Lehet-e a hoki után a fociban is csodát tenni Érsekújvárban?
A helyi labdarúgás hosszú évek óta tartó vesszőfutása után Érsekújvár vezetése megszólította Sucharda Ferencet, a HC Mikron Nové Zámky extraligás jégkorongklub sikeres elnökét, hogy vállalja el a focicsapat menedzselését is.
Sokáig gondolkodott a felkérésen?
Többször beszélgettünk Klein Ottokár polgármesterrel az érsekújvári foci siralmas helyzetéről. Sajnos nem sikerült bentmaradnia a 3. ligában sem, így sokkal nehezebb feladat elé nézek. Sokáig tartott, amíg szinte mindenben megegyeztünk. Magam részéről a felkérés elfogadása nem volt kérdéses, csak az eredményes munka feltételeinek megteremtése volt lényeges.
Mi motiválja? Nem túl nagy kihívás egy sikersportág, a hoki mellé felvenni egy jelenleg csak sínylődőt, a focit? Tudjuk jól, hogy a városban a futballnak régebbi hagyományai vannak, mint a jégkorongnak, talán azért, mert a focicsapat 1907-ben alakult meg Érsekújvárban, a hokicsapatot pedig csak 1965-ban regisztrálták a szlovák bajnokságban.
Újvárban születtem, ebben a városban élem az egész életemet. Az édesapám és a nagyapám is nagy focirajongók voltak. Kiskoromtól a focipályán nőttem fel. A Lokiról csak hallottam, de a CSAO-t és a SIGMA-t már megéltem.
Tudom, ezt sokkal nehezebb lesz elérni, mint a hokiban, de ha a város vezetése és a szurkolók is támogatni fogják az elképzeléseimet, akkor sikerrel járhatunk.
2007-ben vette át a jégkorongcsapat irányítását. Hogyan került ebbe a világba, milyen célokkal indult? Elégedett a legutóbb elért bajnoki szerepléssel?
1997-től kezdett el a nagyobbik fiam hokizni. És lassan, de biztosan bevontak a klub működésébe. 2007-ben lettem a HK Lokomotíva elnöke, és az akkori 1HL-ban adtam át a klubot 2008-ban. Az akkori válság miatt egy kis időre eltávolodtam a sporttól. 2011-ben aztán megalakítottam a mostani HC-t, és azóta kimondott célom volt az Extraliga elérése. Egy kis kitéréssel a MOL ligába, ami nagyon fontos szakasz volt a cél felé vezető úton, sikerült 2016-ban feljutni a szlovák Extraligába. Az első célkitűzést sikerült tehát megvalósítani.
Most ez már a nyolcadik szezonunk volt a legjobbak között, idővel egy erős középcsapattá váltunk, amely mindenkit le tud győzni. Sajnos a város és a környéke nem tud a csapat számára olyan költségvetést biztosítani, hogy a legerősebbek közé kerülhessünk, de bízom benne, hogy ez majd egyszer sikerülni fog, és akkor akár a bajnoki címre is esélyesek lehetünk. Az utolsó bajnoki évadunk volt a legsikeresebb a klub történetében, és azon dolgozunk, hogy a következő még sikeresebb legyen.
Amikor belevágott az érsekújvári sportba, nem gondolt arra, hogy inkább a focival kellene valamit kezdeni a városban, ahol kétszer is második ligás csapat szerzett örömet játékával és eredményeivel a helyi szurkolóknak? Máig is jól csengő nevek a városban Ondruch, Ponesz, Sevcsik, Fučik, Banyár, Farkas, Salgó, Lakatos, Cepo, Blanár, Hrablík, Móder és még sorolhatnám tovább a neveket. Az edzők között pedig Ganczner László, Borhy Károly. A jégkorong pedig kicsit idegennek tűnt az újváriaknak. De fordult a kocka, minek köszönhetően?
Így hozta a sors. De most a hoki után megint a focin a sor.
Sokan megmosolyogták anno, amikor a hokiklub elnöki kinevezésekor kijelentette, hogy az újvári hokicsapatot a legmagasabb osztályba vezeti. Hogyan sikerült elérni, hogy nagyobb költségvetéssel dolgozó klubokat is sikerül megelőzni a bajnokságban?
Elsődleges célunk ma is a fiatalok sportolási lehetőségének biztosítása. Utána következik csak a többi dolog körülötte.
Pár évvel később pedig kijelentette, hogy a focicsapatot is szeretné a legfelső liga színvonalára vezetni. Most eljött az ideje, de lehet-e két lovon ülni egyszerre? Lehet-e sikeres a hoki mellett a fociban is?
Annak idején ez egy beszélgetés során elhangzott jópofa, mókás ígéret volt. Most utolért engem a valóságban, és vállalni kell a kihívást. Nem fogok, nem is akarok két lovon ülni. Mint jó kocsis, megpróbálom őket irányítani.
Jelenleg a fociklub múltjához méltatlanul a IV. ligában szerepel Érsekújvár, és nagyon kevesen látogatják a mérkőzéseket. Milyen elképzeléssel indul, hogyan akarja visszacsalogatni a szurkolókat a Ganczner László stadionba?
Csakis jó és eredményes játékkal, a következő idényben célunk a feljutás a 3. ligába. Remélem, ez majd visszacsalogatja a nézőket a stadionba.
Nem kérdés, hogy új focicsapatot kell most építeni! A csapatépítés során tehetséges, saját nevelésű fiatalokra, vagy inkább máshonnan (esetleg külföldről) igazolt játékosokra kíván támaszkodni?
Ezt a feladatot Sutto Marián edzőnk kapta. Bízom benne, hogy sikerülni fog neki.
Játékosmegfigyelők fogják-e segíteni a munkáját?
Igen, természetesen.
Az eredményes sporthoz feltétlenül szükséges a biztos anyagi háttér. Lát-e lehetőséget arra, hogy a jégkorong és a férfi kézilabda mellett a város költségvetése elbírjon egy harmadik élvonalbeli csapatsportot is? Milyen egyéb forrásokra kíván támaszkodni? Megmarad-e a FKM Nové Zámky elnevezése a klubnak, vagy egy főszponzor neve is odakerül?
Ezen sokat kell dolgoznunk. Vannak városok, ahol ez eredményesen működik. Példát kell róluk vennünk, és sokat kell dolgoznunk azon, hogy a polgármester úr és az önkormányzati képviselők a sportot továbbra is fontosnak tartsák. Nincs jobb reklámja jelenleg a városunknak, mint a jégkorong, és most szeretnénk csatlakoztatni hozzá a labdarúgást is.
Azt olvastam a közelmúltban, hogy a zöldövezetes, szigeti multifunkciós stadion az átépítését követően UEFA-kategóriás lesz, a városközpontban lévő egykori Loki-stadion, amely ma Ganczner László nevét viseli, pedig felújításra szorul. Nem luxus a városban két stadion működtetése? Sok embert érdekel, hogy a Ganczner László stadionban vagy a szigeti stadionban lesznek-e a jövőben a bajnoki meccsek?
Ezt még át kel tanulmányoznom, mert nem tudom pontosan milyen elképzelések vannak a pályákat illetően. De én személy szerint a városi Ganczner-stadion, mint kizárólagos focistadion mellett teszem le a voksomat.
Megjelent a Magyar7 hetilap 32. számában.