2018. november 17., 16:00

Ma 12 éve hunyt el a száguldó őrnagy, Puskás Ferenc

A legendás magyar labdarúgó halálának évfordulóján a róla elnevezett Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia vezetői és csapatkapitányai Budapesten, a Szent István-bazilikában emlékeztek meg az olimpiai bajnok futballistáról.

Puskás Ferenc
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: pfla.hu

Éppen tizenkét évvel ezelőtt, 2006. november 17-én hunyt el a magyar labdarúgás legendás alakja, Puskás Ferenc. Az egykori magyar legenda a Budapest Honvéd és a Real Madrid együttesében is futballozott. A magyar labdarúgás legendás alakja 79 évesen hosszas betegség után hunyt el. Puskás Ferenc a mai napig az egyik legismertebb magyar, nevét a világ minden táján ismerik.

Kezdeti sikerek..

Tehetségére korán felfigyelve már tizenhat évesen bekerült a Budapest Honvéd felnőtt csapatába. 1945-ben, tizennyolc évesen pedig a válogatottban is bemutatkozhatott. Öcsi bácsi egésze élete során serény, szerethető és segítőkész embernek írták le csapattársai és barátai.

A futballpályán aratott sikerei ellenére sem „szállt el” , a budapesti Honvéddal öt alkalommal nyerte meg a bajnokságot, összesen 349 mérkőzésen 358 gólt szerzett a Honvéd színeiben. 1956-ban Puskás Ferenc úgy döntött, hogy az itthoni események hatására nem tér haza a kispesti csapat nem engedélyezett dél-amerikai túrájáról. Itthoni sikeres sportpályafutását a kommunista rendszer egy „tollvonással áthúzta”.

1957-ben Puskás előszerződést írt alá a Wiener Sportklubnál, azonban a többi emigráns játékoshoz hasonlóan ő sem rendelkezett játékengedéllyel, így a pályafutásában átmeneti szünet következett. Az emigráció miatt az MLSZ közbenjárására a FIFA 18 hónapra mindannyiukat eltiltotta a játéktól. Puskás ezután először Olaszországba, majd Spanyolországba költözött, hogy eltiltása után újra játszhasson. Azonban a legtöbb klubnál elutasították, mivel ekkorra már elmúlt 30 éves, és emellett túlsúlyos is volt.

Európa legjobb futballklubjává emelte a Real Madridot...

1956 decemberében a Honvéd a Real Madrid elleni barátságos mérkőzésen 5:5-ös eredményt ért el. 1958-tól a Honvéd technikai vezetője, Östreicher Emil sportigazgatóként dolgozott a Real Madrid elnöke, Santiago Bernabéu mellett. Első megbízásaként erősítést kellett találnia a csapat számára. Legelőször természetesen Puskást kereste fel Olaszországban, hogy magával vigye őt a Realhoz.

Puskás eltiltása ekkorra véget ért, és a Real időközben megszerezte sorozatban a harmadik győzelmét is az akkoriban létrejött UEFA Bajnokcsapatok Európa Kupájában, így Kocsis Sándorhoz és Czibor Zoltánhoz hasonlóan Puskás is Spanyolországba költözött. Rövidesen barátságot kötött Alfredo Di Stéfanóval, és közös munkájuk révén a Real Madrid a legjobb európai futballklubbá vált. Hatszor nyerték meg a nemzeti bajnokságot, és további három alkalommal hódították el a Bajnokcsapatok Európa Kupáját. A1958 és 1966 között a Real színeiben 180 mérkőzésen 156 gólt termelt a magyar legenda.

Edzői karrierje csúcsán

1967-től edzőként kezdett tevékenykedni. Elsőként a spanyol Hércules Alicante csapatánál, majd az Egyesült Államokban (San Francisco Gales) majd Kanadában próbált szerencsét. Ezután visszatért Spanyolországba, a Deportivo Alavéshez, ahonnan egy év után Görögországba távozott.

1970 és 1974 között a Panathinaikosznál dolgozott, amely edzői pályafutása legnagyobb sikere volt. A csapat 1970 és 1972 között kétszer megnyerte a görög bajnokságot, 1971-ben pedig a klub, történetében először, döntőt játszott a BEK-ben. Bár győzelmet vártak, a végjátékban mégis a Johan Cruijff vezette Ajax Amsterdam csapata győzött 2-0-ra.

A következő években Spanyolországban (Real Murcia), Chilében (Colo Colo), majd Szaúd-Arábiában a válogatottnál edzősködött, ezután pedig visszatért Görögországba az AEK-hoz. 1979 és 1984 között az egyiptomi al-Masri Klub edzője volt.

1989 és 1991 között újabb edzői sikereket könyvelhetett el. Irányításával az ausztrál South Melbourne Hellas bajnoki címet és kupagyőzelmet szerzett.

Kitüntetések, Puskás Ferenc Stadion és Akadémia

1997-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság az Olimpiai Érdemrend ezüst fokozatával tüntette ki. Ugyanebben az évben a müncheni Évszázad Labdarúgó Gáláján az első osztályú bajnoki mérkőzéseken szerzett góljai (489) alapján a legnagyobb játékklasszisnak járó elismerésben részesült. 1998-ban a FIFA Hírességek Csarnokának (Hall of Fame) tagja lett. 1999-ben a magyar sport tiszteletbeli nagykövetévé nevezték ki, 2001-ben pedig az évszázad legjobb férfi sportolójának választották.

2000-től az Alzheimer-kór hatására az egészségi állapota rohamosan romlani kezdett. 2002-től a magas kezelési költségek fedezésére a Real Madrid, illetőleg Alfredo Di Stéfano igyekezett pénzt biztosítani.

2002-ben az Aranycsapat egykori játékosai közül Bozsik József és Hidegkuti Nándor után ő részesült harmadikként abban a megtiszteltetésben, hogy stadiont nevezzenek el róla. A Népstadion, melyben az 1950-es évek válogatottja legendává vált, az egykori csapatkapitány 75. születésnapján kapta a Puskás Ferenc Stadion nevet

2006. november 17-én légzési és keringési elégtelenség következtében elhunyt.  December 9-én nagy állami szertartással, a nemzet halottjaként temették el a budapesti Szent István-bazilikában. Erre a napra a kormány nemzeti gyásznapot rendelt el.

Puskás Ferenc
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.