2023. április 6., 12:02

Megint kirúgta edzőjét a Chelsea, a Milan felmosta a padlót a Napolival

Múlt vasárnap hivatalos honlapján jelentette be a Chelsea, hogy meneszti a tavaly szeptemberben kinevezett Graham Pottert, akit a londoniak 23 millióért vásároltak ki a Brighton csapatától. Olaszországban eközben a listavezető Napoli szaladt bele egy csúnya vereségbe az AC Milan ellen, míg az Inter elszenvedte idei 10. vereségét.

Graham Potter, Chelsea
Archív felvétel
Fotó: TASR/AP

A Premier League 1992-es alapítása óta még egyszer sem fordult elő olyan, hogy egy idényen belül 12 menedzsert is menesszenek, ám a múlt hétvégén ez is megtörtént. Nemcsak a Leicester Citynél köszönték meg a vezetőedző, Brendan Rodgers munkáját, hanem nagy meglepetésre a Chelsea-nél is betelt a pohár. Persze, az eredmények fényében nem volt ebben semmi meglepő, hiszen a londoni klub a Premier League 11. helyén áll úgy, hogy csak januárban 329 millió eurót költöttek játékosokra.

Miért bukott meg Graham Potter?

7 napon belül Antonio Contét, Brendan Rodgerst és Graham Pottert is menesztették, így Jürgen Klopp nem túlzott, amikor a keddi Chelsea-Liverpool bajnoki előtt úgy nyilatkozott, hogy ő az utolsó, aki állva maradt. A Chelsea esetében részben érthető a kirúgás, hiszen a helyzet kvázi tarthatatlan volt, ám ismét csak felmerül a már sokszor átrágott kérdés: meddig tart az edző felelőssége, s miért mindig rajtuk csattan az ostor?

A 47 esztendős Potter ugyanis egy ígéretes projektet hagyott maga mögött, amikor a jelenleg 6. helyen álló Brighton csapatától a Chelsea-hez igazolt.

Ötéves szerződést kapott, s ő volt az első vezetőedző, akit az új tulajdonos, Todd Boehly nevezett ki. A klubvezér 23 milliót sem sajnált Potter kivásárlására, aki ezzel a legdrágább edzővé lépett elő. Mindezek tehát egy hosszabb távú építkezést vetítettek előre, azonban a brit tréner 31 mérkőzés alatt mindössze 12 győzelmet ért el egy olyan kerettel, amelynek értéke már a szezon kezdetekor 282 millió euróval nőtt.

Potter további mérlege 11 vereség, 8 döntetlen és egy BL-továbbjutás, amely ezek szerint nem nyomott sokat a latba.

Hosszú távú projekt ide vagy oda, a Chelsea-nél minden bizonnyal úgy látták, hogy az edzőváltás lehet a megoldás. A The Athletic egy nagy cikkben összegezte Graham Potter Chelseanél töltött időszakát, megszólítva több klubhoz közeli forrást is.

Ezek alapján a londoni klubnál lévő problémák és a sikertelenség fő okai többek közt a kulcsjátékosok Potter iránti bizalmának megingásában keresendőek. Elődje, Thomas Tuchel állítólag jóval nagyobb tiszteletnek örvendett az öltözőn belül, részben azért, mert a német szembe mert menni a vezetőség akaratával, nem úgy, mint Potter.

Az sem tett jót a csapategységnek, hogy az elmúlt két átigazolási időszak alatt több mint tucatnyi játékos érkezett a klubhoz, s jócskán felduzzadt a Chelsea játékoskerete.

Márpedig sokakat épp a kezdőcsapatba igazoltak, kiszorítva ezzel akár a Tuchel-éra meghatározóbb játékosait. Persze, azt azért hozzá kell tenni, hogy a Stamford Bridge-en már a szezon elején, a német menesztése előtt is szenvedtek a sérültektől. Többek közt ezért is akarták mélyíteni a keretet, amely úgy tűnik, inkább csak rontott az állapotokon.

A tényen mindenesetre nem változtat semmi: a Chelsea ebben az idényben már másodszor cserélt menedzsert.

A klubot addig is a másodedző, Bruno Saltor irányítja, ám egyes pletykák szerint ideiglenesen a korábbi legenda, Frank Lampard is átveheti a csapatot. Hosszabb távra két név van a kalapban: Julian Nagelsmann és Luis Enrique. Bárki is lesz a befutó, Potter esetéből tanulva felkötheti a gatyáját.

Milánóban minden a régi

Az edzőkérdés Milánó kék-fekete oldalán is hétről-hétre felmerül, hiszen az Internazionale pocsék szezont fut, kiváltképp a keret minőségéhez képest. A múlt hétvégi, Fiorentina elleni 1-0-ás vereség hatására ismét felerősödtek a Simone Inzaghi menesztését szorgalmazó hangok, ám az Internél egy kicsit más a helyzet.

Ahogyan az a meccsösszefoglalóból is látszik, az Inter csatárai – Romelu Lukakuval  az élen – rendre csődöt mondanak a kapu előtt. A probléma tehát nem elsősorban a taktikával, hanem inkább a játékosok formájával van. Hibáztatható-e az edző azért, mert a támadók nem lövik be a helyzeteiket? Még szép, hogy nem. A játékosok motivációját illetően azonban igen is nagy felelősséggel bír. Ilyen téren Graham Potter és Simone Inzaghi hasonló cipőben járnak. Azonban, míg Londonban könnyedén megtehették, hogy kirúgnak egy 23 millió euróért igazolt edzőt, addig az Inter pénzügyi problémái nyomán nem engedheti meg magának, hogy egyszerre két edzőt fizessen.

Mindenesetre, ha már Milánó, említsük meg a bajnoki címvédő AC Milant is, amely vasárnap az idei Scudetto várományosához utazott vendégségbe. A Napoli-Milan mérkőzésnek a bajnokság szempontjából nem volt tétje, hiszen a két klub közt 23 pont volt a különbség. A párharc ugyanakkor a BL negyeddöntőjében is megismétlődik, így a Milan nem várt, 4-0-ás idegenbeli győzelme lélektani szempontból jócskán megkeverheti a lapokat. Főleg, mert a nápolyiak csupán Osimhent voltak kénytelenek mellőzni, s bár a nagy előny birtokában sem vették félvállról a mérkőzést, a piros-feketék kis túlzással úgy mentek át a hazaiakon, mint a kés a vajon.

A hétvége mérkőzése

Thomas Tuchel álomszerű debütálását hozta a múlt hétvégi Der Klassiker, ahol a Bayern München 4-2-re győzött a Borussia Dortmund ellen. A bajorok ezzel visszavették a Bundesliga első helyét, s 2 ponttal megelőzték riválisukat, ahol Gregor Kobel hálóőr összehozta a szezon eddigi legszerencsétlenebb öngólját. A 13. percben Dayot Upamecano ívelte előre a labdát, amely Leroy Sanénak már hosszú volt, s így a kapujából kirohanó Kobelen volt a sor, hogy lendületből előrevágja azt. A svájci kapus azonban luftot rúgott, ugyanakkor lábával hozzáért a labdához, amely így senkitől sem zavartatva gurult be a vendégek kapujába (1-0).

Ezek után Thomas Mülleren volt a sor, aki 5 perc alatt duplázott (3-0), s egy gólra megközelítette Gerd Müllert a Der Klassiker örökranglistáján (amelyet egyébként Robert Lewandowski vezet 32 góllal). A második félidőben Kingsley Coman négyre növelte a hazaiak előnyét (4-0), míg a Dortmund Emre Can (4-1) és Donyell Malen (4-2) révén tudott szépíteni.

A hét nyilatkozata

"Mit mondhatnék a menesztésekről? Valószínűleg kerülgetjük a forró kását, azért ülök még itt ebben az őrült világban. Én vagyok az utolsó, aki állva maradt. (...) Nagyon tisztelem Pottert és Rodgerst, remek emberek és fantasztikus edzők. De a dolgok néha rosszul sülnek el. Ez együtt jár az edzősködéssel, ezt el kell fogadni. A múlt héten Conte, aztán Nagelsmann, most pedig ez a kettő. Most jön a szezon döntő szakasza, és sokan félnek, hogy talán nem érik el a céljaikat." - nyilatkozta Jürgen Klopp, a Liverpool vezetőedzője a Chelsea elleni hétközi bajnokit megelőzően.

7 hír 1 mondatban

Fabrizio Romano szerint a Cristiano Ronaldót is soraiban tudó szaúdi al-Hilal több mint 400 millió eurós fizetéssel csábítaná magához Lionel Messit.

A Real Madrid Karim Benzema mesterhármasával és Vinícius Junior góljával 4-0-ra legyőzte a Barcelonát a Spanyol Kupa elődöntőjében, bejutva ezzel a május 6-i sevillai fináléba, ahol az Osasuna lesz az ellenfél.

A címvédő RB Leipzig 2-0-ra legyőzte a Borussia Dortmundot a Német Kupa negyeddöntőjében, a mérkőzésen Timo Werner mellett a magyar válogatott Willi Orbán is betalált.

Német lapértesülések szerint a Manchester Unitednél a Leverkusen 22 éves holland játékosával, Jeremie Frimponggal erősítenék meg a védelmet.

Kis túlzással egymásnak esett a Liverpool két játékosa, Jordan Henderson és Allison Becker, miután a Chelsea elleni idegenbeli rangadón szóváltásba keveredtek.

Erling Haaland 10 éves szerződést kötött a Nike-al, aminek eredményeként évi 22,7 millió euró ütheti majd a norvég támadó markát.

A Marca értesülései szerint Carlo Ancelotti fia, Davide Ancelotti veheti át a svájci FC Basel irányítását, aki jelenleg a Real Madrid másodedzőjeként tevékenykedik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.