felediek és szurkolóik azért szurkolnak, hogy a rendes játékidőt kihúzzák a 3:3-as eredménnyel. Kihúzták, de a tizenegyeseket a batyaiak lőtték jobban (5:3), s így ők kerültek a második fordulóba, amelybe az IV. liga újoncához, a cserpatakiakhoz (Osrblie) látogatnak, akik Jolsván győztek 4:1 arányban. Annyi biztos, ez a játék ott nem lesz elég.

A régió III. ligás csapatai közül a losonciak (Čičmanec–Budáč (68. Kotora), Vilhan (46. Fabian), Daško, Tannhauser (46. Oláh), Jashari, Hulec (68. Kovanič), Pipíška, Telek, Berky, Dedok) Nyustyán 250 néző előtt Jashari és Oláh góljaival 2:0 arányban, s a következő fordulóban az erdőbényiekhez (Badín) utaznak, a kálnóiak 250 néző előtt Csábon  (Bojtoš (83. Buris)–Balga A., Balga T. (76. Vido), Balga P., Ďörď (45. Fónod), Mudroň, Lukács, Jakab, Malatinec (76. Koncz), Berec, Krajč (76. Koncz)) győztek 3:0 arányban, s a 2. fordulóban Ladomérmindszentre (Ladomerská Vieska) látogatnak.

A III. ligás csapataink közül egyedül a fülekiek nem léptek pályára, ugyanis az idénykezdésre teljesen szétesett V. ligás poltáriak visszaléptek, így a fülekiek csak a 2. fordulóban nyitnak, mégpedig a VI. ligás vacokiak (Bacúch) otthonában, akik hazai pályán 1:1-es döntetlen után tizenegyesekkel győzték le 9:8 arányban a nagyrőceieket. Régiós csapataink közül benevezett még a kupaküzdelmekbe az V. liga másik újonca, az ipolynyéki csapat (Zólyomi–Halko, Pobori, Súth, Újfalusi, Skabella, Fischer, Tóth (46. Vadászi), Nagy, Antal (67. Volkovics), Czibulya) is, akik 200 néző előtt hazai pályán kaptak ki nagyon simán (0:3) a szintén V. ligás geletnekiektől (Hliník nad Hronom). Szintén három góllal volt jobb az V. ligás nagykürtösi csapat a VI. ligás bozitapusztaiak (Buzitka) otthonában (1:4), s így teljesült a nagykürtösiek álma, a második fordulóban hazai pályán fogadhatják a második ligás garamszentkeresztiek (FK Pohronie) csapatát.

A legnagyobb csatára Feled mellett Óváron került sor, ahol a VI. ligás hazaiak (Kubiš–Žingor, Ondrejkov, Horváth, Domík, Híveš (76. Vlkolensky),  Bariak, Krišica, Marík, Gibala, Kliment (76. Deneš)) a IV. ligás fehérkútiakat (Príbelce) fogadták. A vendégek már az 5. percben megszerezték a vezetést, de a hazaiak Ondrejkov találatával a 17. percben egyenlítettek. A mérkőzés az utolsó percben dőlt el, amikor Nilaš bevette a hazaiak kapuját, így a fehérkútiak jutottak a második fordulóba.