2022. december 4., 07:52

Messi rekordot döntött, ezredik mérkőzésén lőtt gólt

Tegnap megkezdődtek a katari világbajnokság nyolcaddöntői, az első két mérkőzésen Hollandia és az USA, valamint a Lionel Messi vezette Argentína és Ausztrália mérkőztek meg egymással a továbbjutásért.

lionel messi

A második adventi hétvégén végre elérkezett a pillanat, amit minden szurkoló tűkön ülve várt: a katari labdarúgó világbajnokság rákanyarodott a célegyenesre, ahol már nem lehet hibázni. No, nem mintha a csoportmérkőzések ne tartogattak volna meglepetéseket. Sőt, akik csak most kapcsolódtak be a küzdelmekbe, mondván, hogy a csoportmérkőzések unalmasak, azok jó pár emlékezetes pillanatról lemaradtak. A katari vb csoportmérkőzésein például rekordszámú, 7-7 afrikai, illetve ázsiai győzelem született.

S nemcsak Németország, Belgium vagy épp Uruguay kiesése volt meglepetés, hanem a dánok, a szerbek és a mexikóiak sem jutottak be a legjobb 16 közé. Ez pedig egy nagyon érdekes és izgalmas kieséses szakaszt eredményez, s pont ezért lehet szeretni a világbajnokságokat, mert a papírforma nagyon sok esetben borul.

Hollandia-USA: 3-1

Elsőként a hollandok és az amerikaiak mérkőztek meg egymással, nagy bánatomra, mivel mindkét válogatottal szimpatizáltam. A hollandoknál hosszú idő után ismét egy nagyon ígéretes generációt láthatunk, olyan játékosokkal, mint Virgil van Dijk (Liverpool), Denzel Dumfries (Internazionale), Daley Blind (Ajax), valamint Frenkie de Jong és Memphis Depay (Barcelona). A kispadon pedig a holland edzőlegenda, Louis van Gaal foglal helyet, akinek egészségügyi problémái miatt sajnos ez lesz az utolsó világversenye a holland válogatott élén.

Az USA-ban az utóbbi években egyre népszerűbb a labdarúgás, vagyis a soccer (és nem football, amely a tengerentúl elsősorban az amerikai focit takarja). Az amerikai válogatottban pedig szép számban találunk európai klubcsapatokban játszó játékosokat is. Például: Christian Pulisic (Chelsea), Weston McKennie (Juventus), Antonee Robinson (Fulham) vagy épp a hálóőr Matt Turner (Arsenal), aki bravúrosan védett a hollandok ellen.

A tegnap délutáni találkozó pörgős és izgalmas mérkőzést hozott, s az amerikai játékosoknak a végeredmény ellenére sem lehet okuk a szégyenkezésre. Kapuralövések tekintetében például jobban teljesítettek a hollandoknál, s szinte végig a letámadásra törekedtek. A hollandok azonban gyorsan, pontosan és kíméletlenül játszottak, aminek köszönhetően az első félidő végén 2-0-ás vezetéssel vonulhattak az öltözőbe. A második játékrészben is viszonylag kiegyenlített volt a játék képe, a 76. percben ráadásul Haji Wright góljával az USA szépíteni tudott, ám pár perccel később a holland gőzhenger, Denzel Drumfies-zel az élen ismét betalált, eldöntve ezzel a mérkőzést.

Argentína - Ausztrália: 2-1

Az első forduló után még úgy tűnt, veszélybe kerülhet a végső győzelemre is esélyes Argentína továbbjutása, hiszen Lionel Messiék első mérkőzésükön kikaptak Szaúd-Arábiától, a folytatásban pedig Lengyelországgal és Mexikóval találkoztak. Végül mindkét válogatottat legyőzve, csoportelsőként jutottak tovább, s tegnap este a C-csoport második helyezettjével, Ausztráliával kellett megmérkőzniük a továbbjutásért. Az ausztrál válogatott mindhárom csoportmérkőzésén betalált, s a tavalyi Eb-n kiválóan szereplő dánokat is legyőzték.

Tegnap este az argentin játékosok igyekeztek mindent megtenni azért, hogy Lionel Messi méltó módon ünnepelhesse pályafutása 1000. tétmeccsét. Az argentin klasszis végül a 35. percben vette be az addig taktikusan védekező ausztrálok kapuját, egy kissé fanyar, lesipuskás góllal.

A második félidőben egy óriási kapushibát kihasználva Julián Álvarez duplázta meg az argentinok előnyét. Húsz percre rá azonban egy ausztrál támadást követően az argentin Enzo Fernándezen megpattant a labda, s így Ausztrália szépíteni tudott. A gól felrázta az argentinokat is, így a hajrára is maradtak izgalmak, ám a végeredmény már nem változott.

Az amerikaiakhoz hasonlóan az ausztrál válogatott sem adta könnyen a bőrét, így bátran kijelenthetjük, hogy a kieséses szakasz első két mérkőzése több volt, mint kiváló. Lionel Messi a szemeink láttára írt történelmet, hiszen ez az 5. világbajnoksága, ám most először szerzett gólt a kieséses szakaszban. Az pedig, hogy 1000. mérkőzését góllal ünnepelhette, már tényleg csak hab a tortán.

A tegnapi játéknap után tehát megkaptuk a negyeddöntők első párosítását. A holland-argentin mérkőzés klasszikusnak számít a futballtörténelemben, hiszen a két nemzet ez idáig ötször találkozott egymással. Mindenesetre ma sem fogunk unatkozni, hiszen folytatódnak a nyolcaddöntők, ahol Japán Horvátországgal, míg Brazília Dél-Koreával csap majd össze.