Hét érdekesség a labdarúgó-Eb-ről
A németországi labdarúgó-Európa-bajnokság játssza a főszerepet egy hónapon keresztül a foci- és sportrajongók életében, mielőtt átadja a helyet a nyári olimpiai játékoknak. De maradjunk a kontinenstornánál, és szemelgessünk az érdekességek közül. A MAGYAR7 hasábjain természetesen hetet emelünk ki.
Ötvenegy mérkőzéses meccsdömping, emlékezetes gólok, cselek, pillanatok, több millió szurkoló a helyszínen és a képernyők előtt.
De melyik válogatott szerepelt a legtöbbször az Európa-bajnokságon?
1. Aki a 2024-es torna házigazdájára tippelt, eltalálta. Németország a 14. alkalommal vesz részt az Eb-n, és mindezt úgy érte el, hogy az első háromról lemaradt. Mivel a 2024-es viadal a tizenhetedik a sorban, értelemszerűen 1972 óta mindegyiken részt vett, és ’72 után rögtön háromszor is döntőbe jutottak, és csak háromszor nem végeztek az első ötben, akkor viszont a legjobb tízen kívülre kerültek.
Vajon a magyar válogatott mennyire sikeres az Európa-bajnokságokon?
2. Ha a megszerzett pontszámok alapján állítjuk össze az örökranglistát, és a győzelemért 3 pontot számolunk, akkor Magyarországot a huszadik helyen találjuk 10 ponttal. Ez 11 mérkőzést, 2 győzelmet, 4 döntetlent és 5 vereséget jelent, 14-20-as gólkülönbséggel. Jó szerepléssel néhány válogatottat könnyedén megelőzhetne a magyar válogatott.
Melyik döntőt látták a legtöbben és a legkevesebben a helyszínen?
3. Az 1996-osat vagy a 2021-eset, mert mindkettőt a londoni Wembley-ben játszották? Nem, mert az 1964-es madridi Santiago Bernabéu Stadionban lejátszott Spanyolország–Szovjetunió, 2–1-re végződő fináléra 79 115 néző volt kíváncsi. A legkevesebben pedig az első, 1960-as döntőt látták a párizsi Parc des Princes-ben, 17 966 néző figyelte, ahogy a Szovjetunió hosszabbításban 2–1-re legyőzi Jugoszláviát.
Tudják, kik elől szerezték meg a rendezési jogot a németek?
4. A németek egyetlen ellenfelei a törökök voltak, és 2018. szeptember 27-én, a nyoni szavazáson Németország 12, Törökország 4 szavazatot kapott egy tartózkodás mellett.
Folytassuk egy magyar vonatkozású érdekességgel. Ki az Eb-k történetének legidősebb pályára lépő játékosa?
5. Természetesen Király Gábor, aki 40 évesen és 86 naposan védett a Belgium elleni 4–0-ra elveszített 2016-os nyolcaddöntőben. Ez a rekord jó eséllyel megdől idén, ha a portugálok pályára küldik a 41 éves Pepét.
Tudják, mi a 2024-es foci-Eb hivatalos labdájának a neve?
6. Mivel Németországban zajlik a torna, és mivel a német Adidas a gyártó, a mai viszonyok közt kisebb meglepetésre német nevet adtak neki, és Fussballliebe (bizony, három l betűvel) névre keresztelték. A „Futballszerelem” a 2021-es Adidas Uniforiát váltja a sorban.
A végére pedig a legfontosabb: mekkora összeget vihet haza a győztes?
7. Az aranyérmes 8 millió, az ezüstérmes 5 millió eurót kap. A részvételért 9,25 millió euró jár, a győztes meccsért 1 milliós jutalom, a döntetlenért 500 ezer euró. A nyolcaddöntőbe jutásért 1,5, a negyeddöntőért 2,5, az elődöntőért 4 millió euró jár. Az Eb-n „összefocizható” legnagyobb összeg 28,25 millió euró, ehhez persze sok szerencse is kell.
Megjelent a MAGYAR7 25. számában.