Kezdődik a vb-selejtező európai szakasza
A magyar labdarúgó-válogatott ősszel játssza le a hat világbajnoki selejtezőmérkőzését, de a tizenkét európai csoport közül hatban már most elkezdődik a csatározás a vb-részvételért. A csoportelsők utazhatnak a 2026-os amerikai, mexikói és kanadai közös rendezésű tornára, a csoportmásodikokra pótselejtező vár, ahonnan további négy válogatott szerez jogot a részvételre.

A kvalifikáció egyébként már javában zajlik. Az első mérkőzéseket 2023. szeptember 7-én játszották le a dél-amerikai selejtezőben, azóta a 18 fordulóból 12-t lebonyolították már. A 13. kör legnagyobb rangadóját a montevideói Centenarióban rendezik meg március 21-én, Uruguay Argentínát fogadja a legendás stadionban – az első világbajnoki döntő helyszínén. A világ legnagyobb derbije – Argentína és Uruguay találkozott egymással a legtöbbször a labdarúgás történetében – mellett 20-án Brazíliavárosban csap össze Brazília Kolumbiával, vagyis az uruguayi fővárosban a dél-amerikai selejtező második és első helyezettje, a brazil fővárosban pedig az ötödik és a negyedik helyen álló gárda ad randevút egymásnak.
A tíz dél-amerikai válogatott közül hat egyenesen kijut a 2026-os világbajnokságra, a hetedik helyen záró alakulat interkontinentális pótselejtezőre kényszerül. Dél-Amerika mellett Afrikában és Ázsiában is folytatódik a selejtezősorozat, Óceániában pedig a végéhez érkezett, az első világbajnoki résztvevő innen kerül ki – feltehetően Új-Zéland lesz az.
Európa 16 világbajnoki helyért küzd a selejtezőben, és 54 válogatott vesz részt a csoportkörben – Oroszország persze továbbra is hiányzik. Az A-tól az F csoportig, vagyis a négy csapatból álló csoportokban csak szeptemberben indul a selejtező, míg a G-től az L jelű ötösökig március 21-én elkezdődik a világbajnoki kvalifikáció. Az A csoportban szereplő Szlovákia, valamint az F csoportban található Magyarország tehát csak ősszel játszik, márciusban a Nemzetek Ligája rájátszásában érdekelt mindkét ország válogatottja, júniusban pedig felkészülési mérkőzésekkel készülnek a vb-selejtezőkre. De nézzük azt a hat csoportot, amelyben a 2026-os tornáról álmodik jó pár alakulat. A G csoport első számú kiemeltje a Spanyolország-Hollandia Nemzetek Ligája-negyeddöntő vesztese. Bármelyik gárda kerül az ötösbe, júniusban játssza le az első két összecsapását, mindenesetre Lengyelország, Finnország, Litvánia és Málta társaságában mindketten egyértelmű favoritnak számítanak. Március 21-én Málta-Finnország és Lengyelország-Litvánia meccseket rendeznek az 1. fordulóban. A lengyeleket továbbra is Michał Probierz irányítja, a csapatkapitány még mindig a Barcelona harminchat esztendős csatára, Robert Lewandowski. Két hazai mérkőzéssel indítanak a lengyelek, Litvánia után Málta lesz az ellenfél, a cél mi más lehet, mint hat pontot szerezni, az Európa-bajnokkal vagy az Eb-elődöntőssel csak ősszel találkoznak.
A H csoportban mind az öt válogatott ismert, ám az osztrákok a szerbekkel játszanak Nemzetek Ligája-osztályozót. Az 1. fordulóban Ciprus San Marinót, Románia Bosznia-Hercegovinát fogadja, a 2. fordulóban Bosznia-Hercegovina Ciprust, San Marino Romániát.
Ausztria 1998-ban járt utoljára vb-n, talán Ralf Rangnick kivezeti Alabáékat a 2026-os tornára, viszont Mircea Lucescu a románokat szeretné kijuttatni Amerikába, akik szintén 1998 óta ábrándoznak a világ legrangosabb focieseményéről. Az I csoport első számú esélyese a német-olasz NL-negyeddöntő vesztese. Moldova Norvégiával kezd, Izrael Debrecenben Észtországgal, majd Norvégiát is itt fogadja, de melyik gárda képes megelőzni a nagyokat? Olaszország az utolsó két világbajnokságról lemaradt, Németország viszont csak kettőről (1930, 1950) hiányzott, Norvégia összesen hármon vett részt, utoljára 1998-ban, Izrael pedig egyen, az 1970-esen.
A J csoportban a belgák a favoritok, de az ukránokkal játszanak NL-osztályozót márciusban. A nyitány tehát: Liechtenstein-Észak-Macedónia és Wales-Kazahsztán. Belgium és Wales is ott volt Katarban, és ki gondolja azt, hogy a többi válogatott bele tud szólni kettejük csatájába?
A K jelű ötös élén ki más végezhetne, mint a Thomas Tuchel szövetségi kapitány által irányított Anglia?! Az utolsó két Eb-döntő vesztese Albániával kezd a Wembley-ben, míg Andorra Lettországgal, Szerbia a Nemzetek Ligájában érdekelt. Az albán-szerb párharc bizonyára többről fog szólni, mint egy átlagos világbajnoki selejtező, de tény, hogy a szerbek gyakrabban szerepelnek vb-n, mint Eb-n. Az L csoport első számú esélyese a francia-horvát Nemzetek Ligája-negyeddöntő vesztese lesz. Montenegró Gibraltárt fogadja az 1. fordulóban, Csehország Feröert. A csehek egyszer, 2006-ban szerepeltek világbajnokságon, kérdés, meg tudják-e szorongatni az utolsó két vb-n remeklő franciákat vagy horvátokat. A tizenkét kiadó helyre sokan pályáznak, a pótselejtezőből csak négyen jutnak ki, és elnézve a csoportbeosztásokat, európai újonc aligha lesz a 2026-os világbajnokságon, pedig a korábbi tizenhárom helyett tizenhat válogatott vehet részt a tornán.