2025. február 15., 19:40

Megújult a Bajnokok Ligája?

Földindulás a BL-ben? Vagy nincs itt semmi látnivaló, maradt minden a régiben? Mi volt a cél egyáltalán? Na jó, azt mindannyian sejtjük, ahogy az is nyilvánvaló volt előre, hogy lesznek, akiknek tetszik majd az új modell, míg mások ostorozni fogják az UEFA-t, hogy milyen újabb őrültséget szabadított rá Európára – meg a világra.

 

Germany_Soccer_Champions_League076593104849

Pénz, hatalom és persze félelem. Félelem attól, hogy az UEFA (Európai Labdarúgó-szövetség) kezéből kicsúszik az irányítás, és búcsút inthet az évtizedek óta tartó pénzesőnek. Mert mi van, ha az európai nagy klubok kilépnek a jól megszokott és megingathatatlannak hitt rendszerből, és a saját kezükbe veszik az irányítást, búcsút intenek az UEFA-nak, és a pápá után boldogan élnek, amíg...?

Szóval léteznek, amíg tudnak, amíg van érdeklődés a bolondos labdakergetés után. Mert őszintén: megérdemel egy focista heti ötvenezer, százezer, vagy háromszázezer eurót? Az a férfiak dolga, hogy lelkesen tapsikoljanak egy-egy sportembernek álcázott selyemfiúnak, vagy selyemfiúkból összeverbuvált csapatnak minden héten, akár többször is, mert micsoda finom cseleket mutatott be egyik-másik, micsoda parádés gólt lőtt az a tetovált... hm, emberke, mekkora bombát vágott az ellenfél kapujába? A finom cselek száma szinte mérhetetlen, olyan kevés akad belőlük, parádés gólok meg bombák sem születnek minden mérkőzésen. S ne feledkezzünk meg a megfelelő szurkolásról, amelyet a VIP-páholyban pöffeszkedő mosolygósok hada szintén előre megszabna, de mindegy is, a lényeg, a csürhe fizessen, ha meg rosszul viselkedik, fizet helyette a klub.

Mert a pénz és a hatalom mögött ott az állandó rettegés is. Aki figyelemmel kísérte az európai labdarúgás eseményeit az elmúlt években, emlékszik rá, hogy micsoda zűrzavar támadt abból az ötletből, hogy létrejönne az Európai Szuperliga, a Bajnokok Ligája pedig mellékvágányra kerülne. A forradalom elmaradt, XVI. Lajos megúszta élve, Marie Antoinette is tündökölhet tovább, az új jelszó a ligaszakasz, a kódszám pedig a 36 lett. De mi van akkor, ha a forradalmat egyszerűen csak elhalasztották, vagy idővel olyan észrevétlenül zajlik le minden – fordulat, hatalomátvétel, az új jelszavak átültetése a hétköznapokba –, hogy a „lefejezések” is elmaradnak, vagyis mindenki jól jár, a kecske és a káposzta is megmarad. Egyszóval olyan természetesnek veszik majd a foci megszállottjai, mint a levegővételt? Ha ez a jövő, mi a körön kívül állunk, ahogy eddig is.

 

A vesztesek

Feltehetően az UEFA vezetői időnként rápislantanak Európa térképére, és hümmögve megállapítják, bizony-bizony a mi drága sorozatunkban alig akad északi, keleti meg délkeleti csapat. Idén például a Sparta, a Slovan, a Sahtar, a Dinamo és a Crvena zvezda ötöse alkotta a lesajnált vidékiek táborát, és hála a labdarúgás magasságos istenének, mindannyian búcsúztak a ligaszakasz után. A zágrábiak pontokban ott lihegtek a legjobb huszonnégy nyakán, de hiába a 11 pont, a mínusz 7-es gólkülönbség rosszabb a Brugge mínusz 4-es mutatójánál. A többiek meg: Doneck 7, Belgrád 6, Prága 3 pont, nos igen, a Slovan (neve mellett) meg egy nagy nulla (díszeleg). A berni Young Boysszal együtt nyolc (vagyis tizenhat) találkozón egy pontot sem szereztek, de a mínusz 20-as és mínusz 21-es gólkülönbség még mindig eggyel/kettővel jobb a Red Bull Salzburg mínusz 22-esénél. Az osztrákok viszont nyertek egy meccset Rotterdamban, pedig a hollandok továbbjutottak.

France_Soccer_Champions_League076368

A 2024–2025-ös szezontól fordulónként 16 helyett 18 mérkőzést játszanak, a fordulók számát pedig 6-ról 8-ra emelték. Lehet összeadni, kivonni, szorozni meg osztani, tehát 96 meccs helyett 144, ami 48 párharccal több, mint a korábbi években. Azt hiszem, ez nem igényel magyarázatot. A közvetítések mindenesetre elég érdekes utat járnak be, de úgy látszik, mindenkinek megfelel a jelenlegi helyzet. De milyen a foci? Szebb, jobb, más? A Bayern például 9–2-re kiütötte az első körben a Dinamót, a másodikban a Dortmund 7–1-re a Celticet, az ötödikben az Atlético 0–6-ra a Spartát, az Atalanta 1–6-ra a Young Boysot, a nyolcadikban a Lille 6–1-re a Feyenoordot. Persze születtek 5–0-s és 5–1-es meccsek is, míg a Benfica és a Barcelona összecsapása 4–5-tel ért véget, a tizenkét búcsúzó között pedig a Stuttgartot, a Bolognát, a Lipcsét és a Gironát is ott találjuk. Kik jutottak tovább helyettük? A Club Brugge és a Celtic? Valakiknek a vonal alatt kellett végezniük. Kiket látunk majd a müncheni döntőben? A nagyokat, kiket másokat!

 

A veretlenek

A két nyeretlen csapatról esett szó – de a veretlenekről? A nyolcadik fordulóra egyetlen gárdának maradt esélye a százszázalékos teljesítményre, a Liverpoolnak, de Eindhovenben 3–2-es vereséget szenvedtek, 21 ponttal viszont megnyerték a ligaszakaszt. Itt érdemes megállni, és feltenni a kérdést: akadtak-e a múltban magyar BEK/BL-győztesek? Puskás Ferenc 1959-ben, 1960-ban és 1966-ban a Real Madriddal, a másik magyar pedig Bölöni László, aki 1986-ban a Steauával diadalmaskodott. Edzőként Guttmann Béla kétszer a Benficával (1961, 1962), Kovács István szintén kétszer az Ajaxszal (1972, 1973), Jenei Imre az előbb említett bukaresti alakulattal (1986), Lőw Zsolt pedig a Chelsea másodedzőjeként (2021) ért fel az európai klubfutball csúcsára. A gyengébbek esetleg románozhatnak, spanyolozhatnak és/vagy zsidózhatnak egy sort, van kiből válogatni. Ha Szoboszlai Dominik megnyerné a Bajnokok Ligáját, vajon milyen fogást találnának rajta?

Az angolok négyeséből három klub (Liverpool, Arsenal, Aston Villa) a legjobb nyolcban végzett a ligaszakaszban, csak Pep Guardiola vergődő Manchester Cityje lépett tovább az utolsó pillanatban. A nyolcadik fordulóban a Brugge elleni 3–1 vitte őket tovább, ha pontokat veszítettek volna, akkor a csapat a vonal alatt marad, és a katalán feje is bánja. A spanyol nagyok (Barcelona, Atlético, Real) ott lesznek a kieséses szakaszban, a katalán kiscsapat, a Girona azonban csak egy győzelmet aratott. A németek hasonlóan három alakulattal (Leverkusen, Dortmund, Bayern) képviseltetik magukat a legjobb huszonnégy között, a két búcsúzóról már esett szó. Az olaszok ötöséből (Bologna, Inter, Atalanta, Milan, Juventus) csak a Bologna bukott, a négy francia gárda (Lille, PSG, Monaco, Brest), különösen a Lille zakatolása kicsit meglepő.

A play-offban lehet csemegézni: Real-City, Ancelotti-Guardiola, az egyik kiesik, a győztes az Atléticóval vagy a Leverkusennel csap össze a nyolcaddöntőben. Legalább két francia lesz a legjobb tizenhatban, ahol milánói derbi vagy az Inter–Juventus is összejöhet, ahogy a Bayern is találkozhat a Leverkusennel, ha kiejti a Celticet, és ha a korábban említett égi hatalom is úgy akarja. Mi változott meg? A nagyok továbbra is óriások, a kicsik továbbra is törpék hozzájuk képest. Majd évek múlva kitisztul a kép, mondják a szakértők, de a szakadék már régóta áthidalhatatlan. A Bajnokok Ligája az egyre szűkebb elit homokozója, a többiek meg játsszanak a másik két kisebb homokkupacban. Csak legyen aki nézze ezt is, azt is, amazt is, mert nézőből, szurkolóból egyre kevesebb van! Vajon miért?

Az írás megjelent a Magyar7 2025/6. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.