2022. június 13., 13:49

Hatszáz néző előtt szerezte meg a bajnoki címet Ragyolc

Az utolsó előtti fordulókat rendezték a közép-szlovákiai bajnokságban, sok csapat utolsó mérkőzését játszotta hazai pályán, s válasz született a legtöbb kérdésre is. Mindhárom osztályban eldőlt a bajnoki cím sorsa, az alsókubiniak, a selmecbányaiak s a ragyolciak is nyugodtan léphetnek pályára a zárófordulóban. Ahogy a rimaszombatiak is, akinek remek tavaszi teljesítményüknek köszönhetően sikerült kiharcolniuk a bennmaradást az ősztől már csak kétcsoportos harmadik ligában.

Rimaszombat-Rakolc
Párharc a Rimaszombat-Rakolc meccsen.
Fotó: Gecse Attila

A III. ligában eldőltek a legfontosabb kérdések az utolsó előtti fordulóban, amelyben mindhárom csapatunk odahaza játszott, s be is gyűjtötte a maximális kilenc pontot. A legjobban a rimaszombatiak örülhettek, akik a forduló előtt még a bajnoki címre is esélyes rakolciakat (Rakytovce) fogadták, s ha továbbra is az ősszel átalakítandó (már csak keleti és nyugati csoport marad) III. ligában akarnak szerepelni, akkor feltétlenül győzniük kellett.

A mérkőzésre mintegy 200 néző látogatott ki, s akik eljöttek, tanúi lehettek a kis rimaszombati csodának.

A batyiak ősszel összesen nyolc pontot szereztek, s amikor a Fülekről váratlanul menesztett Bari Jenő tavasszal átvette a csapat irányítását, nem sokan bíztak abban, hogy a csoda megtörténhet. De amikor a tavaszi első négy forduló során a batyiak maximális, 12 pontot szereztek, élni kezdett a remény. S egy fordulóval a zárás előtt biztossá vált, a rimaszombatiak a veszeleiekkel (Oravské Veselé), námesztóiakkal (a II. ligából pottyantak ki), a losonciakkal, a fülekiekkel és a kálnóiakkal együtt ősszel is a III. ligában folytathatják, míg a rakolciak, a mártoniak és a bániak (Bánová) a nyugati csoportban.

A rimaszombatiak számára nem kezdődött kedvező előjelekkel a sorsdöntő összecsapás, a csütörtök délutáni vihar alaposan megrongálta a stadion tetőszerkezetét, így a lelátó egy részét a szervezők kénytelenek voltak lezárni  a nézők elől.

A Gregor Krisztiánnal a kapuban felálló hazaiak a 22. percben Erik Ľupták szabadrúgásgóljával szerezték meg a vezetést, s alig hét perccel később Juhász Csaba megduplázta a hazaiak előnyét. A rakolciak képtelenek voltak újítani, s lassacskán beletörődtek abba, hogy nem terem számukra babér Rimaszombatban, így hiába fogadják az utolsó fordulóban odahaza a listavezető alsókubiniakat, a mérkőzés tétnélküli lesz a számukra, legfeljebb a második hely sorsáról dönt majd. Losoncon 300 néző búcsúztatta a hazai csapatot, amely a padkóciakat (Podkonice) fogadta, s Mózer két góljával 2:0 arányú győzelemmel zárt. A tabellán őket üldöző fülekiek ezúttal a megszokottnál kevesebb néző (350) fogadták a bániakat, s Hornyák Ádám már a 3. percben előnyhöz juttatta a hazaiakat. Sőt az ukrán légiós Lovinjuk a 16. percben megduplázta a hazaiak előnyét, míg a második félidő közepén Ibos Dominik is betalált a vendégek kapujába, akiknek legalább a szépítés összejött. S mivel az alsókubiniak sima győzelmet arattak a kálnóiak ellen (3:0), az utolsó fordulótól függetlenül már megnyerték a bajnokságot, s ősztől a II. ligában folytathatják. A kubiniak eddig 68 pontot szereztek, míg az őket üldöző rakolciaknak és mártoniaknak 59-59 pontjuk van. A régió csapatai közül a legelőkelőbb, hatodik helyen a losonciak szerepelnek, akik 49 ponttal a hatodik helyen várják a záró fordulót, őket egy ponttal lemaradva a fülekiek követik, míg az immár 35 pontos rimaszombatiak feljöttek a 10. helyre.

Az utolsó, 28. fordulóban mindhárom csapat idegenben szerepel, a fülekiek Kálnón, a losonciak Kovácsfalván (Kováčová), míg a rimaszombatiak az utolsó, csacaiak otthonában zárják a 2021/22-es idényt.

Váratlanul lett izgalmas a IV. liga végcsatája, miután a hónapokig utcahosszal vezető újonc selmecbányaiak pár forduló alatt elpazarolták tetemes előnyüket. De az utolsó előtti fordulóban helyreállt a rend, miután selmeciek sima 3:0 arányú győzelmer arattak a poltáriak ellen, míg az őket üldöző erdőbádonyiak (Badín) 1:0 arányban kikaptak a sálfalvaiak (Šalková) otthonában. Ezzel eldőlt, hogy a bajnoki címet az 56 pontos selmecbányaiak tehetik zsebre, míg a jelenleg 50 pontos erdőbádonyiakat sem lehet letaszítani a második helyről. Annál nagyobb a tolongás a bronzéremért, a 43 pontos tótgyarmatiak csak jobb gólkülönbségükkel előzik meg a sálfalvaiakat, s egy pont az előnyük a fehérkútiak (Príbelce), míg két pont a poltáriak előtt, vagyis izgalmas véghajrá várható a harmadik helyért. Csapataink közül ezúttal az ajnácskőiek játszottak otthon, akiket mintegy 200 néző buzdított a málnapatakiak (Málinec) ellen, s végül Dudek Denis két gólja döntötte el az összecsapást (2:1), s ezzel a győzelmével Tóth Csaba legénysége megelőzte a tabellán a tornaljaiakat, akik változatos mérkőzésen, de kikaptak a harmadik helyért küzdő fehérkútiak otthonába. Bár a tornaljaiak két brazil légiósa is betalált, ez csak a vezetéshez, majd a tisztes vereséghez (3:2) volt elegendő, a három pontnak a hazaiak örülhettek. A tótgyarmatiak a tótpelsőcieket (Pliešovce) fogadták, s már az első húsz percben kétgólos vezetéshez jutottak, majd a második félidőben bedarálták a vendégcsapatot, s meg sem álltak nyolc találatig (8:1).

Az utolsó fordulóban a legnehezebb dolguk a tótgyarmatiaknak lesz, akik a második helyen záró erdőbádonyiak otthonában próbálják megőrizni a harmadik helyüket. De igazi rangadóra van kilátás Tornalján is, ahová a friss bajnok selmeciek látogatnak, míg az ajnáncskőiek a mezőköziek (Medzibrod) otthonában zárnak.

Szuperrangadókat hozott az V. liga utolsó előtti fordulója. A négypontos előnnyel a bajnokságot vezető ragyolciak az őket üldöző nagykürtösiekhez látogattak, ahol 600 (!) néző s egy sikerre éhes hazai csapat fogadta őket. A hazaiak gólvágója, Milan Nilaš, ahogy egy hete Feleden, a 9. percben ismét tizenegyesgóllal nyitott, amelyre nyolc perccel később Juraj Lipták válaszolt. Kettejük gólpárbaja még egyszer megismétlődött az első félidőben, így a csapatok 2:2-es döntetlen állással fordultak a második félidőre. Itt már fordult a kocka, s Iskra révén a vendégek szerezte vezetést. De ismét jött Nilaš, s úgy tűnt döntetlennel ér véget a találkozó, amely a ragyolciak bajnoki címét jelentette volna. De ők semmit sem bíztak a véletlenre, s a hajrában beállt játékosedzőjük, Mihályi Sándor a győztes találatot, ezzel a bajnoki címet is megszerezte a számukra.

A bronzéremért csatáztak Ipolynyéken, ahol a 200, többnyire hazai nézőnek nem kellett lerágnia a körmét, a vendégek ugyanis folytatták elmúlt hetekben mutatott csapnivaló formájukat, s csak 4:0-ás hazai vezetés után tudtak legalább szépíteni.

Ezzel a győzelemmel a hazaiak az utolsó forduló előtt két ponttal vezetnek a losonctamásiak előtt, viszont az utolsó fordulóban a nagyrőceiek otthonában kellene pontot-pontokat szerezniük, igaz, a losonctamásiak is idegenbe, méghozzá Feledre utaznak. Ahhoz a Feledhez, amely öt vereséget  szenvedett el egymás után, s a harmadik helyről időközben a hetedik helyre zuhant vissza. Most viszont kivégezte az ipolybalogiakat, s így a nagybalogiak után ismét kilenc gólt szereztek (igaz, közben volt egy öt meccsből álló pontnélküli 1:14-es időszak is). Ahogy egy hete, ismét Kótai Zoltán volt a főszereplő, akit a nagykürtösiek ellen kiállítottak, most viszont három gólt is szerzett. Alsóházi rangadót játszottak Apátújfalun, ahová a nagybalogiak látogattak, akik már az első támadásból vezetést szereztek. Igaz, ezzel el is lőtték a puskaporukat, s a hazaiak négy perc alatt lőtt három góljukkal megfordították a mérkőzés állását, s meg sem álltak tízig. A nagybalogiaknak is futotta még egy gólra, így a tavaszi idény során először jutottak el két gólig. A csábiak a nyustyaiakat fogadták, s a második félidő elején történt gyors gólváltást követően megosztoztak a pontokon. Régiónk csapatai közül a felediek kiütéses győzelmüknek köszönhetően feljöttek a 6. helyre, s ugyanúgy 36 pontjuk van, mint a közvetlen mögöttük álló óváriaknak. A csábiak kilencedikek 36 ponttal, az ipolybalogiak a 12. helyen állnak 26 ponttal, míg a tabellát messze lemaradva a többi csapattól a nagybalogiak zárják a még ősszel megszerzett hét pontjukkal.

Az utolsó fordulóban a már említett összecsapások mellett a ragyolciak a bajnokavatón az ipolybalogiakat fogadják gólzápor reményében, az óváriak az utolsó előtti apátújfalusiakat, míg a nagybalogiak a csábi csapat ellen búcsúznak a bajnokságtól (s a focitól is?).