2023. június 3., 12:48

Magyar tehetségek a jövő focireménységei közt

Argentínában foci-vb, Magyarországon foci-Eb zajlik a napokban. Igaz, mindkét esetben korosztályos tornáról van szó, vagyis talán a jövő néhány meghatározó játékosa is megvillan egy-egy pillanat erejéig. Dél-Amerikában az U20-as világbajnokságra, Magyarországon az U17-es Európa-bajnokságra figyel a labdarúgást szerető világ.

szolgai máté
Szolgai Máté harcban a labdáért
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

Május 20-tól június 11-ig történetesen Argentína ad otthont az U20-as vb-nek, huszonnégy csapat hat csoportban, tizenhat továbbjutó, kieséses szakasz, végül döntő az 53 ezer néző befogadására alkalmas Estadio Único Diego Armando Maradonában. Albert Rusnák csapata a tavalyi szlovákiai U19-es Európa-bajnokságon szerzett jogot az indulásra. Argentínában a B csoportba kerültek, San Juanba.

Május 20-án Fidzsivel csapott össze a válogatott, és 4-0-ra nyert, a második gólt Szolgai Máté jegyezte. Következett Ecuador, 23-án, és a jóval erősebb dél-amerikai alakulat 2-1-re győzött is, úgy, hogy Szolgai Máté bombájával még a szlovákok vezettek. Május 26-án a favorit, 6 pontos amerikaiak ellen már nem ment a játék, 2-0-s vereséget szenvedett a csapat, ezzel 3 pontot szerezve a harmadik helyen végeztek a csoportban, lapzártánk után derült ki, vajon harmadikként továbbjutottak-e.

Ki volt a csapat egyetlen kétgólos játékosa? A vízkeleti Szolgai Máté, aki július 27-én tölti be a húszat, és a 2022-es U19-es Eb-n is tagja volt a válogatottnak. A DAC-cal tavaly írta alá élete első profi szerződését, a következő idény végéig. Ezt a szezont a második ligában, Somorján töltötte a középpályás, és 24 meccsen 5 gólt jegyzett a bajnokságban. A keret másik magyarja a már       húszéves bősi Csóka Bálint, aki szintén Somorján töltötte a 2022–2023-as szezont, ahol 27 találkozón 6 gólig jutott. A középpályás Csóka két csoportmérkőzésen lépett pályára Argentínában, mindkétszer csereként (Ecuador, USA).

Magyarországon eközben a tizenhét éven aluliak Európa-bajnoksága zajlik, május 17-től június 2-ig. A magyarok az A csoportban szerepeltek, és a május 17-i első fordulóban, épp az MTK stadionjában 3-0-s győzelmet arattak a walesiek felett. Az íreket 5-1-re elverő lengyelek a hazaiakat sem kímélték, a felcsúti, 20-i meccsen három gólt szereztek, mire a magyarok észbe kaptak, a vége ezzel együtt 3-5 oda, a lengyelek továbbjutottak, az ír–magyaron dőlt el, ki lesz a másik negyeddöntős a négyesből. A gyors gólváltást követően a tizedik percben 1-1 volt az állás, ezután a szigetországiak további három gólt szereztek, és 4-2-re diadalmaskodtak. A tizenhat csapat közül a magyar kapta a legtöbb gólt a csoportkörben, kilencet, ami sokat elárul a védekezésről. A DAC idei szerzeménye, Vidnyánszky Mátyás tagja volt a csapatnak, és mindhárom mérkőzésen csereként kapott lehetőséget.

A 2023-as kontinensbajnokság egyben kvalifikációs torna is az idei őszi U17-es világbajnokságra, a csoportjában harmadik helyen végző Magyarország biztosan nem lesz ott, de így is találhatunk pozitív tendenciákat az utánpótlásban, reméljük azokból majd a felnőtt csapatban is profitálhatunk.