Mit kell tudnunk a DAC új edzőjéről? Utánajártunk, kicsoda Hélder Cristóvão
A dunaszerdahelyi sárga-kékek szurkolóinak nem indult jól az új év. A klub honlapján pénteken jelent meg a hír, a temperamentuma és eredményei miatt is kedvelt német-holland edző, Peter Hyballa távozik a DAC-tól. A fanok nagy része értetlenkedve fogadta a döntést, sokan bírálták is a klubvezetést, mert a szakembert szerintük feleslegesen, egy remek tavalyi és egy egész jó idei (fél)szezon után állították fel a kispadról.
Nem ez volt az első hasonló szituáció, és talán nem is az utolsó. László Csaba hirtelen menesztése szintén kiakasztotta a dunaszerdahelyi szurkolókat, ahogy Marco Rossi távozását is csak amiatt emésztették meg könnyen, mert az olasz szakember a magyar válogatott kispadjáért hagyta oda a MOL Arénát.
Az átlagos szurkoló számára Hyballa távozásának sem volt különösebb előjele, bár a mester jelezte korábban is, a szezon végén talán távozik a klubtól. Habár volt pár gyenge, illetve néhány kifejezetten rossz meccse, a csapat gyakran rukkolt elő olyan közönségszórakoztató, temperamentumos játékkal, amely feledtetni tudta az izzadtságszagú hazai ikszeket, meg azt az ötöst Nagymihályban, így is sok szurkolóban maradhat hiányérzet.
Talán a klubvezetésnél is érezték, egy ilyen döntés után valamit, helyesebben valakit muszáj lesz mutatni a szurkolóknak.
A pénteki bejelentést követően, hétfőn már be is futott a hír, megvan az új vezetőedző. Hélder Marino Rodrigues Cristóvão nevére legfeljebb a hossza és dallamossága miatt kapja fel a fejét az átlagszurkoló, de a játékos korában csak Hélder néven ismert, angolai származású szakember egész szép pályafutást tudhat maga mögött. Már legalábbis focistaként, de erről majd később!
– nyilatkozta érkezése után.
Bár a komolyabb játékoskarrier nem feltétlenül előfeltétele egy sikeres edzői pályafutásnak, lásd például Wengert, Fergusont, (vagy, ha öt évvel korábban születik ez a cikk, akkor José Mourinhot), Hélder Cristóvãonak nincs miért szégyenkeznie.
Az egykori portugál gyarmat, Angola fővárosából, Luandából származó játékos egy átlagos ifikarrier után igazolt a liszaboni Estoriltól a város legnagyobb és Portugália talán legnépszerűbb klubjához, a Benficához. A klubnál töltött közel öt év alatt kvázi alapembere volt a csapatnak, 122 meccsen 12 gólt szerezve. Egy védőtől ez nem is különösebben rossz teljesítmény. Második szezonjában rögtön bajnoki címet ünnepelhetett az akkoriban sem gyenge portugál ligában, bár ezt az eredményt később sehol máshol nem sikerült megismételnie. Talán majd a DAC-nál edzőként!
Karrierje csúcsán, '96 decemberében távozott az akkoriban igen erős Deportivo de la Coruña-hoz. A tavaszi szezonban a spanyol csapat szinte minden meccsén ott volt a pályán, 22 meccset húzott le egyetlen félszezon alatt, nem hiába. A Depor harmadik lett a bajnokságban.
Két évvel később már a Newcastle csapatánál látjuk viszont.
A spanyolok kölcsönbe adták az angol csapatnak, de túl sok vizet nem zavart arrafelé. Mindössze tizenkét meccsen lépett pályára, a kitérő legfeljebb arra volt jó, hogy Hélder lemaradjon a Depor mindmáig utolsó bajnoki címéről. Az igazsághoz ugyanakkor hozzá tartozik, hogy egy spanyol szuperkupát és egy Király kupát azért így is sikerült begyűjtenie.
Az angol kaland után már nem sikerült visszaverekednie magát a spanyol csapat kezdőjébe, így 2002-ben visszaigazolt legnagyobb sikerei színhelyére, Liszabonba. Két szezont húzott le itt, játszott átlag húsz meccset, majd Párizsba ment. A PSG-nél egy szezon és 16 meccs jutott neki. Profi karrierjét Görögországban fejezte be, az AEL FC-nél egy görög kupának is örülhetett, bár sok meccset nem játszott már itt sem.
Játékoskarrierjét tekintve tehát koránt sincs miért szégyenkeznie. Bár Rossinak is voltak jó szezonjai a Seria A-ban, a portugál szakember, a DAC eddigi edzői közül egyedüliként, igen komoly nemzetközi rutinra tett szert. A kispaddal kapcsolatban azonban már más a helyzet. Miután 2006-ban befejezte aktív karrierjét, 2009-ben korábbi csapata, az Estoril kispadjára ülhetett le.
Jóformán meg sem melegedett alatta, már állhatott is fel a padról, alig két hónappal kinevezése után ki is rúgták a szépreményű menedzsert.
Saját csapatot nem is kapott egy ideig, a nálunk alig ismert, szintén második ligás Portimonense S.C. segédedzője lett. Hélder 2013 nyarán tért vissza a Benficához, ahol a B-csapat irányítását bízták rá. Nem voltak túl jó szezonjai: egy hatodik, majd egy ötödik helyet gyűjtött be, bár a DAC-szurkolók számára biztató lehet, hogy az ő csapata lőtte a legtöbb gólt (81-et) az egyik szezonban. Munkájával ennek ellenére is elégedettek lehettek, hiszen összesen 224 meccsen irányíthatta a liszaboni klub második ligát játszó fiókcsapatát.
Az viszont nem az, hogy Hélder edzőként messze nem olyan sikeres, mint volt játékosként. Miután 2018-ban elköszönt a Benfica B-től Szaúd-Arábiába ment. A nem túl acélos bajnokságban szereplő Al-Nassr FC sportigazgatója lett, dolgozott a klub ifi-csapatánál, majd néhány hónapig, novembertől januárig, a kispadra is leülhetett. Nyolc meccsen irányította az első csapatot, egész szép mérleggel: négy győzelem és mindössze egy vereség. Az új edző érkeztével azonban januárban felállították, majd a tavasz végén távozott is a klubtól, a kieső helyen tanyázó Ettifaq FC-hez, ahol többek közt a dunaszerdahelyi Kiss Filip mestere is volt. Két meccsel a szezon vége előtt vette át a csapatot, Héldernek ez elég volt ahhoz, hogy benntartsa őket.
Nem túl bonyolult a válasz. Eredményeket! Bár Hélder edzői mutatói nem túl acélosak, európai élvonalbeli meccse például nincs is, a DAC-nál minden feltétel rendelkezésére áll, hogy menedzserként is nevet szerezzen magának. Hyballa például simán bezsákolhatja magának valamelyik középerős európai liga középerős csapatát (már, ha nem köt ki valahol Ázsiában), és, ha Hélder nálunk jól teljesít, rá is ez várhat a jövőben.
Az ugyanakkor biztos, nem lesz könnyű dolga a sárga-kékeknél, hiszen több játékos is távozik/távozhat a télen (ki tudja, Conor visszatér-e például), ráadásul a klubvezetés eredményeket vár tőle. Ha a szezon végén európai kupaindulás nélkül marad a csapat, szinte biztos, hogy mehet is amerre lát. A jelenlegi harmadik hely megtartása, bár nem hivatalos, de minden bizonnyal minimális elvárás, főleg úgy, hogy a DAC tíz ponttal megy a negyedik Rózsahegy előtt, igaz, ugyanennyivel van lemaradva az első helyezett Slovantól is.
Az egyszeri DAC-szurkoló jelenleg mást nem tehet, minthogy látatlanban bizalmat szavaz a portugál szakembernek. Reméljük, Világi Oszkárék megérzése helyes, érdemes volt lecserélni a már bizonyított Hyballát egy új szakemberre.