Ki nyeri meg a foci-Eb-t, meddig jut a magyar válogatott?
A franciák, az angolok, esetleg a címvédő olaszok nyerik meg a foci-Eb-t? Vagy a fennmaradó huszonegy válogatott közül kerül ki a 2024-es kontinensbajnok? És a magyarok? Bénes László a szlovák csapatban szerepel, ők mire lesznek képesek? Június 14-től július 14-ig zajlik Németországban a tizenhetedik labdarúgó-Európa-bajnokság.
Eltelt három év az utolsó Eb óta, a járvány nem akadályozza a lebonyolítást, vagyis olyan lesz, mint a korábbiak. Olyan lesz? Persze nem olyan lesz, csak hasonló. Elég belenézni pár korábbi torna mérkőzéseinek emlékezetes pillanataiba, és máris kapunk egy képet az adott korról. Szinte biztosra vehető, hogy az idei Európa-bajnokságot is átitatják majd politikával, ostoba politikai, ideológiai üzenetekkel.
A csoportkör harminchat, a kieséses szakasz tizenöt mérkőzésből áll, összesen tehát ötvenegy összecsapás adja ki majd a 2024-es tornát. Ez lesz a harmadik huszonnégy csapatos kontinensviadal, és ezúttal sem rendeznek bronzcsatát. Június 14-től 26-ig lejátsszák a csoportkör összes találkozóját, június 29-től július 2-ig a nyolcaddöntőben zajlanak az összecsapások, 5-én és 6-án a negyeddöntőben feszülnek egymásnak a felek, 9-én és 10-én az elődöntők következnek, 14-én a döntő. A mérkőzéseknek tíz stadion/város ad otthont: Berlin, München, Dortmund, Stuttgart, Hamburg, Gelsenkirchen, Frankfurt, Köln, Düsseldorf és Lipcse. Nem meglepő módon a három legnagyobb stadion játssza majd a főszerepet a torna végén. A július 9-i elődöntő helyszíne München, a 10-eié Dortmund lesz. A finálét természetesen Berlinben bonyolítják le.
Gareth Southgate huszonhat fős kerete ugyan érhet többet a focipiacon – a franciák a másodikok a listán –, de sokkal könnyebben botlanak, mint a jóval sikeresebb franciák. 2021-ben a döntőben kaptak ki az olaszoktól, és sokan úgy fogalmaznak, itt az ideje, hogy egyszer végre felérjenek a csúcsra. Anglia csupán egyetlen trófeával rendelkezik a világ- és Európa-bajnokságokról, és azt a vb-címet is 1966-ban szerezték meg. A főpróba most is „angolosra” sikerült, a Wembley-ben 0-1-es vereséget szenvedtek Izlandtól. Németországot, Portugáliát és Spanyolországot hozzák a fogadóirodák az elődöntők környékére. A házigazda helyzete mindig különleges egy-egy nagy tornán, Julian Nagelsmann csapatában pedig benne van a siker és a hatalmas bukás kockázata is. Az utolsó két világbajnokságon még a csoportkörön sem jutott túl a válogatott, a 2021-es Eb-n pedig a nyolcaddöntő jelentette a végállomást.
A portugálok a 2016-os Eb-arany óta a két vb-n és a három évvel ezelőtti kontinensbajnokságon is továbbjutottak a csoportkörből, de a legjobb négybe egyszer sem kerültek be. A katari világbajnokságon közel jártak a sikerhez, de a marokkóiak egy góllal jobbak voltak, Ronaldóék meg gólt sem szereztek a negyeddöntős párharcban. 2023 januárjától a belgák korábbi spanyol szövetségi kapitánya, Roberto Martínez irányítja a remek játékosokból összeállított portugál válogatottat, kérdés, hogy ez a tapasztalt gárda ki tudja-e hozni magából a legtöbbet. A spanyolok három éve az elődöntőben búcsúztak, a szövetségi kapitányi poszton azonban nem Luis Enriquét, hanem az utánpótláscsapatokból felemelt Luis de la Fuentét találjuk, akivel tavaly megnyerték a Nemzetek Ligáját. Ebben a keretben ott a lehetőség a sikerre, az Eb-n a legizgalmasabb, B csoportban szerepelnek Morataék.
Rossi keretében az alábbi játékosok kaptak helyet: kapusok: 1 Gulácsi Péter (Lipcse), 12 Dibusz Dénes (FTC), 22 Szappanos Péter (Paks); hátvédek: 2 Lang Ádám (Omonia), 3 Balogh Botond (Parma), 4 Szalai Attila (Freiburg), 5 Fiola Attila (Fehérvár), 6 Orbán Willi (Lipcse), 21 Botka Endre (FTC), 24 Dárdai Márton (Hertha); középpályások: 7 Négo Loïc (Le Havre), 8 Nagy Ádám (Spezia), 10 Szoboszlai Dominik (Liverpool), 11 Kerkez Milos (Bournemouth), 13 Schäfer András (Union Berlin), 14 Bolla Bendegúz (Servette), 15 Kleinheisler László (Hajduk Split), 16 Gazdag Dániel (Philadelphia), 17 Styles Callum (Sunderland), 18 Nagy Zsolt (Puskás Akadémia), 26 Kata Mihály (MTK); csatárok: 9 Ádám Martin (Ulszan), 19 Varga Barnabás (FTC), 20 Sallai Roland (Freiburg), 23 Csoboth Kevin (Újpest), 25 Horváth Krisztofer (Kecskemét).
A magyar válogatott az A csoportban szerepel, ezért már a második napon pályára lép, az Eb második összecsapásán. Június 14-én (München, 21.00) Németország Skóciával nyitja a tornát, 15-én (Köln, 15.00) Magyarország Svájccal mérkőzik meg. A második fordulóban, 19-én (Stuttgart, 18.00) Németország-Magyarország, valamint (Köln, 21.00) Skócia-Svájc meccseket rendeznek. A harmadik kört 23-án, egy időben, 21.00-kor játsszák le: Svájc-Németország (Frankfurt), Skócia-Magyarország (Stuttgart). A csoportelsők és -másodikok mellett a négy legjobb csoportharmadik is továbbjut a nyolcaddöntőbe. A B csoportban Albánia, Horvátország, Olaszország és Spanyolország, a C-ben Anglia, Dánia, Szerbia és Szlovénia, a D-ben Ausztria, Franciaország, Hollandia és Lengyelország szerepelnek. Az E jelű négyesben 17-én Szlovákia Belgiummal (Frankfurt, 18.00), 21-én Ukrajnával (Düsseldorf, 15.00), 26-án Romániával (Frankfurt, 18.00) találkozik. Az F csoportot Csehország, Georgia, Portugália és Törökország alkotják. Amit előre kijelenthetünk, egy válogatott a huszonnégy közül 2024 Európa-bajnoka lesz.
Megjelent a Magyar7 2024/24. számában.