Megállíthatatlan a Leverkusen, Nápolyban egy TikTok-videó okozott botrányt
Egyre inkább úgy néz ki, hogy a Bayern München idei legfőbb kihívója a Xabi Alonso vezette Bayer Leverkusen lesz, amely jelenleg 2 ponttal vezeti a Bundesligát. Mindeközben az olasz bajnoki címvédőnél egymást érik a kisebb-nagyobb botrányok, amelyek középpontjában a tavalyi gólkirály, Victor Osimhen áll. Heti körképünk az európai topligákból.
Sok minden történt a legutóbbi bejelentkezésünk óta, noha kevés dolog változott.
Szoboszlai Dominik például továbbra is kirobbanthatatlan a Liverpool kezdőjéből, s már az Angol Ligakupában is betalált.
A Chelsea és a Manchester United pedig továbbra is döcög. Míg előbbi legrosszabb szezonrajtját produkálta 1978 óta, utóbbi újabb negatív rekordokat állított fel. A „Vörös Ördögök” történetében még soha nem fordult elő az, hogy a szezon első két BL-mérkőzésén vereséget szenvedjenek, ráadásul úgy, hogy 7 gólt kapnak.
A Galatasaray kedd este 3-2-re győzött az Old Traffordon, a törökök pedig történelmet írtak, hiszen 117 éves történelmük során még soha nem nyertek Angliában. Erik ten Hagék közben igencsak nehéz helyzetbe kerültek a csoportból való továbbjutást illetően, ám hátrányuk nem behozhatatlan. Innentől azonban már nem fér bele semmilyen botlás.
Az olasz állami hírügynökség múlt héten arról írt, hogy a római ügyészség hamis könyvelés gyanújával nyomozást kezdeményezett a Napoli elnöke, Aurelio de Laurentiis ellen. A délolasz klub tavaly 33 év után hódította el újra a Scudettót, többek közt Luciano Spalletti edzőnek köszönhetően, aki ütőképes csapatot kovácsolt a nápolyi játékosokból.
Közülük is kiemelkedett a liga gólkirálya, Victor Osimhen, aki 2020 nyarán került Nápolyba Lille-ből 75 millió euró fejében. S így jutunk el a gyanú árnyékához, ugyanis 24 éves nigériai támadó átigazolása körül különböző fiktív bevételek bukkantak felszínre.
Osimhen mégsem emiatt, hanem a Napoli közösségi média menedzserének humorosnak szánt, ám rosszul elsült videója okán került a sportsajtó középpontjába. Történt, hogy szeptember 24-én az olasz bajnoki címvédő 0-0-ás döntetlent játszott a Bologna csapatával, a nigériai támadó pedig büntetőt hibázott. A TikTokra feltöltött, azóta már eltávolított rövid videóban pedig ezt figurázták ki, noha tudjuk, hogy az internet népe nem felejt, így alább megtekinthető a kisebb botrányt okozó felvétel.
A játékos és ügynöke azonnal akcióba léptek, s jogi lépéseket fontolgattak az ügyben.
– fogalmazott Roberto Calenda, Osimhen ügynöke a Twitteren.
Osimhen közben letörölt minden Napoli-mezes fotót Instagram-oldaláról, az Udinese elleni 4-1-es győzelem során pedig már nem is ünnepelte gólját. Az egész klubbal szemben távolságtartóvá vált, miközben az edző és az elnök nem győzték hangsúlyozni, hogy természetesen senki sem szerette volna megsérteni a játékost. Nem ez volt ugyanis az egyetlen, fogalmazzunk úgy „furán elsült” közösségi médiás eset. Korábban például kókuszhoz hasonlították a nigériai támadót (Mondván: „Osimhen férfi vagy nő? Egyik sem, ő egy kókusz”), amelyből már-már rasszista felhangokat is ki lehetett olvasni.
Az eset tehát mindenkit kellemetlenül érintett, hiszen Osimhen félig már zsebében tudhatta 2025-ben lejáró szerződésének jelenetős fizetésemeléssel járó meghosszabbítását, amelyre a jelek szerint továbbra is várni kell. Aurelio de Laurentiis a nyáron visszadobta a szaúdiak többszáz milliós ajánlatát, mondván, hogy az csak a nigériai fél lábára lenne elég, s be is lengetett egy frappáns záradékot az új szerződésbe, mely szerint a közel-keleti klubok a jövőben jóval magasabb áron juthatnának hozzá Osimhen játékjogához.
A múlt héten történtek hatására sok klubnál már dörzsölhették a tenyerüket, hiszen a Nápolyban boldogtalannak tűnő és kiábrándult játékosra akár már januárban is lecsaphattak volna, ám végül maga Osimhen törte meg a csendet, támogatásáról biztosítva a várost és a szurkolókat.
– írta a nigériai támadó a közösségi oldalán. Mindenesetre várjuk meg január végét, hiszen az életben és a futballban semmi sem biztos.
Márciusban már írtunk a Xabi Alonso vezette Leverkusenről, amely akkortájt defenzívebb, gyors letámadásokra és kontrákra épülő játékával hívta fel magára a figyelmet. A napokban lesz egy éve, hogy a játékosként Liverpoolban, Madridban és Münchenben is megforduló baszk származású spanyol edző átvette a „Gyógyszergyáriak” vezetését, akik 8 forduló után mindössze 1 győzelemmel, 2 döntetlennel és 5 vereséggel álltak.
Leverkusen pedig megint szép lett, méltó, régi nagy híréhez. Noha az 1904-ben alapított klub még soha nem nyerte meg a Bundesligát, ötször volt második, valamint egy-egy alkalommal sikerült elhódítani a német kupát és az UEFA-kupát is. A kétezres években a Leverkusen rendre az élmezőny és a középmezőny határán táncolt, a tavalyi szezonban pedig egy nagy tavaszi menetelést követően sikerült behúzni a 6. helyet.
Xabi Alonsoék a nyárón jócskán átalakították a keretet, amelynek köszönhetően a játék stílusán is tudtak változtatni.
A legnagyobb távozó az előző idényben 9 gólt és 8 gólpasszt összehozó Moussa Diaby volt, akiért 55 millió eurót fizetett az Aston Villa. Helyére érkezett Victor Boniface, a belga Royale Union Saint-Gilloise nigériai támadója, aki 6 fordulót követően már 6 gólt és 8 gólpasszt tudhat magáénak.
Jött még a Southampton szélsője, Nathan Tella, a német válogatott középpályása, Jonas Hofmann, s a Gyógyszergyáriak ingyen igazolták le a Benfica spanyol szélsőjét, Alejandro Grimaldót, aki az előző idényben bajnoki címhez segítette a portugál klubot. S akkor még nem beszéltünk az Arsenaltól igazolt, rutinos svájci középpályásról, Granit Xhaka-ról, aki a jelenlegi Leverkusen tulajdonképpeni motorjának tekinthető.
Az új játékosok új lendületet adtak a klubnak, s a Leverkusen immáron egy jóval magabiztosabb, labdabirtokláson alapuló, sokpasszos focit játszik. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a Bundesligában már 13, a Német-kupában 8, az Európa-ligában pedig 4 gólnál járnak. Ráadásul az idejekorán jött, Bayern elleni főpróbán is sikeresen helytálltak (2:2).
S bár még mindig a szezon elején vagyunk, lassan, de biztosan körvonalazódni látszanak az erőviszonyok. Egy éve a bajnokság ezen szakaszában a Union Berlin és a Freiburg álltak az élen, végül azonban lemorzsolódtak. Az RB Leipzig ugyan sokáig kitartott, ám végül egy klasszikus Bayern-Dortmund versenyfutást láthattunk a „Salátástálért”. Xabi Alonso Leverkusenével ugyanakkor már most komolyan kell számolni, hiszen a látványos szezonkezdet mögött minőségi játékosállomány és sokszínű taktikai repertoár áll, s nem a csillagok szerencsés együttállásának köszönhető.
A héten rendezték a Bajnokok Ligája csoportkörének második fordulóit, s bár a Manchester United - Galatasaray és a Napoli - Real Madrid mérkőzések is számtalan izgalmat és fordulatot hoztak, mi most mégis a szerdai Newcastle United - PSG összecsapást emelnénk ki. Pénz a pénz ellen, írhatnánk, hiszen az 1892-ben alapított angol klub 2021-óta ugyancsak közel-keleti kézben van.
A Newcastle azonban (eddig) nem rabolta le félőrült módjára a futballpiacot, hanem okosabban építkezve, a nagy egojú sztárokat mellőzve csábítottak magukhoz tehetséges játékosokat. Például az AC Milan középpályájának egykori szívét, Sandro Tonalit, aki a klub legdrágább nyári igazolása lett, 64 millió euróval.
Tegnap este pedig a „Szarkák” nem kegyelmeztek a PSG-nek: négyet lőttek, egyet kaptak.
Az eredmény történelminek bizonyult mindkét oldalon, hiszen a Newcastle még soha nem nyert ilyen különbséggel a sorozatban, a párizsiak pedig utoljára 2004-ben kaptak ki legalább 3 góllal.
Többes számhoz és némi visszatekintéshez kell folyamodnunk, hiszen általában elismerően csettintünk, ha egy labdarúgó mesterhármast ér el. Olyat azonban ritkábban látni, hogy valaki mesternégyest lőjön, pláne úgy, hogy a második félidőben, csereként áll be. Nos, a tavalyi világbajnokságon szinte minden helyzetet elpuskázó argentin Lautaro Martíneznek mindez sikerült.
A Serie A éllovasa, az utóbbi hetekben meg-megdöccenő Inter a Salernitana otthonában lépett pályára múlt szombaton, majd a félidei 0-0-át követően Simone Inzaghi pályára küldte a milánóiak csapatkapitányát. Martínez pedig jött, látott, s jócskán meglépett az aranycipőért folyó versenyben, ugyanis a 62., 77., 85. és 89. percben is eredményes tudott lenni.
A Barcelona játékosa, Lamine Yamal 16 évesen és 83 naposan lett a legfiatalabb futballista, aki kezdőként pályára lépett a Bajnokok Ligájában. (Nemzeti Sport)
Az UEFA után a FIFA is feloldotta az orosz korosztályos válogatottak eltiltását a 17 éven aluliaknak kiírt tornákra. (The Athletic)
Eldőlt, hogy Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezi a 2030-as labdarúgó-világbajnokságot, noha az első három mérkőzésnek Uruguay, Argentína és Paraguay adnak majd otthont. (Goal)
Jürgen Klopp továbbra is kitart amellett, hogy újra kell játszani a VAR-hibáktól hemzsegő Liverpool - Tottenham mérkőzést, mivel a vitatott döntés miatt nem engedélyezték Luis Diaz lesgólját. (The Athletic)
Brit sajtóértesülések szerint Törökország nem fog pályázni a 2028-as Eb-rendezésére, így várhatóan az Egyesült Királyság és Írország lehet a kontinenstorna házigazdája. (Goal)
Az Ajax hivatalos honlapján jelentette be, hogy tanácsadóként alkalmazza korábbi edzőjét, Louis van Gaalt. (Nemzeti Sport)
Fabrizio Romano értesülései szerint a Manchester United vezetősége a rossz eredmények ellenére továbbra is kiáll Erik ten Hag mellett. (Goal com)