Kicsinyes játszmák a futballakadémia körül
Megtartotta idei utolsó ülését a rimaszombati képviselő-testület, amely hosszú vita után végül nem szavazott a városban létesítendő fociakadémiáról, s nem erősítette meg az előző testület ez ügyben hozott határozatát. Az indulatoktól sem mentes ülésen a városi futballklubot érintő személycserék kérdése is felmerült, amelyek szintén az akadémia kapcsán kerültek a felszínre.
Az önkormányzati választások után megalakult új testület a legutóbbi ülésen még időt kért, hogy megismerkedjen az ügy részleteivel, ezért akkor elnapolták a döntést és rendkívüli ülés összehívását jelentették be december 21-ére. A pénteki ülésen viszont hosszú és egyelőre meddőnek látszó vita után sem sikerült előrelépést elérni.
Az október végén az előző testület által jóváhagyott együttműködési szerződés-javaslatot (a Városi Futball Akadémia és a miskolci Borsodsport Invest Kft. között) Jozef Šimko polgármester - újraválasztása után - a kedvezőtlen feltételekre hivatkozva megvétózta. Most a képviselőknek arról kellett dönteniük, hogy megtörik ezt a vétót vagy sem.
A szavazást megelőző parázs hangulatú vitába többen bekapcsolódtak, a témával kapcsolatban a legtöbb képviselőnek volt érdemi hozzászólása, sőt olykor szúrós megjegyzése is a város vezetése felé.
Juhász Péter (MKP) szerint sokat elárul a dolgok eddigi menetéről az, hogy több mint egy év után olyan határozatról kell dönteni, ami nem old meg semmit. Hangsúlyozta, hogy a szerződéseket a jövőben átláthatóvá kell tenni, hogy azok ne adjanak táptalajt a találgatásoknak, s ezért a transzparencia elsődleges szempont kell, hogy legyen. Beszámolt vajdasági útjáról is, ahol volt szerencséje megtekinteni a topolyai akadémiát, ami egy teljesen más színvonalon működik, mint ami Közép-Európában megszokott. Egy ilyen beruházás több szempontból is jót tenne a gazdaságilag leszakadó gömöri régiónak, ezért mindenképpen támogatja az akadémiát, de - mint előre jelezte - ebben a formában nem hajlandó szavazni.
Roman Vaľo (SaS-OĽANO) képviselő érzékeny témának nevezte a fociakadémia ügyét, amelyet azonban szükséges tovább vinni a sikeres befejezésig. Elárulta, hogy az újonnan megválasztott képviselők is értekeztek a befektetőkkel, akik megerősítették őket szándékuk komolysága felől. Hangsúlyozta, hogy meg kell hallani a sportszerető gyerekek és szüleik szavát, akik szeretnék ezt a létesítményt a városba. Ennek érdekében pedig a szerződés részleteinek minél gyorsabb kidolgozására van szükség.
Figei Tibor (Most-Híd) elmondta, hogy aktív sportolóként ő is támogatja az akadémia ügyét, s mint hozzátette Rimaszombat nincs abban a helyzetben, hogy válogasson, de mindkét fél számára előnyös feltételeket kell megteremteni.
Egy év után sincs elfogadható szerződéstervezet
A város vezetését többen is kérdőre vonták, hogy miért nem volt képes egy év alatt megfelelő feltételeket kialkudni és elfogadható szerződést letenni az asztalra. A számonkérésre Jozef Šimko polgármester meglehetősen indulatosan reagált kiemelve, hogy az eddigi javaslatok hátrányosak voltak a városra nézve, s hogy ő csak Rimaszombat javát próbálta védeni.
A szerződéstervezetet ugyanis a magyar fél dolgozta ki, s annak egyik pontja ellen korábban a város kifogást emelt, mégpedig, hogy mi legyen majd az akadémia sorsa a harminc éves bérleti szerződés lejárta után. Šimko szerint ugyanis az eredeti szerződés értelmében a város elvesztette volna tulajdonjogát a klubban, ezért vétózta meg a tervezetet. A polgármester ezután kijelentette, hogy keresi a megoldást, s utalt arra a levélre, amelyben maga kért személyes találkozót Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől ez ügyben.
A találkozón végül sem Šimko, sem Orbán nem vett részt, helyettük Rigó László alpolgármester és Takács Mihály, a miniszterelnök főtanácsadója találkozott Felcsúton. Itt ismertették a magyar kormány ajánlatát, amely szerint a támogatás csak az ifjúsági focira – tehát az utánpótlásra és nem a felnőtt csapatra – vonatkozik, illetve, hogy a rimaszombati stadion felújításával számolnak, nem pedig új stadion építésével. További kitételként szerepelt az is, hogy a fociakadémia kommunikációs nyelve a magyar lesz, valamint, hogy 30 év múltával csak akkor kerülhetnek a város kezébe a felújított sportlétesítmények és ingatlanok, ha azt Rimaszombat önkormányzata megvásárolja.
Arról, hogy ezek a feltételek esetleg a város hezitálása miatt változtak meg nem esett szó, Šimko mindenesetre igyekezett a meg nem egyezés tényét a magyarországi félre fogni, a szerződésről szóló szavazás felelősségét pedig áthárítani a képviselőkre. A városatyák így ebben a formában nem is tudtak szavazni az együttműködési szerződésről. A szavazást ugyan formálisan megtartották, de beszédes, hogy a jelenlévő 19 képviselőből 16-an semmilyen gombot nem nyomtak, így a korábban már elfogadott határozat nem nyert megerősítést. Ezzel pedig kijelenthető, hogy a Rimaszombatba tervezett futballakadémia ügye egy év alatt szinte egy tapodtat sem mozdult előre.
Politikai játszma a futballklubban?
A helyzetet megelégelték a rimaszombati utánpótlásért dolgozó edzők, akik a szomszédos Osgyán községben érdeklődtek, hogy ott mutatkozna-e fogadókészség a befektetés iránt.
Domik Attila sportigazgató, Richard Rubint utánpótlásért felelős menedzser és Balog István utánpótlásedző szakmailag kiváló munkát végeznek, jól szerepelnek az általuk vezetett korosztályos csapatok, s a gyerekek további fejlődésének érdekében támogatják az akadémia létesítését. Mint azt Richard Rubint az ülésen elmondta, végső kétségbeesésükben keresték fel az osgyáni önkormányzatot, mivel Rimaszombatban már nem látnak garanciát arra, hogy Šimko vezetése alatt létrejöhet a fociakadémia.
Mivel Rimaszombatban jelenleg városi fenntartású futballklub működik, a város vezetésének komoly beleszólása van a klub struktúráit és személyi állományát érintő kérdésekbe. Jozef Šimko az említett edzők tettét a város érdekeivel ellentétesnek tartja, ezért kettőjüknek felmondott, a harmadiknak pedig nem hosszabbítják meg a szerződését januártól. Ráadásul a stadion egyes helységeiben kicserélték a zárakat, így a sportvezetők már az irodájukba sem tudnak bejutni. A polgármester azzal védekezett, hogy ezt nem ő rendelte el, nem is tudott az esetről, csak a médiából értesült róla.
A rendkívüli ülésen számos fiatal focista és azok szülei is részt vettek, akik nyilatkozatukban arra kérték a polgármestert, hogy szakmai szempontok alapján ítélkezzen, s a három edző érdemeire való tekintettel változtassa meg döntését. A képviselők közül is többen felszólaltak az ifjúsági edzők védelmében, s személyeskedésnek és kicsinyes bosszúnak tartják a történteket, mivel köztudott, hogy az edzők Šimko kritikusainak számítanak. A sorsuk a városi futballklub (MŠK) legközelebbi közgyűlésén fog eldőlni.