2024. március 14., 16:40

Körvonalazódik az európai elit

A Bajnokok Ligája legjobb nyolcasa megvan, a többi ma dől el. Az Európa-ligában és az Európa Konferencia Ligában várhatók még drámai csaták, viszont mindkét sorozatban három párharc esetében lényegében nem maradt kérdés a visszavágóra, hacsak nem hiszünk a csodákban. Amit magabiztosan kijelenthetünk, idén nem lesz olasz csapat a BL-döntőben.

Atletico

Bajnokok Ligája-negyeddöntő olasz klubok nélkül? Összejött. Mindhárom gárda kiesett a nyolcaddöntőben, viszont három spanyol, két angol, két német és egy francia továbbjutott, ők alkotják Európa legnívósabb nemzetközi kupasorozatának a negyeddöntős mezőnyét. Emlékeztetőül: tavaly is három olasz alakulat szerepelt a legjobb tizenhat között, de mindhárom kiejtette az ellenfelét, a Milan a Tottenham Hotspurt, az Inter Milan a Portót, a Napoli az Eintracht Frankfurtot. A hat mérkőzést kapott gól nélkül hozták le, a milánóiak egy-egy szerzett góllal léptek tovább – mondhatni klasszikus olasz foci. Ezután az Inter búcsúztatta a Benficát, a Milan a Napolit, az elődöntőben pedig városi rangadót játszottak, biztos volt tehát az olasz döntős, amely végül az Internazionale lett.

A 2023-2024-es szezonban is megvolt az esély arra, hogy három olasz csapat szerepeljen a legjobb nyolcban. A Milant a Lazio váltotta, de a római, nápolyi, milánói trió már a nyolcaddöntőben elköszönt, és utólag elmondhatjuk, hogy igazából csak az Inter járt közel a továbbjutáshoz, azonban három tizenegyest kihagyni a büntetőpárbajban elég nagy luxusnak számít.

Diego Simeone Atlético Madridja tehát ismét a legjobb európai nyolcasban szerepel, ahogy a Lipcsét kiejtő Real Madrid, valamint a Francesco Calzona és Stanislav Lobotka Napoliját búcsúztató Barcelona is.

Az egyedüli spanyol kieső a Real Sociedad, a baszkokat a Paris Saint-Germain ejtette ki kettős győzelemmel. A franciákon kívül csak a Manchester City nyert mindkét mérkőzésen, Guardiola csapata a Koppenhágán lépett túl, és továbbra is a legnagyobb favoritja a sorozatnak. A másik angol klub is továbbjutott, az Arsenal tizenegyesekkel verte a Portót, a Dortmund az Eindhovent múlta felül, a Bayern München pedig a Laziót. A nyolc csoportgyőztes közül hetet ott találunk a negyeddöntőben, csupán a Real Sociedadot nem, ahogy a D csoport második helyezettjét (az első helyen a San Sebadtián-i gárda zárt), Simone Inzaghi Interjét sem. Bármilyen párosításokat hoz össze a pénteki sorsolás, mindegyik csemegének ígérkezik.

Az Európa-ligában három, vagy inkább négy párharc sorsa már az odavágókon eldőlt. A Liverpool Szoboszlaival 1-5-re nyert Prágában a Sparta ellen, a Marseille 4-0-ra elverte a Villarrealt, a Roma szintén 4-0-ra a Brightont. Csodák vannak, de azért akkorák nincsenek, hogy az első meccsek kiütöttjei kihúzzák magukat a gödörből – a villarreali visszavágót Kovács István vezeti.

A Milant tekinthetjük a negyedik biztos továbbjutónak, bár a San Siró-i 4-2 a Slavia Praha ellen eléggé kínosra sikerült, hiszen a csehek emberhátrányban szerezték mindkét találatukat. Glasgow-ban Ivan Kružliak fújja a sípot a Rangers-Benficán, az első összecsapás 2-2-re végződött, az Atalanta-Sportingon sem dőlt el semmi (1-1), és Leverkusenben is lesz miért izgulni, hiszen Bakuban 2-2-t játszott Xabi Alonso csapata a Qarabağ-hal. Londonban a West Hamnek 0-1-ről kell visszajönnie Sallai Roland (és Szalai Attila) Freiburgja ellen. Úgy tűnik, idén nem spanyol csapat nyeri meg az Európa-ligát.

Az Európa Konferencia Ligában hasonló a helyzet, mint az El-ben. Három párharc lényegében eldőlt – itt is felmerül a csoda lehetségessége –, és a negyedik esetében is vonhatunk párhuzamot a Milan-Slaviával. Itt ugyan nem négygólos, hanem háromgólos előnyökről van szó, vagyis bízhatnak a fanatikusok a csapataik feltámadásában, csakhogy mindhárom gárda hazai pályán szenvedett súlyos vereséget. A Fradit búcsúztató Olimpiakosz Pireuszban kapott 1-4-es pofont a Maccabi Tel Avivtól, a Slovant kiejtő Sturm Graz (0-3) a Lille-től, a belga bajnokságot vezető Union Saint-Gilloise (0-3) pedig a Fenerbahçétól. A másik görög klub, a PAOK is kikapott az odavágón, 2-0-ra a zágrábi Dinamótól. Két gól nélküli döntetlent is játszottak az első mérkőzéseken, a genfi Servette a Viktoria Plzeňnyel, az Ajax pedig az Aston Villával. A Molde-Brugge 2-1-gyel ért véget, a budapesti Bozsik Arénában lejátszott Maccabi Haifa-Fiorentina 3-4-gyel. A második és a harmadik számú európai kupasorozat negyeddöntős párosításait szintén pénteken sorsolják ki.