Negyedik nekifutásra sikerült Afrikának
Ami Kamerunnak, Szenegálnak és Ghánának nem jött össze, az Marokkónak sikerült. Afrikai válogatottat láthatunk a labdarúgó-világbajnokság elődöntőjében, ami most először fordul elő a vb-k történetében. Ronaldo biztosan nem lesz világbajnok, ahogy Harry Kane sem. Franciaország viszont ismét ott van a legjobb négy között.
Az elődöntők párosításai: Argentína-Horvátország, Franciaország-Marokkó. Messi, Modrić, Mbappé vagy Ziyech világbajnok lesz, de csak egy közülük. Öt csapat jutott tovább veretlenül a csoportkörből a kieséses szakaszba, az elődöntőig két csapat jutott el, Horvátország és Marokkó.Az amerikaiakat a hollandok búcsúztatták a nyolcaddöntőben, a hollandokat az argentinok a negyeddöntőben, az angolokat pedig a franciák szintén a legjobb nyolc között.
Mi történt a portugálok és a marokkóiak összecsapásán? Fernando Santos ezúttal nem lepte meg az ellenfelet semmilyen váratlan húzással.
Cristiano Ronaldo ugyan a cserepadon kezdte, de elég hamar kiderült, hogy a csapatkapitány nélkül nem fog menni, és a szünetben vagy a második félidő elején pályára fog lépni. Mi hiányzott a portugálok játékából? Az átütő erő, ami a svájciak elleni nyolcaddöntőben megvolt. Akkor folyamatosan mozogtak a labdáért, mindegyik játékos állandóan kereste a labdát, a marokkóiak ellen viszont nem. Statikus, kiszámítható focit játszottak, hiába küldte pályára a remek támadóit a portugál szövetségi kapitány, kevés volt az afrikaiak ellen.
Ronaldo persze beállított egy újabb rekordot, de mit ért el vele, ha a végén könnyek közt vonult be az öltözőbe, merthogy Marokkó En-Nesyri 42. percben szerzett fejesgóljával 1-0-ra nyert.
A gól pedig... potya volt, Diogo Costa árnyékra repült, csak ő tudja, milyen labdát szeretett volna lehúzni a levegőből.
Mennyit ér Walid Regragui csapata? Megérdemelten jutottak el a legjobb négy közé? Ez a gárda egy gólt kapott öt meccsen, azt az egyetlent Kanada ellen, amely egyébként öngól volt. Ha jól számoltam és az adatok hitelesek, akkor a marokkói keretből csak tizenegyen születtek Marokkóban – a szövetségi kapitány is Franciaországban született. A vb előtt abban biztos voltam, hogy a hat iszlám ország közül az egyik eljut a legjobb nyolc közé, de arra ki gondolt, ki hitt abban, hogy egy közülük a negyeddöntős akadályt is átugorja! Afrika? Négy között? Most már ez is megvan. Pedig egyszerűnek tűnik Hakimiék játéka, de jobbak tudnak-e lenni, le tudják-e győzni a címvédőt?
2006 Olaszország, 2010 Spanyolország, 2014 Németország, 2018 Franciaország, 2022... Anglia is lehetett volna, amivel szép kerek egészet alkottak volna az európai nagy ötök tagjai, de épp Giroud-ék tettek azért, hogy a sor ne legyen teljes.
Lehet viszont újabb francia-horvát döntő, mint négy éve. Utoljára 1990-ben fordult elő, hogy az előző világbajnokság döntősei megint bejutottak a legjobb négy közé. Akkor Németország és Argentína megismételte az 1986-os finálét, de Rómában a 86-os vesztesek, a németek diadalmaskodtak. A tegnapi francia-angol kifejezetten jó focit hozott, pazar meccs volt, Kane egy büntetőt értékesített, egyet azonban kihagyott. De hova bombázta a másodikat?! Két dél-amerikai és két európai alakulatot vártam a négy közé. A horvátok sikerén meglepődtem – de még mennyire! –, az argentinokban bíztam, a franciákat biztosra vettem, hogy az első négyig jutnak, a marokkóiak pedig focitörténelmet írtak. Jöhetnek az elődöntők.