2021. február 6., 18:21

Megtisztította a focipiacot a járvány?

Az átigazolások heteit éltük, amikor ismét jelentős játékmozgás volt tapasztalható az európai bajnokságokban, melyeknek a gazdasági élet más szereplőihez hasonlóan jelentős nehézségekkel kell megküzdeni.

foci labda illusztráció
Fotó: Pixabay

A járvány ugyanis egyik kiemelt bevételi forrásukat, a jegybevételt és az ehhez kapcsolódó értékesítést szüntette meg, s ez a telt ház előtt játszó csapatok esetében komoly anyagi kiesést jelent.

Tegnap kiderült, hogy eközben az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) 2024-től megújítaná a Bajnokok Ligáját, amelynek mezőnye a jelenlegi tervezet szerint 32-ről 36 csapatosra bővülne, a lebonyolításban megszüntetnék a csoportkört, a mérkőzésszámot pedig növelnék.

A változások mögött egyértelműen anyagi megfontolások állnak, ezek elsősorban az egyébként is gazdag csapatokat kívánják tovább segíteni. A témáról a Magyar7 jövő heti számában részleteiben is olvashatnak, de annyit már most elárulhatunk, ez sem oldja meg a topligák problémáit.

Tény ugyanis, hogy

a játékosok eladási és fizetési költségei az egekbe szöktek, s a versenyben maradás komoly nehézségeket okozhat hosszabb távon, ha nem jönnek a sikerek.

A topligákban a bajnoki cím sem jelent feltétlenül nagy piaci versenyelőnyt, ha a Bajnokok Ligájában nem sikerül a döntőig menetelni. Ami a kisebb bajnokságokat, s a hazai ligát is illeti, a menedzserek szerint sok esetben a klubok a takarékossági megoldásokat választották a járvány ideje alatt, mert egyelőre nem tudják megbecsülni, meddig tart a jelenlegi állapot.

Ez egyúttal azt is jelentette, hogy olcsóbb külföldi játékosok mellett döntöttek, és a kölcsönjátékok száma is gyarapodott. A biztonságra való törekvés nem feltétlenül fizetődik ki, mert a saját tehetségek eladása is nehezebb ebben az időszakban a szlovák körülmények közt. Az utazási korlátozások miatt kevesebb játékosmegfigyelő van a találkozókon, s így a kapcsolatfelvétel is más formát kap.

Egyelőre még nehéz megítélni mennyire tisztult meg a piac a járvány hatásai által, annyi bizonyos, kevesebb a rövid távon meggazdagodást kereső ügynökök száma, s a hirtelen jelentős anyagi támogatásban részesülő klubok mennyisége is csökken.

Ilyenre jócskán akadt példa az elmúlt években Szlovákiában is, a kérdés csak az, a jelenlegi élvonalbeli klubok mennyire tudják komolyabb hatások nélkül átvészelni a jelenlegi korlátozásokat. A nézők ugyanis Dunaszerdahelyen kívül csak egy-két helyen hoztak nagyobb bevételt a kluboknak. A legnagyobb probléma a beszűkülő lehetőségek és a támogatói bázis gyengülése, hiszen a vállalkozók ugyancsak érzik a válság hatását.

Szlovákiában nehezen elképzelhető, hogy az állam jelentősebb támogatást biztosítson a sportegyesületnek az általános lehetőségeken túl. Már az is eredmény, hogy a lezárások idején legalább bizonyos bajnoki küzdelmek nem álltak le. 

A nagy kérdés ugyanakkor ezen a területen is az, vajon milyen stratégia mellett tud majd új lendületet venni a sportélet a járvány időszaka után, s addig mennyi idő telik el. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a valódi politikai segítség nem fogja majd érinteni a sportélet szereplőit, s megint csak saját kreativitásuk és gondolataik fogják majd őket segíteni a fejlődésben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.