2018. szeptember 15., 11:47

Németh Krisztián: A DAC volt minden kissrác álma!

Péntek reggel van és a MOL akadémiára tartok, ahol Németh Krisztiánnal van találkozóm. Szerencsés embernek mondhatom magam, hogy ismerhetem. Igazi harcos, megszállott sportoló. Él hal a fociért és fontos számára a nemzeti identitás megtartása is. Elevenen él bennem a kép, amikor zárt kapus mérkőzésen a Rózsahegyet győztük le és a kerítésre mászott fel. Jó kis edzés számomra is, amíg a sok pálya mellett elhaladva Krisztiánhoz érek a ministadionhoz. A lelátóra ülünk, innét valóban szép a kilátás az akadémiára, el is kezdjük az interjút.

Németh Krisztián
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Karaffa Attila

Egy kis múlt. Jó pár évvel ezelőtt még Neked szurkolhattunk a  pályán mint játékos, majd mind edző is. Hogy emlékszel vissza azokra az évekre? 

Mint csallóközi, dunaszerdahelyi születésű srácként természetesen a DAC volt minden kissrác álma, és mindenki azt szerette volna, hogy egyszer a DAC-ban játszhasson. Szinte elérhetetlennek tűnt valamikor számomra. A Pecze Karcsi által fémjelzett nagy DAC-korszakot kisfiúként éltem meg. Nagy hatással volt rám, és a foci szerelmese lettem. Természetesen kiskorom óta magamba szívtam a DAC szeretetét, ami a mai napig tart.

Fotó:  Karaffa Attila

Számomra óriási dolog volt, amikor a Sparta Prága ellen teltház volt Dunaszerdahelyen és örömünnep. Európa Liga meccsek közül a Bayern a csúcs, de valahogy a Sparta elleni meccsek, az a nemzetközi konfrontáció már akkor is a cseh csúcscsapat ellen, ahol az egész csehszlovák válogatott valójában a Spartában volt és ideérkezett rendszeresen a Csallóköz központjába. A mai napig emlékszem rájuk, nem nagyon tudtuk megverni a Spartát, de akkor is hősiesen küzdöttünk. Óriási élmény volt, hogy a DAC rendszeresen a legerősebbek ellen versenyezhet. Természetesen az volt az álmom, hogy bekerüljek valamikor a DAC-ba és ez sikerült. Nagyon büszke vagyok rá, hogy sok mérkőzésen pályára léphettem DAC mezben és képviselhettem régiónkat és azt az 500000 embert, aki biztos vagyok benne, hogy magáénak vallja ezt a klubot. 

Fotó:  Karaffa Attila

Készültem a jövőmre a profi pályafutásomra. elvégeztem a testnevelési egyetemet, a legmagasabb edzői képesítést megszereztem. Tudatosan készültem arra, hogy ezt az imádott sportot űzhessem tovább is, mikor már a test felmondja a szolgálatot. Fokozatosan lettem másodedző, edző, sportigazgató, jelenleg az Akadémia ifjúsági sportigazgatója. Nagy megtiszteltetés egyik oldalon, másrészt óriási kötelesség és feladat az, hogy a DAC Közép-Európa egyik csúcscsapata legyen. 

Hogy ért Téged a megkeresés, hogy az Akadémián dolgozz és vezesd azt?

Legfontosabb, hogy az ember fel legyen készülve. Nézzen előre és képezze magát. Igyekeztem felkészülni én is, elvégeztem, ahogy már említettem, a legfelső edzői pro licencet, angolul tanultam, amellett játékos pályafutásom is volt, doktorátust megcsináltam. Múlt évben megszereztem a legmagasabb ifjúsági edzői képesítést. Minden képzést, amit lehetséges igyekszem elvégezni, hogy minél szélesebb legyen a látóköröm. Meglátogattam együtt a tulajdonossal rengeteg akadémiát Európában. Franciaországban voltunk négy csúcsakadémián, akik jelenleg a világbajnokok is. Benézhettünk a háttérbe milyen munka zajlik ott. Az Arsenal, a Bayern München, Az Anderlecht, az Ajax akadémiáit is meglátogattuk és tapasztalatokat szereztünk, hogy időt és tudást nyerjünk a konkurenseinkkel szemben. A tudás mellé fontos az elhivatottság, a szenvedély és a pozitív megszállottság, ami engem valahol fémjelez és így természetesen ilyen embereket is keresek, szeretnék magam köré toborozni. Biztos vagyok benne, hogy ha ez a kettő egyesül a szenvedély, ami a DAC körül van, plusz a tudással, akkor nagy dolgok fognak születni. 

Fotó:  Karaffa Attila

Minden futballklub azon igyekszik, hogy saját nevelésű játékosok kerüljenek ki az ifjúsági edzők kezei közül. Mi a helyzet Dunaszerdahelyen? Hány csapat van, hogy működik a játékosnevelés?

Jelenleg óriási expanzió van itt Dunaszerdahelyen az ifjúság terén. Természetesen a cél , hogy az A csapatnak neveljünk ki játékosokat és tényleg a magját a saját nevelésű játékosok képezzék. Ehhez nagyon erős alapokat kell biztosítanunk. Óriási feladat ez, hogy minél több gyerek focizzon és szervezetten itt a régióban. A kisebbeknél is óriási munkát fektetünk bele, akár az oviprogramunkba, hogy már ott kiszűrjük a legügyesebb srácokat és megszerettessük velük a futballt. Járáson belül fontos, hogy minél több helyen focizzanak, bár kevés a gyermek. Szeretnénk a környező járásokkal is erősíteni az összmunkát. Léva-Érsekújvár-Komárom-Galánta területének labdarúgását szeretnénk már alapjaiban megmozgatni. Különböző tornákat, programokat szervezünk és elhívjuk őket a DAC mérkőzésekre, hogy érezzék át a hangulatot, motivációja legyen a kicsiknek. Rengeteg energiát fektetünk bele a kis kategóriákba, amely majd évek múltán hozza meg a gyümölcsét.

Az utóbbi két évben az 5. helyen végeztünk az akadémiák sorában. Biztos vagyok benne, hogy idén már dobogós helyen leszünk, és 3-4 alatt abszolút a sarkát fogjuk taposni a csúcsnak, ami jelenleg a Zsolna.

Idén már az U7-es korosztálytól az U19-ig vannak csapataink, plusz két női csapatunk van. Szeretnénk még lejjebb vinni a korosztályos csapatoknál a lécet, hiszen külföldön láthattam milyen egy 11 vagy egy 14 éves játékosok. Minél előbb el kell kezdeni ezt a képzést és meg kell találnunk mihamarabb azokat a tehetségeket.

Névjegy:
Németh Krisztián 1975. április 5-én született Dunaszerdahelyen, de Diósförgepatonyban nőtt föl, itt indult pályafutása is. Tizenöt éves korában igazolt a DAC-hoz, ahol a szamárlétrát végigjárva az A-csapat tagja lett. A pozsonyi Testnevelési és Sporttudományi Karon végzett tanulmányai alatt a Slovan tartalékcsapatában szerepelt, majd egy évet játszott Szencen is. A Dunaszerdahelyre való visszatérése után, az 1997/98-as évadban megragadt a DAC A-csapatában, 24 mérkőzésen lépett pályára. A 2001/02-es idényben Bacsfán futballozott, majd három rimaszombati év következett.
Rövid ideig külföldön is szerepelt a Tatabánya csapatánál, ezt a puhói Matadornál eltöltött időszak követte. 2006-ban visszatért a DAC-hoz, ahol további öt évig futballozott, majd fokozatosan edző vált belőle. Az élvonalban 74, a három legfelsőbb osztályban összesen 185 mérkőzésen lépett pályára a DAC színeiben. Werner Lorant, Zlatko Kranjcar, majd 2010-től Radványi Miklós segédje volt az A-csapat kispadján. A 2011/12-es idény első négy fordulójában Štefan Horný munkáját segítette. Horný távozása után egészen az évad végéig főedzőként vezette a csapatot. Ezt követően az FK 2007 ifjúsági labdarúgó klubhoz távozott, a várkonyi felnőtt csapatot  a III. ligába vezette.
2014-ben a DAC sportigazgatója lett, ez mellett edzőként az U19-es korosztállyal 2015-ben kiharcolta az I. ligába való jutást. 2016-ban ismét a DAC felnőtt csapatának főedzője lett, majd a klub ifjúság vezetője lett. Jelenleg a MOL Akadémia ifjúsági sportigazgatója. Egyszeres szlovák válogatott. Felesége, Lívia 2002-ben elnyerte az év szlovák kézilabdázónője címet, két fiuk van: Attila és Levente. (Forrás: fcdac.sk)

Van-e konkurencia? Pozsony és Győr közelségére gondolok.

Természetesen van, 60-70 kilométeren 7-8 akadémia is van nálunk Magyarországon és Ausztriában is. Erre a területre, ha azt vesszük mennyi gyerek él itt túl sok is az akadémia. A tehetséges gyerekekért óriási harc folyik. Mink azt valljuk, hogy a csallóközi, az itt élő magyar srácok itt legyenek képezve ezen a fantasztikus akadémián. Itt boldoguljanak a Csallóközben, Dunaszerdahelyen. Azért is lett, hogy világszínvonalú képzések, világszínvonalú körülmények legyenek, és ne kelljen máshová elvinni a fiatalokat.  A konkurencia minket is sarkall arra, hogy jobbak és jobbak legyünk. Erre fel is vagyunk készülve. 

Fotó:  Karaffa Attila

A Bécsi úton, az egykori cukorgyár területén három éve, 2015 tavaszán kezdődtek meg az első terepmunkálatok. Azóta rengeteg minden felépült, elmondanád részletesen mit láthatunk már most is és még mire számíthatunk az Akadémián?

Igazi fociparadicsom épült itt, amit egyedül Világi Oszkár álmodott meg és fantasztikus dolog, hogy nagyban gondolkodott és meg is valósította itt a Csallóköz központjában. Valójában 10 teljes méretű pálya lesz az akadémián, jelenleg kettőt még építenek. Plusz speciális pályák vannak. Van egy speciális kondíciós pálya, amelyet az Ajax Amsterdam edzőközpontjában láttunk. Mindenki a csodájára jár és irigyen tekintenek rá. Speciális pálya van a kapusoknak, palánkos pálya a kicsiknek, ami a jövőben le is lesz fedve és egész évben lehet képezni a játékosokat. Erősítőterem, saját öltöző minden csapatnak szinte luxuskörülmények között. Profi fizioterapeuták törődnek a játékosokkal, akik sérültek. Profi kondíciós edzőink vannak, minden kategóriában profi kapusedzők vannak. Kapusakadémiát alapítottunk. Kamerarendszer lesz bevezetve minden pályára, hogy elemezhessük az edzéseket. Jelenleg is ezt csináljuk. Minden csapatnál két edzőnk van. Két fűtött pályánk is lesz, télen is lehet majd játszani mérkőzéseket természetes gyepen. Az A csapatnak is épül az új központja külön erősítőteremmel, regenerációs részleggel, moziteremmel, öltözőkkel. Az A csapatnak külön lesz két pályája egy fűtött és egy rendes füves pálya. Az a koncepció, hogy a kisgyerekek az elején elkezdenek focizni és fokozatosan a többi pályán keresztül eljutnak majd a csúcspályára. 

2017-ben jelentették be, hogy az új idénytől tizenkét top akadémia fog működni az országban, ezeknek a Szlovák Labdarúgó-szövetség (SzLSz) az eddiginél is nagyobb anyagi és egyéb támogatást biztosít. Mit is jelent ez a klub számára? Milyen az a top akadémia?

A szövetségtől kapunk támogatást a működésre, természetesen az mellett, hogy a tulajdonos mennyit fektet bele ez csak a töredéke annak. A másik oldalon ez egy tiszteletbeli rang is, hogy ott vagyunk a topban, a tizenkettőben. Rendszeresen a legmagasabb szinten versenyezhetnek a csapataink, az U16 vezeti is a bajnokságot. Idén történelmi eredményeket érhetnek el csapataink, ami a helyezéseket illeti. 

Nemrégiben bejelentették, hogy megszűnt a DAC B csapata. Miért kellett meghozni ezt a döntést? Az A csapat keretének tagjai nem mindig kapnak annyi játéklehetőséget, a B csapatban viszont játszhattak volna. Az U19-es fiúk, ha kiöregednek más csapatot kell, hogy keressenek. Mi indokolta a döntést?

Az egész világon probléma a fakócsapatok működése. Több megoldás van rá, mint például az ún. farmcsapat létrehozása. Mindenképp az U19-es csapat és az A csapat között megtalálni a megoldást, az egyik legnagyobb kihívás minden akadémiának. Az utóbbi években a B csapaton keresztül nem kerültek be játékosok az A csapatba. Fiatal játékosaink felkészültek, hogy a II. ligába játszanak. Szoros kapcsolatban állunk a komáromi csapattal, ahol több játékosunk is játszik. A jövőben még szorosabb lehetőséget szeretnénk kialakítani a komáromiakkal. Ezeknek a fiataloknak nehéz lesz meglépni, hogy bekerüljenek az Európa Liga szereplésért küzdő A csapatba, ezért is fontos, hogy játéklehetőséget kapjanak. Várkonyon szép időszakot éltünk meg, még az én edzői tevékenységem alatt kerültünk fel a III. ligába. Jelenleg keressük még a lehetőségeket, az ideális átmeneti fázist. Előkészületi mérkőzéseket szervezünk az U19-ben és az A csapatban nem játszó labdarúgóknak, hogy pályára léphessenek. 

A magyar állam is támogatta az ifjúságnevelést, mit gondol miért vett részt a támogatásban?

Mi büszkék vagyunk magyarságunkra. A magyar állam jelenleg szívén viseli a Magyarországon kívül élő magyarok sorsát, ezt úgy érezzük innét a Felvidékről. Támogat több határon túli akadémiát is, mint például Csíkszeredát is, akivel nagyon jó a kapcsolatunk. Ennek az elképzelésnek egyik mintapéldánya a DAC. Egyik oldalon támogat egy fantasztikus akadémiát, ahol világszínvonalú körülmények között edzhetnek a fiatalok. A másik oldalon pedig a DAC több mint egy focicsapat. Közel tízezer ember találkozik kéthetente a stadionunkban, együtt elénekeljük a Nélküledet, a magyar Himnuszt, aminek óriási összetartó ereje van. Azelőtt nem volt ilyen esemény, ahol ennyi ember kéthetente együtt találkozik, együtt szurkol, együtt örül. Ez a DAC szurkolók családja egy nagy család, szinte mindenki ismer mindenkit. Értelmet és óriási pluszt ad ez a csallóközi emberek életébe a DAC. 

Az előkészületi mérkőzésekkor csodálkozva jövünk ki megnézni az akadémiát, lassan a stadion is elkészül. Büszkék lehetünk az eredményekre, hányan dolgoztok az Akadémián?

Közel 100 alkalmazottja van a DAC-nak. Látni is, hogy a fűnyírótól kezdve a takarítónőkön keresztül kitűnő munkát végez mindenki. Nemrégiben az olasz és a kuwaiti válogatott járt itt és mind rácsodálkoztak erre a színvonalas létesítményre már most, pedig még nincs teljesen kész. Mindenki hozzáteszi a magáét, a DAC több mint egy munkahely. 

Mit üzensz a DAC szurkolóknak?

Legfontosabb, hogy becsüljük meg ezt a szép időszakot, ezeket a momentumokat. Ne felejtsük el, hogy a DAC életében is voltak nehezebb időszakok. Fantasztikus stadionunk van, akadémiánk. Legfelsőbb célért, az Európa ligáért versenyzik a csapat idén is. Becsüljünk meg minden sikert. HA vannak is problémák és megakad a gépezet, akkor is tartsunk ki. Biztos vagyok benne, hogy ha mindenki összefog a DAC-ért a régióba, akkor óriási sikereket érhetünk el közösen!

Rövidített változata megjelent a Magyar7 19.számában.

Németh Krisztián
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.