2023. november 22., 18:36

Mit hoz majd a szurkolók számára, hogy egyre több Európán kívüli csapat lesz a foci-vb-n?

Afrika, Ázsia, Dél-Amerika. Három földrész, ahol zajlanak a 2026-os labdarúgó-világbajnokság selejtezői, és ha számokban gondolkodunk, akkor kilenc, nyolc, hat, ami együtt huszonhárom helyet jelent. Ehhez a huszonhárom helyhez adjunk hozzá kettőt, vagyis akár huszonöt válogatott is részt vehet az amerikai, mexikói és kanadai, közös rendezésű vb-n a három kontinensről.

vb 2026
Fotó: fifa.com

Afrika tehát kilenc, Ázsia nyolc, Dél-Amerika hat biztos hellyel rendelkezik, a plusz két hely pedig az interkontinentális pótselejtezőkön jöhet össze. A 2026-os világbajnokságon már 48 csapat vesz részt, vagyis ez a három földrész ad(hat)ja majd a mezőny felét. Az interkontinentális pótselejtezőkre hat alakulat jut el: egy-egy gárdát ad Afrika, Ázsia, Dél-Amerika és Óceánia is, a CONCACAF-térség (tömören Észak-Amerika) viszont kettőt. Reálisan nézve az erőviszonyokat, az első három kontinensről jut majd ki két válogatott a vb-re, ezért a fentebb írt huszonöt hely. Lehet persze elmélkedni azon, hogy a 48 csapatosra dagasztott torna milyen színvonalú lesz, hogy az ázsiai, afrikai, észak-amerikai vagy óceániai alakulatok emelik-e a vb presztízsét, vagy épp ellenkezőleg, csökkentik, és az Üzbegisztán-Jamaica, Új-Zéland-Honduras, Mali-Katar, esetleg a Portugália-Egyesült Arab Emírségek mérkőzések hány nézőt vonzanak majd, de a jövő világbajnokságai ilyenek lesznek.

Ázsia nyolc biztos hellyel számolhat, a selejtezősorozat pedig a második körnél tart a világ legnagyobb és legnépesebb földrészén. Kilenc csoportban 36 válogatott küzd a világbajnoki szereplésért, egyben a 2027-es Ázsia-kupán való részvételért is. A kilenc csoportelső és -második kijut a szaúd-arábiai kontinenstornára, a harmadik és negyedik helyezettek az Ázsia-kupa selejtezőjének harmadik körében folytatják. A 18 továbbjutó csapat a harmadik körből már egyenesen a vébére szerezhet repülőjegyet, a három csoportgyőztes és a második helyezettek alkotják a továbbjutó hatost. A két fennmaradó helyről a negyedik kör dönt, de maradjunk a jelenben, ki hogyan kezdte a második kört. A tavalyi katari vébén szereplő hatosból öten pontveszteség nélkül zárták a novemberi fordulókat. Katar, Japán, Dél-Korea, Szaúd-Arábia és Ausztrália 6 ponttal vezeti a csoportját, egyedül Irán veszített pontokat, kettőt Taskentben, első félidei 0-2 után a második játékrészben az üzbégek 2-2-re mentették a találkozót.

Ettől függetlenül a 4 pontos Irán áll a csoport élén, megelőzve a szintén 4 pontos Üzbegisztánt. Malajzia, Irak és az Egyesült Arab Emírségek ugyancsak 6 pontot szereztek, és vezetik a csoportjukat. A második, továbbjutást érő helyeken találjuk Kuvaitot, Észak-Koreát, Thaiföldet, Ománt, Vietnámot, Tádzsikisztánt, Bahreint és Libanont.

Afrika 53 válogatottját (Eritrea visszalépett a selejtezőktől) kilenc csoportba sorsolták, és ami biztos, hogy a csoportgyőztesek utazhatnak a vb-re, míg a négy legjobb második helyezett pótselejtezőt játszhat, a győztes pedig részt vehet az interkontinentális pótselejtezőkön – jóval egyszerűbb lebonyolítási rendszer, ezt is megjegyezhetjük. Az első két forduló a C és az I csoportban hozott meglepetéseket. A második fordulóban Ruanda 2-0-ra legyőzte Dél-Afrikát, Nigéria pedig Lesotho és Zimbabwe válogatottját sem tudta felülmúlni. A C csoport élén a 4 pontos Ruanda áll, megelőzve a 3 pontos Dél-Afrikát és a 2 pontos Nigériát. Az I csoportot az a Comore-szigetek vezeti, amely két győzelemmel kezdte a selejtezősorozatot, és a második jókora meglepetés, mivel a tavalyi vb-résztvevő Ghánát verték meg 1-0-ra. Mali 4 pontos, Madagaszkár és Ghána 3-3 pontot szereztek. Egyiptom, Elefántcsontpart, Algéria és Tunézia két győzelemmel vágtak neki a vb-selejtezőnek, vezetik a csoportjukat, ahogy a 4 pontos Szenegál, valamint a szintén 4 pontos Kamerun is csoportelső. Marokkó az E jelű ötösben egy meccset játszott, 0-2-re nyert Tanzániában, és az első helyen áll. Gabon és Egyenlítői-Guinea ugyan csoportmásodikok, de 6 pontos mindkét ország válogatottja.

Dél-Amerikában két rangadót is játszottak a novemberi vb-selejtezők során. A Clásico del Río de la Plata, vagyis az Argentína-Uruguay volt az ötödik forduló csúcspontja (náluk többször senki nem csapott össze egymással a világon, nem hivatalosan 212-szer), a Buenos Aires-i La Bombonerában.

Az addig veretlen, 7-0-s gólkülönbséggel rendelkező hazaiak, Messivel a soraikban 0-2-re kikaptak. A nyeretlenek csatáját Bolívia nyerte 2-0-ra Peru ellen, Kolumbia maradt veretlen, miután Luis Díaz két góljával 2-1-re győzött Brazília ellen, Venezuela és Ecuador nem bírtak el egymással (0-0), a Chile-Paraguay pedig szintén gól nélküli döntetlennel ért véget. A hatodik fordulóban, európai idő szerint már 22-én, a riói Maracanã Stadionban Brazília Argentínát fogadta, és a szurkolói összecsapások miatt kisebb csúszással kezdődő derbin a gyenge hazaiak 0-1-es vereséget szenvedtek. A brazilok sorozatban a harmadik selejtezőmérkőzésüket is elveszítették. Kolumbiát viszont még senki sem győzte le, ezúttal Paraguay kapott ki (0-1) az argentin Néstor Lorenzo csapatától. Uruguay Bolíviát verte 3-0-ra, Ecuador Chilét 1-0-ra, Peru pedig az egyetlen nyeretlen válogatott, Venezuelával 1-1-es döntetlen született. Argentína 15, Uruguay 13  Kolumbia 12, Venezuela 9, Ecuador 8, Brazília 7 pontos – ezek a csapatok lehetnének ott a vb-n –, az 5 pontos Paraguay pótselejtezőt játszana, Chile (5), Bolívia (3) és Peru (2) pedig lemaradna a 2026-os tornáról.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.