Ó, Balázs, merre visz az utad?
Marco Rossi, a magyar válogatott új szövetségi kapitánya előre kijelentette, hogy azokra nem számít a válogatottban, akik nem játszanak a klubjaikban. Dzsudzsák Balázs, a válogatott csapatkapitánya nemcsak játékban nincs éppen, hanem klubja sincs. Vajon merre visz a harmincegy éves balszélső útja, ismét a sivatagba?
Szögezzük le azonnal, hogy Rossi és Dzsudzsák beszéltek egymással, és Rossi kijelentette, számára még mindig Dzsudzsák a csapatkapitány, és ha lesz csapata és játszani is fog, ismét számít rá. De tekintsük át a magyar labdarúgás elmúlt évtizedének Gera Zoltán mellett legmeghatározóbb alakjának a pályafutását.
A debreceni születésű Dzsudzsák Balázs Nyírlugosban nevelkedett, a helyi SE-től vezetett az útja a DVSC-hez, amelynek színeiben 2004-ben mutatkozott be, és az itt töltött négy idény alatt három bajnoki címet szerzett a Lokival. 2007 júniusában aztán a görögök elleni Eb-selejtezőn címeres mezben is pályára lépett csereként. Az év végén leszerződtette a PSV Eindhoven, és 2008 elejétől a hollandoknál folytatta.
Az átigazolási összeget 2,5 millió euróra becsülték, és egyértelmű volt, hogy a balszélsővel jó üzletet kötöttek az eindhoveniek. Az év májusában a kilencedik válogatott meccsén, már kezdőként, megszerezte első találatát címeres mezben, és ismét a görögök ellen, viszont barátságos mérkőzésen. Azóta már huszonegynél tart a gólok számát tekintve.
A PSV 2008-as bajnoki címéből Dzsudzsák 17 bajnokin 3 gólt lőve vette ki a részét. A Hollandiában töltött négy szezon során 157 mérkőzésen pályára lépve 55 gólt jegyzett, egyszóval a pályafutása egyenesen ívelt felfelé.
Az 1986-os születésű Dzsudzsák azonban nemcsak a sportlapok és portálok felületén szerepelt, hanem felfedezte magának a bulvár is. Ehhez persze kellett a nyírségi srác közreműködése, aki szívesen mutatkozott, majd közelebbről is megismerkedett a magyar celebvilág aranyásóival. Az ugyancsak debreceni születésű és több mint öt évvel idősebb Bódi Sylvit a Dzsudzsákkal egyidős Zimány Linda váltotta.
A rossznyelvek már korábban is azt pletykálták, hogy az aranyifjak életét élő focista eindhoveni korszaka alatt is falta a könnyűvérű nőket. A nők mellett imádta a drága autókat is. 2006-ban még csak a 2 millió forintos Suzuki Swiftjét zúzta össze, hét évvel később már a 71 milliós Lamborghinijét. Az aranyélethez arany is kellett, úgyhogy 24 évesen úgy látta jónak, hogy tovább kell állnia. Az borítékolható volt, hogy nem a PSV-nél fejezi be a karrierjét, hanem valamelyik topligában folytatja majd, ahol az egyik középcsapat meghatározó alakjává válhat.
Dzsudzsáknak minden lehetősége megvolt arra, hogy éljen a lehetőséggel. Fiatal volt, gyors, a technikai tudása pazar, de ő másképp gondolta. A szurkolók, az újságírók és a szakma legnagyobb megdöbbenésére 2011-ben nem Angliába vagy Németországba igazolt, hanem a futballban kissé perifériának számító, a sztárok körében levezetésként kezelt orosz Premjer-Ligába.
Az Anzsi Mahacskala 14 millió euróért szerződtette, és a dagesztáni klub nagy tervekkel állt elő akkoriban. Leigazolták Roberto Carlost, Samuel Eto'ót, miközben 40 ezres stadion építéséről beszéltek, de a csapat Moszkvában játszott, 1 900 kilométerre Mahacskalától. Dzsudzsák 8 meccsen lépett pályára, az út pedig Moszkvába vezetett a patinás Gyinamo Moszkvához 19 millió euróért, 2012. januárban. Az orosz fővárosban három és fél évet töltött, az út pedig Bursába vitt. Törökországban egy szezon alatt 25 meccen játszott.
Majd jött az Eb, amely Dzsudzsák számára is remekül sikerült, emlékezetes a portugálok elleni két gólja. Mindenki azt gondolta, hogy a magyarok iránt, beleértve Dzsudzsákot is, megnő majd a kereslet. Ez azonban elmaradt, noha szó volt a Hertha és a Schalke érdeklődéséről is, végül az Egyesült Arab Emírségekbe vezetett az út. Az al-Vahdához 3 millió euróért igazolt, 54 meccsen 15 gólt szerzett két idény alatt.
Abu-Dzabiban évi 3,5 millió eurót keresett, csakhogy idén nyáron lejárt a szerződése. A külföldi lapok összeboronálták angol és német klubokkal, a másodligás Aston Villával, valamint a szintén másodvonalbeli Hamburggal. A HSV azonban sokallta a 96-szoros válogatott fizetési igényeit. A 31 éves középpályás Oroszországban, Törökországban és az Emírségekben is az említett 3,5 milliót kereste évente, a németek azonban megdöbbentek az összeg hallatán. Hasonló volt a helyzet a MOL Vidi FC esetében is. A pletykák szerint a Viditől havi 48 millió forintot kért, vagyis majdnem 150 ezer eurót.
Szó volt a Ferencvárosról is, de Dzsudzsák külföldben gondolkodik továbbra is. Az arab portálok arról írtak, hogy a dubaji Sabab al-Ahli jelentkezett be érte, amit Dzsudzsák is megerősített az araboknak. A portálok hozzátették, hogy két angol élvonalbeli klub, a Cardiff City és a Newcastle United is érdeklődik a szabadon igazolható magyar szélsőért.
Függetlenül attól, hogy végül hova vezet Dzsudzsák Balázs útja, sokunknak támadhat olyan érzése, hogy a sokkal többre hivatott labdarúgó már évek óta levezet, miközben Puskás Ferenc 31 évesen igazolt a Real Madridhoz, míg Gera 25 évesen az angol West Bromwich-hoz, 31 évesen pedig a Fulhammel Európa-liga-döntőt játszott.