Mire lesz képes a DAC az új idényben?
Niké liga, Slovnaft Cup, Konferencia Liga. Ez a három sorozat vár a DAC-ra a 2024–2025-ös szezonban, hogy sikeres lesz-e a dunaszerdahelyi klub, az majd kiderül a bajnokik és a kupameccsek során. Szlovák bajnoki címet nyerni a DAC számára eddig lehetetlen küldetésnek bizonyult, ahogy a szlovák kupa elhódítása is az álmok kategóriájába tartozik.
A szerdahelyi szurkolók skandálhatják a nagyszombatiaknak, hogy „sosem lesztek bajnokok”, amivel csak az a baj, hogy a Spartak 2018-ban szlovák bajnok lett, első aranyát szerezve ezzel a független Szlovákiában (az 1973-as csehszlovák bajnoki cím után sokat kellett várni), a szlovák kupát pedig többször megnyerték az évek során, de milyen trófeát emeltek magasba a csallóköziek az 1987-es csehszlovák kupagyőzelem óta? 1999-ben és 2013-ban bajnokok lettek a másodligában. Inkább a nagyszombatiaknak lenne min nevetniük, és talán nevetnek is, ahogy Pozsonyban, Zsolnán, Kassán, Besztercebányán is vihoghatnak azon a „sok trófeán”, amelyek a DAC klubházában ragyognak, jelezve, ez egy nagy, sikeres klub, legalábbis helyi szinten. Szóval a csapatot továbbra is a spanyol/baleári Xisco Muñoz irányítja, ami viszont meglepő, a keret szinte alig változott május óta, csupán egyetlen érkező keltette fel igazán az érdeklődést.
Almási Lászlót a Baník Ostravától vette kölcsönbe a DAC egy évre, ami azt jelenti, hogy a saját neveltjét hozta vissza Csehországból a vezetőség. A huszonöt éves csatár nyolcszor lépett pályára a szlovák válogatottban, és 2024 tavaszát a horvátországi Eszéken (NK Osijek) töltötte.
A másik erősítésnek Ján Bernát tekinthető, akit a belga élvonalbeli Westerlótól szereztek meg egyéves kölcsönjátékra a dunaszerdahelyiek. A huszonhárom éves középpályás Eperjesről indulva került Zsolnára, onnan 2021-ben Belgiumba. A tizenkilenc esztendős gambiai Mahmudu Bajo pedig a középpályán szerepelhet a csapatban. A játékoskereteket összehasonlítva szembetűnő – persze a Transfermarkton pötyögtetve –, hogy a Slovan a 21 millió eurós állományával másik ligában játszik, míg a második legerősebbnek tekinthető DAC 14 milliós, illetve a harmadik Zsolna 11 milliós gárdából építkezhet. Tegyük hozzá azonnal, a szakportál szerint a Dunaszerdahely rendelkezik a legbővebb, 34 fős kerettel, és ha átlagolunk, a Zsolna egy focistája többet ér, mint a csallóközieké.
A DAC négy felkészülési mérkőzést játszott a bajnoki és a nemzetközi kuparajt előtt. Június 29-én gól nélküli döntetlennel zárult a bécsi Austria elleni összecsapás, július 6-án enyhén kínos, 1-4-es vereségbe futottak bele a cseh (morva) másodligás Vyškovval szemben, majd 12-én 2-1-re legyőzték Világi Oszkár másik csapatát, az NB I.-be feljutott győri ETO-t, 18-án pedig, a főpróbán, 3-2-re felülmúlták az Eszéket.
A csütörtöki európai bemutatkozás nem sikerült, már hétvégén van esély javítani a kassaiak ellen, hogy aztán az azeri csapat ellen jövő héten otthon próbáljanak meg meglepetést hozni.
Megjelent a Magyar7 2024/30.számában.