2023. február 22., 15:14

Hármas holtverseny a Bundesligában, Osimhen megelőzte Messit és Ronaldót

Múlt szombaton nagy meglepetésre kikapott a Bayern München, aminek köszönhetően a Dortmund és a Union Berlin is beérte a címvédőt. Az Arsenal őrült meccsen fordított, a Chelsea továbbra is gödörben, míg a Napoli és a Barcelona továbbra is megingathatatlannak tűnnek.

bundesliga
Pillanatkép a Bundesliga hétvégi fordulójából

Az elmúlt hétvége sem telt unalmasan a topligákban, hiszen gólgazdag mérkőzéseket kaptunk, emellett kiváló egyéni teljesítményeknek lehettünk szemtanúi. Tegnap ráadásul folytatódtak a Bajnokok Ligája nyolcaddöntői, amelyen a Liverpool egy gólzáporos mérkőzésen, hazai pályán szenvedett 2-5-ös vereséget úgy, hogy a 14. percben még 2-0-ra vezettek.

A mérkőzés visszavágójára csak március közepén kerül sor, s bár addig még összeszedheti magát Jürgen Klopp csapata, a továbbjutáshoz minimum 4-0-ás győzelem kellene, ami a Santiago Bernabéuban igencsak nehéz feladat lesz. Ám a Liverpool egyszer már bebizonyította, hogy van visszaút.
Egyéni csúcsok hete

Victor Osimhen, a Napoli csatára pénteken meglőtte pályafutása 100. gólját, amit gyorsabban ért el (197 mérkőzés alatt), mint Messi (210) és Cristiano Ronaldo (301). A 24 éves nigériai válogatott játékos ráadásul tegnap az Eintracht Frankfurt elleni BL-mérkőzésen is betalált, megszerezve ezzel 20. gólját az idei szezonban.

Mindeközben Erling Haaland az év eleji kisebb formahanyatlását egy új Premier-League rekorddal feledtette: a norvég fenegyerek a hétvégén 14 perc alatt lőtt mesterhármast a Wolverhamptonnak. Ez volt a negyedik triplája az idei szezonban, amihez mindössze 19 mérkőzés kellett. Hogy érezzük a helyzet súlyát: az eddigi rekordot Ruud van Nistelrooy tartotta, akinek 65 mérkőzés alatt jött össze ez a szám.

Magyarként örülhettünk, hogy Szoboszlai Dominik ismét gólt lőtt, ráadásul a hétvégi forduló csapatába is beválogatták. A magyar középpályás a Wolfsburg otthonában szerzett pazar bombagólt, ezzel az idei szezonban már 8 gólpassznál és 4 találatnál jár.

Érdekesség, hogy ma este Lipcsében a Manchester City elleni BL-mérkőzésen újra találkozik Haalanddal, akivel 2019-ben csapattársak voltak a Red Bull Salzburgnál, emellett jó kapcsolatot is ápoltak egymással. Szoboszlai nemrég a The Athleticnek úgy nyilatkozott, hogy a norvég kezdetben nem beszélte jól a németet, s mivel korábban ő maga is hasonló cipőben járt, ezért kötelességének érezte, hogy támogassa csapattársát.

Az egyéni csúcsokra és a Liverpool-Real mérkőzésre visszatérve: tegnap este Mohamed Salah is felült a rekordvasútra, hiszen 44. BL-gólját lőtte a madridiak ellen, amivel beérte Didier Drogbát a kupában legtöbb gólt szerző afrikai játékos kategóriájában.

Tavaszi ébredés kicsit másképp

Ha ránézünk a négy topliga tabellájára, látjuk, hogy a legkiélezettebb harc a német Bundesligában zajlik, ahol egyaránt 43 ponttal osztozik a dobogón a Bayern, a Borussia Dortmund és a Union Berlin is. Nem ehhez vagyunk hozzá szokva, hiszen az utóbbi néhány évben a címvédő Bayern München rendre utcahosszal nyerte meg a bajnokságot. Idén azonban nem működik olyan olajozottan a müncheni gépezet, amihez a belső problémák és a formahanyatlások mellett Robert Lewandowski távozása is hozzájárul.

A Bayern ennek ellenére még mindig favoritnak számít, s nem csak bajorok követnek el hibákat, hiszen a Mönchengladbach elleni 3-2-es vereséget nem tudta kihasználni a fő trónkövetelő Union Berlin, amely nem bírt az utolsó helyen álló Schalke 04-el. A hétvégén bajnoki döntőnek beillő rangadó következik, hiszen Thomas Müllerék Berlinbe látogatnak, ahol a döntetlen egyik félnek sem fog beleférni.

Már csak azért sem, mert a nevető harmadikként leselkedő (technikailag második helyen álló) Borussia Dortmund jelenleg a legjobb formában lévő német klub. Edin Terzic legénysége az új évben minden tétmérkőzését megnyerte, ráadásul múlt héten a többszáz millió eurót költő Chelsea-t is legyőzték a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében.

Ha van csapat, amelynek jól jött a vb-szünet, akkor az a Borussia Dortmund. A „BVB” keretének átlagéletkora 24 év, ahol ideális arányban oszlanak el a rutinos és a tehetséges fiatal játékosok. Ezért is lesz érdemes fél szemünket a sárga-fekete brigádon tartani, hiszen nem kizárt, hogy a német bajnokság mellett a Bajnokok Ligájában is sikeresen szerepelnek majd.
A hétvége mérkőzése

A hét fordításának díját már elvitte a Real Madrid, ám hétvégi teljesítménye miatt kijár az elismerés az Arsenalnak is. Miután múlt szerdán 3-1-es vereséget szenvedtek a Manchester City-től, s a Premier League-béli előnyük is odaveszett, Mikel Artetáék enyhe győzelmi kényszerrel utaztak az Aston Villa otthonába.

Ennek ellenére Ollie Watkins már az 5. percben betalált Aaron Ramsdale kapujába (1-0), majd Bukayo Saka egyenlített (1-1), ám Philippe Coutinho révén (2-1) a hazaiak vezetésével vonultak szünetre a csapatok. A második félidő jelentős Arsenal-fölényt hozott, a 61. percben pedig Zinchenkónak hála (2-2) újra döntetlen volt az állás, amely akár a végeredmény is lehetett volna. Ám a 93. percben Jorginho bombája a felső lécről Emiliano Martínez kapus fejére pattant, onnan pedig be a hazaiak kapujába (2-3). A szerencsétlent öngólt követően aztán Gabriel Martinelli vitte be a kegyelemdöfést (2-4), aki Martínez felfutása miatt gyakorlatilag üres kapuba lőhetett.

A hétvége nyilatkozata
A média sem segít, a többi csapat fantasztikus, de ha mi nyerünk, akkor mázlink volt. Én már öreg vagyok, nem vágyom elismerésre, de a játékosaimnak szüksége van rá és meg is érdemlik.

Az elmúlt másfél évben nem adtam interjút, veletek is csak azért beszélek, mert muszáj és így nem büntetik meg a klubot. Pedig lenne mit mondanom, de nem ez a megfelelő idő. Majd idény után beszélek.” – nyilatkozta José Mourinho a Verona elleni 1-0-ra megnyert bajnokit követően. A portugál edző azt kifogásolta, hogy a szurkolók és a média is élesen kritizálják őt és játékosait, amiért kevésbé attraktív, ám eredményes futballt játszanak.

A hétvége gólja

Párizsban is komoly gólzápor volt vasárnap, hiszen a PSG már 2-0-ra is vezetett, ám a Lille egészen parádésan megfordította mérkőzést, miközben Neymar súlyos sérülést szenvedett. A PSG Kylian Mbappé révén csak a 87. percben tudott egyenlíteni, a 95. percben pedig szabadrúgáshoz jutott, amit Lionel Messi profi mód értékesített. Függetlenül attól, hogy az ember szereti-e az argentint vagy sem, a gól és videó magáért beszél.

7 hír egy mondatban

• Egészségügyi problémák miatt Aymeric Laporte, John Stones és Kevin de Bruyne sem lépnek pályára a ma esti RB Leipzig-Manchester City Bajnokok Ligája-mérkőzésen.
  • A Lille ellen elszenvedett súlyos bokasérülése miatt Neymar várhatóan 3-4 hétig nem léphet pályára.
  • Hivatalossá vált, hogy Javi Gracia lesz Jesse Marscht utódja a Premier League kiesőhelyén álló Leeds United kispadján.
  • Francia lapok szerint Lionel Messi nem fogja megújítani nyáron lejáró szerződését Párizsban, és szabadúszóként az amerikai Inter Miami csapatához szerződhet.
  • Kisebb csetepaté tört ki a vendégszektorban az Eintracht Frankfurt-Napoli BL- mérkőzésen, miután a nápolyi szurkolók összekülönböztek egymással.
  • Kedden kiengedték a kórházból a Chelsea játékosát, César Azpilicuetát, aki a Southampton elleni mérkőzésen veszítette eszméletét egy fejberúgás következtében.
  • Sajtóhírek szerint amennyiben a PSG kiesik a Bajnokok Ligájából, úgy Christoph Galtier vezetőedző helyét a párizsiaktól 2020-ban menesztett Thomas Tuchel veheti át.