Mely tényezők határozzák meg a játékosok piaci értékét?
A labdarúgás berkeiben jártasak valószínűleg figyelemmel kísérik egy-egy játékos piaci értékének alakulását. De vajon mely tényezők befolyásolják ezt? Egyáltalán mérvadóak ezek a számok? Az alábbiakban ezekre kerestünk a válaszokat.

Sokan azt gondolhatják, hogy a klubok a piaci érték alapján szabják meg a játékosok árát, az érdeklődő egyesületek pedig szintén eszerint határozzák meg azt az összeget, mennyit hajlandóak kifizetni az általuk kinézett labdarúgóért.
A labdarúgók piaci értéke számos dologból tevődik össze, persze az első és talán legfontosabb tényező a pályán mutatott teljesítményük.
A piaci érték meghatározásának szempontjából talán a Transfermarkt a legmérvadóbb portál, ahol félévente frissítik az adatokat. A játékos új árának meghatározására elsősorban az elmúlt hónapokban mutatott teljesítményét veszik figyelembe. Vegyük példaként Szoboszlai Dominik esetét. A magyar válogatott csapatkapitányának piaci értéke utolsó lipcsei évében elérte az 50 millió eurót, majd a Liverpoolba való igazolásakor ez a szám már a 70 millió eurót is elérte.
Egy nagyobb csapatba, erősebb ligába igazolt, emellett ekkor még csupán 22 éves volt, így ez is jelentősen befolyásolta az értékét.
Az első szezonja ugyan nem sikerült a legjobban, ennek ellenére nem csökkent a piaci értéke, az ár meghatározása során elvégzett elemzések során ugyanis figyelembe veszik az életkort és az ehhez kapcsolódó potenciált, így tudott megmaradni a 70 milliós szinten.
A Transfermarkt egyébként részletes tájékoztatást ad arról, hogy milyen szempontok alapján számolják ki a játékosok értékét. Fontos tényező például a szurkolók véleménye, tehát a Transferkmakt közössége, akik megvitatják és értékelik az adott játékost. Ezen kívül, ahogy azt már említettük, a játékos iránti kereslet is sokat nyom a latba, valamint az érte korábban kiadott átigazolási összeget, valamint a játékos fizetését is figyelembe veszik.
Megfigyelhető, hogy továbbra is a Premier League-ban és a Bundesligában szereplő játékosokért a legnagyobb az érdeklődés, talán nem is véletlen, hogy a magyar válogatottban is az angol és német ligában játszó labdarúgók számítanak a legértékesebbnek.
A piaci érték egyébként pár hónap alatt akár többszörösére tud emelkedni, Szoboszlai értéke például a 2022-2023 időszak alatt 28 millióról 70 millióra emelkedett, de Kerkez Milosé is valamivel több mint egy év alatt 700 ezerről 20 millió euróra növekedett.
És a végére még egy kis statisztika. A magyar válogatott 182 millió euróval jelenleg a világ 36. legértékesebb nemzeti válogatottja, mellyel többek között megelőzik a szlovákokat, a cseheket vagy például a tavalyi Eb-s csoportellenfelüket, a skótokat.
A magyar játékosok alacsony piaci értéke elsősorban annak tudható be, hogy gyengébb ligában és csapatban szerepelnek, így kisebb irántuk a kereslet, emellett pedig számtalan 30 év feletti játékos alkotja a csapatot, ami szintén nem tesz jót a piaci áruknak.