Ismertek az ellenfelek

A Bajnokok Ligája mellett az Európa-ligában és a Konferencia Ligában is kisorsolták a második selejtezőkör párosításait, ahol már a magyar és szlovák csapatok is becsatlakoznak a sorozatba. Sikerülhet-e vajon az FTC-n és a Slovanon kívül más klubnak is bejutnia valamelyik kupasorozat csoportkörébe? Vagy újfent az említett két együttesben bízhatunk?

Európai kupaselejtező
Fotó: uefa.com

Ha július, akkor kupaselejtezők. Az európai bajnokságok csapatai kipróbálhatják magukat a nemzetközi porondon, ki több, ki kevesebb sikerrel.

Sajnos azt kell mondanunk, hogy a szlovák és a magyar együttesek inkább az utóbbi csoportba tartoznak, rendszerint a Slovannak és a Fradinak sikerül magát kvalifikálnia valamelyik kupasorozat csoportkörébe.

A pozsonyiak például az előző szezonban történelmi tettet végrehajtva bejutottak a BL-csoportkörbe, és ugyan pontot nem sikerült szerezniük, anyagilag mindenképp megérte nekik az ott lejátszott nyolc mérkőzés. 

Ahogy már megszokhattuk, a Slovan ezúttal is bajnok lett, így kiemeltként várhatta a BL-sorsolást, ellenfélként a San Marinó-i Virtus AC és a bosznia-hercegovinai Zrinjski Mostar párharc győztese vár rájuk. A Ferencváros lehetséges ellenfelei is hasonló kaliberűek, a zöld-fehérek vagy a Buducsnoszt Podgoricával, vagy az örmény FC Noah-val játszanak majd a harmadik körbe való jutásért.

A papírforma szerint a Slovannak és az FTC-nek simán tovább kellene jutnia, a selejtezősorozatban azonban egyetlen ellenfelet sem szabad lebecsülni, emlékezzünk csak vissza a Ferencváros Klaksvík elleni blamájára. 

Az Európa-ligában már korábban megtartották a sorsolást, itt a két kupagyőztes, a Paks és a nagyszombati Spartak volt érdekelt. Nem túlzás kijelenteni, hogy mindkét csapat erősebb ellenfelet kapott, mint a Fradi vagy a Slovan, s ez annak tudható be, hogy nem kiemeltként szerepeltek a sorsoláson. A tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is román ellenfelet kapott a Paks, akkor a Corvinullal szemben maradtak alul a tolnaiak, most a CFR 1907 Cluj ellen harcolhatják ki a továbbjutást Bognár Györgyék. 

A nagyszombati Spartaknak a MOL Arénában sikerült elhódítania a Szlovák Kupát, ami egyben Európa-liga indulást is jelentett a számukra. Nehéz feladat előtt áll az újonnan kinevezett vezetőedző, Michal Ščasný és csapata, akiknek a svéd Häckenen kellene túljutniuk. Az erőviszonyokat figyelembe véve a skandináv csapat számít a párharc esélyesének, és az sem javít a Spartak esélyein, hogy a svéd bajnokság jelenleg is zajlik, így a Häcken aligha küzd meccshiánnyal.

Fontos kiemelni, hogy a Fradi és a Slovan a kiesés esetén az Európa-liga 3., míg a Paks és a Spartak a Konferencia Liga 3. körében folytatná a nemzetközi szereplést. 

Nincsenek ilyen szerencsés helyzetben az EKL-ben induló csapatok, a szlovák és a magyar bajnokságból egészen pontosan négy csapat képviselteti magát a hármas számú európai kupasorozatban.

A legnehezebb ellenfelet egyértelműen a zsolnaiak kapták, akik azzal a Rakowval találkoznak a selejtező második körében, amely mindössze egy ponttal maradt le a bajnok Lech Poznan mögött az Ekstraklasa tavalyi kiírásában. 

A Puskás Akadémiának sem lesz egyszerű dolga, Hornyák Zsolték szintén a második körben csatlakoznak be a sorozatba, ellenfelük az Arisz Limasszol (és nem a számos portálon hibásan feltüntetett AEL Limasszol) lesz, amely a második helyen végzett a ciprusi bajnokságban. 

A Győrt és a DAC-ot tudatosan az összefoglalónk végére hagytuk, a két csapattal kapcsolatban ugyanis problémák merültek fel az elmúlt időben. Az UEFA szabályai kimondják, ha két csapatnak ugyanaz a tulajdonosa, csupán az egyik indulhat a nemzetközi kupában.

Cikkünk írásáig nem született döntés az ügyben, így röviden ismertetnénk a DAC és az ETO lehetséges ellenfeleit. A csallóköziek az örmény FC Urartu és a fehérorosz Neman Grodno győztesével vívhatnak meg a második körben, míg az európai kupaporondra hosszú évek után visszatérő kisalföldiekre az örmény Pjunyik Jereván és a San Marinó-i Tre Fiori párharc továbbjutója vár.

Megjelent a Magyar7 2025/25. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.