2024. június 1., 19:45

Mire számíthat csoportjában a magyar válogatott?

Amikor ezek a sorok megjelennek nyomtatásban, bő két hét van hátra a németországi Európa-bajnokságig. A klubfutball befejeződött, ideje a kontinenstornára összpontosítani. Az alábbiakban a számunkra legfontosabb A-csoport erőviszonyait tekintjük át.

 

magyar valogatott
Fotó: MTI/Kovács Tamás

A válogatottak már túl vannak a kerethirdetésen, így már tisztábban láthatjuk, pontosan mire is számíthatunk a magyar válogatott csoportellenfeleitől.

 

Meglepetést okoznak a svájciak?

Június 15. Már most érdemes bejegyezni a naptárunkban ezt a dátumot, a magyar válogatott ugyanis ekkor kezdi meg az Eb-n való szereplését. Az ellenfél a svájci válogatott lesz. Yakin Murat csapata tele van topligákban szereplő játékosokkal, valamint korábbi sztárokkal. A kapuban ott van Yan Sommer, aki idén bajnoki címet ünnepelhetett az Inter Milánnal, és csapata egyik legfontosabb játékosa volt. A védelem tengelyében a Manchester Cityvel nemrégiben angol bajnoki címet szerző Manuel Akanji kaphat helyet, a középpályán pedig az a Granit Xhaka dirigálhat, aki a Bayern Leverkusennel veretlenül lett bajnok, és Xabi Alonso rendszerének egyik legfontosabb eleme volt az idei szezonban.

A támadósor tűnik kicsit gyengébbnek, az AC Milánban szereplő Noah Okafor azonban könnyen nehéz pillanatokat okozhat az ellenfél védőinek.

A svájci labdarúgó válogatott
Fotó:  FB

 

A svájci egy kompakt, összeszokott válogatott, amelynek – a magyarokhoz hasonlóan – a csapategységben rejlik az ereje. A kontinens-, illetve világtornákon rendre jól szerepelnek, a katari világbajnokságon a nyolcaddöntőig jutottak, a legutóbbi Európa-bajnokságon pedig Franciaországot kiejtve egészen a negyeddöntőig meneteltek, ahol büntetőpárbajban maradtak alul a spanyolokkal szemben. Más kérdés, hogy az idei Eb-re való kijutásuk nem volt teljesen zökkenőmentes, a románok öt ponttal előzték meg őket, és a harmadik helyezett Izrael is csupán két ponttal maradt le mögöttük.

Az utolsó négy Eb-selejtezős mérkőzésükön nyeretlenek maradtak, három döntetlen mellett egy vereséget könyvelhettek el. Kérdés, hogy a csapat húzóemberei milyen formában érkeznek a tornára, és mennyit vett ki belőlük a rendkívül hosszú bajnoki szezon. Annyi biztos, hogy a június 15-i mérkőzésen egy kiélezett, rendkívül kiegyenlített találkozóra számíthatunk. Reményeink szerint megismétlődik a 2016-os csoda – az Ausztria elleni 2:0-ás győzelem – és ismét legyőzhetünk egy alpesi csapatot.

 

Valóban a németek a csoport favoritjai?

Négy nappal ezt követően Marco Rossi csapata a házigazda németekkel csap össze a stuttgarti Mercedes-Benz Arénában. A Nationalelf nem őriz jó emlékeket a magyar válogatottról, legutóbb, 2016-ban egy barátságos mérkőzésen tudták megverni a magyarokat, azóta azonban három mérkőzésen nyeretlenek maradtak. Legutóbb 2022 szeptemberében az UEFA Nemzetek Ligája A-ligájának 5. fordulójában találkozott a két csapat, ekkor Szalai Ádám góljával a magyarok nyertek 1:0-ra. A számomra legemlékezetesebb mérkőzést mégis az előző Eb-n játszották, amikor Marco Rossiék nagy meglepetésre 2:2-es döntetlent értek el a müncheni Allianz Arénában. Nem sokon múlott a győzelem, a magyarok kétszer is vezettek a találkozó során, a németeknek csak a hajrában sikerült egyenlíteniük.

Mivel a németek rendezik az idei Eb-t, nem kellett részt venniük a selejtezőtornán, helyette barátságos mérkőzéseket játszottak. Tavaly azonban pocsékul szerepeltek ezeken a találkozókon, kikaptak Kolumbiától, Japántól, Lengyelországtól, valamint Ukrajnával szemben is csupán döntetlenre játszottak. Ezt követően menesztették Hansi Flicket, helyére a még mindig csak 36 éves Julian Nagelsmann került. Az elmúlt hónapokban olyan hírek láttak napvilágot, hogy a nyári kontinensviadalon már nem Nagelsmann fogja irányítani a válogatottat, de ezek a hírek végül hamisnak bizonyultak.
német labdarúgó válogatott
Fotó:  FB

 

A Lipcse és a Bayern München korábbi vezetőedzője több, korábban meghatározó játékost is kihagyott a 27 fős keretéből, nem lesz ott többek között a Tottenham támadója, Timo Werner, vagy a Bayern két játékosa, Leon Goretzka és Serge Gnabry sem. A Nationaelf gerincét továbbra is a bajor csapat labdarúgói alkotják, összesen hat játékosuk kapott a válogatottba meghívót. A második legnagyobb képviseletet a VfB Stuttgart tudhatja a magáénak, az idei szezon meglepetéscsapatából öten lesznek ott a tornán.

Hiába a hullámzó forma, a németekkel minden tornán az esélyesek között kell számolni. Ha csapatként nem is tudnak tökéletesen működni, egyénileg olyan képzett játékosokkal rendelkeznek, akik maguk is képesek egy-egy találkozót eldönteni. A német válogatott ereje így nem a csapategységben, hanem az egyéniségekben rejlik. Ebből a szempontból két ellenkező stílus fog találkozni a június 19-i mérkőzésen, a kérdés pedig az, hogy a magyarok egysége és összetartása képes lesz-e felülkerekedni a világsztárokkal teletűzdelt német csapaton. Az utóbbi években ez egészen jól sikerült, miért ne jöhetne össze ezúttal is?

 

Skócia, a nagy kérdőjel

És elérkeztünk utolsó csoportbeli ellenfelünkhöz, a skótokhoz. A szigetországi együttessel június 23-án, ismét Stuttgartban csapunk össze. Története során a két válogatott eddig mindössze két alkalommal találkozott; 2004-ben egy barátságos mérkőzésen vertük a skótokat 0:3-ra, majd legutóbb 2018-ban szintén barátságos mérkőzésen egygólos vereséget szenvedtünk. A skótok könnyedén jutottak tovább Eb-selejtezős csoportjukból – megjegyzem, nem volt nehéz dolguk – Spanyolország mögött a második helyen zártak.

A Steve Clarke által irányított együttes nem éppen a legjobb formában várja a tornát, legutóbb tavaly szeptemberben nyertek, azóta két döntetlen mellett öt vereség a mérlegük. Játékstílusukra nem az elegancia a jellemző, kemény, hajtós focit játszanak, labdarúgóik rendkívül fizikálisak. Szemet gyönyörködtető összjátékot és bonyolult kombinációkat ne várjunk tőlük, hosszú labdákra építik a játékukat, a párharcokat pedig nagy arányban nyerik.

Véleményem szerint a magyar válogatottnak a skótok ellen lesz a legnehezebb dolguk, Marco Rossiéknak ugyanis nem igazán fekszik az ilyen fizikális futball. A futballberkekben kicsit jártasak számára ismerősen csenghet többek között Andrew Robertson, Kieran Tierney, Scott McTominay, vagy a magyar felmenőkkel is rendelkező John McGinn neve is. A találkozó külön pikantériája lehet, hogy Szoboszlai Dominik liverpooli csapattárásával, Andrew Roberstonnal nézhet farkasszemet, ez a párharc akár döntő faktor is lehet a mérkőzés kimenetelét tekintve. Nem hinném, hogy ez az összecsapás lesz a torna legizgalmasabb és leglátványosabb találkozója, azonban bízunk abban, hogy egy ilyen fizikális csapat ellen is jó eredményt tudunk elérni.

Bő két hét, és útjára indul a labda Németországban. A magyar szurkolókon valószínűleg ezúttal sem fog múlni, a számukra fenntartott jegyeket szinte percek alatt elkapkodták. Ahogy 2016-ban bevettük Franciaországot, hasonlóra készülünk Németországban is. A válogatott az utóbbi években rengeteg örömöt szerzett a szurkolóiknak, reméljük, az idei nyarat is felejthetetlenné teszik. Hajrá Magyarország!

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/22. számában.

 

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.