2019. május 8., 06:56

Liverpooli csoda - VIDEÓ

A Liverpool 4-0-ra legyőzte az FC Barcelonát a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjének keddi visszavágóján, így háromgólos hátrányról fordítva kiharcolta a fináléba jutást.

Fotó: AFP
„Ez a futball, itt mindig van remény. Távol vagyunk attól, hogy már most feladjuk a párharcot. A világ legjobb támadói közül ketten nem játszhatnak kedden, nekünk azonban így is négy gólt kellene szereznünk kilencven perc alatt, és közben megakadályoznunk, hogy a Barca betaláljon, ami nem gyakran sikerül az ellenfeleknek. Ha nem nyerünk, akkor is tisztességes módon szeretnénk elesni”

– így vezette fel a visszavágót a Liverpool menedzsere, Jürgen Klopp, aki amellett, hogy háromgólos hátrányból kellett sikerre vezetnie csapatát, nem számíthatott két kulcsemberére, Mohamed Szalahra és Roberto Firminóra.

A Barcelona története során 42 olyan európai kupapárharcot vívott, amelynek az első felvonását megnyerte hazai pályán, s ezek közül csak négyet bukott el összesítésben, míg a Liverpool 27-szer került idegenben hátrányba egy európai kupapárharcban, és csak 13-at tudott megfordítani. Bizony, finoman fogalmazva sem várt könnyű feladat az angolokra...

Ehhez képest óriási lendülettel kezdett a hazai együttes, és már a hetedik percben sikerült megszerezni a vezetést: Jordan Henderson találta magát szemben Marc-André ter Stegennel, s bár a lövését még védte a kapus, a kipattanót Divock Origi közelről a jobb sarokba rúgta(1–0). A belga támadó pályafutása során először volt eredményes a Bajnokok Ligájában, és ő lett a klub történetének 50. játékosa, aki betalált a legrangosabb európai kupasorozatban.

Három perccel később Sadio Mané esett el Sergi Roberto mellett, Cüneyt Cakir sípja azonban néma maradt. A Pool így sem vett vissza, a feltolt védelem és erőteljes letámadás miatt viszont a Barca előtt is adódtak ígéretes lehetőségek, ilyen esetekben azonban vagy a liverpooli védelem mentett az utolsó pillanatban, vagy a katalánok hibáztak nagy helyzetben. A hatalmas iramot, ugyanakkor rengeteg hibát hozó játékrészben több gól nem született, így viszonylag kedvező eredménnyel mehetett pihenőre Ernesto Valverde együttese. Aztán jött a folytatás...

A szünetben le kellett cserélni az első félidőben apró sérülést összeszedő Andrew Robertsont, s a helyére Georginio Wijnaldum állt be, akit sokan a kezdőcsapatba vártak. És mégis, talán így járt jobban a Liverpool.

Az eggyel magasabb fokozatba kapcsoló hazaiak elképesztő nyomás alá helyezték Lionel Messiéket, és ennek gyorsan meglett az eredménye – de még milyen! Előbb Wijnaldum lőtt a kapuba – Ter Stegen hathatós közreműködésével – Trent Alexander-Arnold jobb oldalról érkező beadása után, majd Xherdan Shaqiri középre adását váltotta gólra fejjel a holland (3–0). A Liverpool három perc alatt ledolgozta a hátralévő kétgólos hátrányt!

És a csodának itt még nem volt vége, a 79. percben elaludtak a Barcelona játékosai, Alexander-Arnold ezt kihasználva nagyon okosan, a szögletet gyorsan elvégezve tekert középre, Origi pedig köszönte szépen, és a jobb felsőbe bombázott (4–0).

A hátralévő időben hiába próbálkozott a vendégcsapat, az átütőerő hiányzott a támadásokból, az eksztázisban játszó „vörösök” esélyt sem adtak a szépítésre.

A Barcelona tavalyhoz hasonlóan ezúttal is úgy búcsúzott a Bajnokok Ligájától, hogy az első meccset három góllal nyerte meg, a visszavágón azonban érthetetlen teljesítménnyel rukkolt ki, és gyakorlatilag kiejtette saját magát, így idén csupán a klub női együttese lesz ott a BL-döntőben, melyet Budapesten rendeznek.

A bajnoki címet minden bizonnyal elbukó, ám története egyik legvarázslatosabb estéjét ünneplő Liverpool kilencedszer jutott be a BEK/BL döntőjébe, ennél több finálét csak a Real Madrid (16), a Milan (11) és a Bayern München (10) tud felmutatni.

A Vörösök kilencedik alkalommal küzdhetnek meg a legrangosabb európai trófeáért, melyet eddig ötször hódítottak el. Legutóbb tavaly jutottak döntőbe, melyben alulmaradtak a Real Madriddal szemben.

Az Atlético Madrid stadionjában június elsején sorra kerülő döntőben az Ajax Amsterdam, vagy a Tottenham Hotspur lesz a Liverpool ellenfele.