2024. október 18., 16:29

Mi áll a labdarúgók egyre gyakoribb sérüléseinek hátterében?

A futballisták körében a sérülések egy rendkívül érzékeny témának számít. Törtek már ketté ígéretes karriereket, és számos szívfacsaró pillanatot okoztak a labdarúgás történelmében.

Labdarúgás
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Sokak számára feltűnő lehet, hogy az elmúlt időben egyre gyakoribbá és súlyosabbá váltak a sérülések a labdarúgók körében. Nemrégiben például a Manchester City és a spanyol válogatott sztárjának, Rodrinak szakadt el a keresztszalagja, teljes felépülése akár egy évig is eltarthat.

Rodri jelenleg a világ talán legjobb középpályása, előzőleg az Aranylabdára is esélyesnek tartották, a mostani sérülésével azonban az ezzel kapcsolatos reményei teljesen szertefoszlottak.

A spanyol középpályás az Arsenal elleni rangadón egy ártalmatlan szituációt követően maradt a földön, ekkor már sejteni lehetett, hogy nagy a baj. De nem ő az egyetlen spanyol játékos, aki a közelmúltban szenvedett súlyos sérülést, a Real Madrid védőjének, Dani Carvajalnak nemrégiben szintén a keresztszalagja szakadt el, 32 éves korára való tekintettel ez könnyen a karrierje végét jelentheti.

És itt akkor az olyan sérülésekről, mint a húzódás, bokaficam, szalagsérülés még nem is beszéltünk. Szinte már általánossá vált, hogy az együtteseknél 4-5 játékos sérüléssel bajlódik, és ez rányomja a bélyegét a csapat játékára is. De mi áll ennek hátterében?

A válasz egyszerű és a napnál is világosabb. A játékosok egyszerűen túl vannak terhelve, csapágyasra hajtják őket. Gondoljunk csak bele, egy topligában szereplő játékos szezononként 40-50 mérkőzést lejátszik, és abba még bele se számoltuk a válogatott találkozókat.

Könnyen előfordulhat, hogy a fentebb említett labdarúgók is ennek látták meg a kárát, a spanyol csapattal ugyanis egy rendkívül hosszú és fárasztó Európa-bajnokságon vannak túl, ahol szinte végig a pályán voltak. Ezt követően ugyan volt két hetük pihenni, augusztustól azonban ismét következett a meccsdömping, a testük pedig a túlhajszolásnak meglátta a kárát.

A válogatott mérkőzéseket külön kiemelném, melyeket egy részből teljesen feleslegesnek tartok. Mi értelme van ugyanis annak, hogy az amúgyis agyonhajtott játékosok programját barátságos mérkőzésekkel, valamint Nemzetek Ligája találkozókkal sűrítsék.

Rendben, aláírom, a Nemzetek Ligája bír téttel, a klubok azonban már féltve engedik el a játékosokat a válogatott szünetre. Nem ritka, hogy a mai játékosok már 16-17 éves korukban bekerülnek a topfutballba, 22-23 éves korukra pedig már annyira túlhajszolják őket, hogy fennáll a komolyabb sérülés lehetősége is, ami könnyen a karrierjükbe kerülhet.

Több labdarúgó is felszólalt már ezzel kapcsolatban, legutóbb például a Real Madrid és a francia válogatott sztárja, Aurélien Tchouaméni panaszkodott a túl sok mérkőzésre.

Carlo Ancelotti, a Real Madrid edzőjé szintén egyetértett játékosa felszólalásával, mitöbb helyeseli azt, hogy a labdarúgók sztrájkba kezdjenek a szinte már fojtogató meccsterhelés miatt. 

Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a játékosok egyre inkább fáradnak. Bár már nem tudják megváltoztatni az idei szezonnaptárt, de a futball jövőjét igenis meg fogják próbálni"

- hangsúlyozta az olasz vezetőedző. 

És persze mondhatnánk azt, hogy ennyi pénzért nem lenne szabad panaszkodniuk, hisz ők is csak a munkájukat végzik, azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ezek a focisták is csupán emberek, és el sem tudjuk képzelni, hogy hétről hétre mekkora nyomás nehezedik rájuk.

Kívülről idillinek tűnik, hogy heti több százezer euróért elfocizgatnak, luxus életet élnek, azt viszont nem látjuk, hogy a háttérben milyen nyomás nehezedik rájuk a klub és a szurkolók felől.

Ezért is fordulhat elő, hogy rengeteg labdarúgó pszichológus segítségét veszi igénybe, hogy bírni tudja a pályán és azon kívül rájuk nehezedő terhelést.

Sajnos a futballt irányító szervek kizárólag az anyagiakra koncentrálnak, számukra az a kifizetendő, ha a csapatok minél több találkozót játszanak, mivel így több pénzre tehetnek szert.

Ez azonban nincsen rendjén, a dolog ugyanis könnyen a visszájára sülhet el, a rengeteg sérülése hatására ugyanis a játék minősége is vissza fog esni. A FIFA-nak és az UEFA-nak minél előbb lépéseket kellene tennie az ügyben, máskülönben a labdarúgók, a klubok és mi, szurkolók láthatjuk a kárát.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.