2024. február 1., 19:21

Meglepetések a kontinensbajnokságokon

Ki számított ennyi váratlan eredményre az Afrikai Nemzetek Kupáján? A meghökkentő teljesítményt nyújtó válogatottak névsorát sem egyszerű összeállítani, ami egyben azt is jelent(het)i, hogy a bajnok kiléte is óriási meglepetést okozhat. Az Ázsia-kupán ugyan kevesebb a nagy bukás, de egy-egy kiesőn felkaphatjuk a fejünket.

Afrikai Nemzetek Kupája

A csoportkör mérkőzéseit lejátszották már az Afrikai Nemzetek Kupáján és az Ázsia-kupán is, sőt, mindkét kontinensviadalon túljutottak a kieséses szakasz első körén, a nyolcaddöntőkön. Mindkét sorozaton nyolc csapat maradt állva, a tét egyre nagyobb, a finálé fokozatosan elérhetőbbé válik a legjobbak számára. Az elefántcsontparti ANK (2024. január 13.-február 11.) csoportköre rögtön három vaskos leszereplést tartogatott. A négyszeres Afrika-bajnok Ghána a B csoportban győztes meccs nélkül a harmadik helyen zárt, és ezt is csak a jobb gólkülönbségének köszönhette. Ayew-ék az első fordulóban kikaptak a Zöld-foki Köztársaságtól, majd Egyiptommal és Mozambikkal is soványka 2-2-es döntetlenre futotta. Egy olyan csapattól, amely az utóbbi öt világbajnokságról mindössze egyszer, 2018-ban hiányzott, többet várt mindenki.

A D jelű négyesben az egyesek által a legjobb négybe várt Algéria Ghánához hasonlóan két pontot szerzett, viszont csoportutolsóként végzett Angola, Burkina Faso és Mauritánia mögött. És ahogy a ghánai szövetségi kapitányt, az angol-ír Chris Hughtont, úgy az észak-afrikai válogatottat irányító Djamel Belmadit is menesztették a csoportkör után.

A 2019-es ANK-győzteshez csatlakozott Tunézia az E csoportból. Két pont, negyedik hely Mali, Dél-Afrika és Namíbia mögött. Egy rúgott gól kettő kapott mellett, ez a válogatott vb-résztvevő általában – miféle eredmény ez tőle? Természetesen Jalel Kadrinak sem volt maradása a tunéziai kispadon. A hazaiak szintén elzavarták az edzőjüket, a francia Jean-Louis Gasset-t, miután az A csoportban csupán a torna nyitányán nyertek, majd két vereséget szenvedtek el, úgy, hogy még gólt sem lőttek Nigériának és Egyenlítői-Guineának. Az utóbbitól kaptak egy sima négyest. Végül a harmadik helyezettek közül negyedikként jutottak tovább a kieséses szakaszba, vagyis a tizenhatodik alakulatként. A csapat vezetését Gasset másodedzőjére, Emerse Faéra bízták, aki franciaországi születésű, viszont az elefántcsontparti válogatottban lépett pályára felnőttként, negyvenegyszer.

A nyolcaddöntőben újabb három, pontosabban négy favorit búcsúzott. A Nigéria-Kamerun párosból utóbbi köszönt el (ötszörös Afrika-bajnok), miután az Atalanta szélsője, Ademola Lookman, aki 2017-ben még Angliát képviselve lett U20-as világbajnok, kétszer is betalált (2-0).

A rekordbajnok (hét trófea) Egyiptom a csapatkapitánya, a sérült Mohamed Szaláh nélkül csapott össze a Kongói Demokratikus Köztársasággal. A rendes játékidő 1-1-gyel ért véget, a hosszabbításban nem született találat, majd a tizenegyespárbaj kilencedik sorozatában botlottak az egyiptomiak, ezzel 7-8-re nyertek a kongóiak. A két évvel ezelőtti ezüstérmeseket követték a címvédők. Szenegál ellenfele Elefántcsontpart volt, 1-1 után jöhetett a gól nélküli ráadás, majd a büntetőket 5-4-re behúzták a hazaiak. Ezzel eldőlt, hogy új csapatok állhatnak fel a dobogóra, a legutolsó torna mindhárom érmese elköszönt a legjobb tizenhat között, sőt, Mali kiejtette Burkina Fasót, az akkori ANK negyedik helyezettjét. A legnagyobb pofont a legesélyesebb csapat kapta. Marokkót leendő győztesként emlegették, mégis 2-0-ra kiesett Dél-Afrikától, pedig a csoportkört könnyedén vette Walid Regragui alakulata.

A negyeddöntő párosításai: február 2-án: Nigéria-Angola és Kongói D. K.-Guinea; 3-án: Mali-Elefántcsontpart,  Zöld-foki Közt.-Dél-Afrika. Nigéria és Elefántcsontpart jutnak el a döntőbe?

A katari Ázsia-kupa (január 12.-február 10.) csoportköre megdöbbentő eredmények nélkül zajlott le. A nyolcaddöntők kisebb meglepetését a 2019-es torna negyedik helyezettjének, az Egyesült Arab Emírségeknek a búcsúja, illetve Iraknak a kiesése jelentette. Előbbit Tádzsikisztán, utóbbit Jordánia küldte haza. A kör rangadóját Dél-Korea és Szaúd-Arábia játszotta. A mérkőzés 1-1-es kilencven percet hozott, a hosszabbításban nem esett gól, a büntetőket jobban bírták a koreaiak, 4-2-re diadalmaskodtak, Roberto Mancini veszített Jürgen Klinsmann-nal szemben. A negyeddöntőben, február 2-án Tádzsikisztán-Jordánia és Ausztrália-Dél-Korea, 3-án Irán-Japán és Katar-Üzbegisztán mérkőzéseket játszanak. Vajon a címvédő Katar ismét Ázsia bajnoka lesz?