2018. május 16., 08:48

Harmadik győzelmére hajt az Atlético

Szerda este az Európa Liga döntőjében igazi spanyol-francia csata vár a nézőkre.

Európa Liga
A döntő helyszíne

A Parc Olympique Lyonnais (más nevén:Grand stade de Lyon) egy francia labdarúgó-stadion és szabadidős komplexum, mely Lyontól keletre,Décines-Charpieu területén található. A létesítmény tulajdonosa az OL Groupe vállalat, mely az Olympique Lyonnais labdarúgócsapatot is működteti, így a stadion az utóbbi hazai pályájának is számít.

Ez az egyik olyan jelentős futballstadion az országban, melynek egy futballklub és nem az helyi önkormányzat a tulajdonosa.Megépítésének ötlete 2007-ben merült fel, a kivitelezésre 2012 és 2015 között került sor. A 2016. január 9-én megrendezett avató mérkőzésen a Lyon 4-1-re győzte le a Troyes csapatát. Az első gólszerző az új stadionban a Lyonból Arsenalba szerződött Alexandre Lacazette volt.

Az 59 186 férőhelyes stadion befogadóképességét tekintve az ország 3. és Európa 27. legnagyobb stadionjának számít. Elkészülte előtt az Olympique a Stade de Gerlandban rendezte mérkőzéseit. Az új építmény a hazai bajnoki mérkőzéseken kívül más sporteseményeknek és kulturális rendezvényeknek is otthont ad, 2016 nyarán az Európa-bajnokság találkozói közül hatra itt került sor.

Múltidéző

Ha a két csapat igencsak gazdag történelmére tekint az ember, óhatatlanul is azt gondolná, hogy az elmúlt évszázadban számtalanszor találkoztak egymással tétmérkőzésen. Ám hiába a ketten együtt megszerzett 8 nemzetközi kupagyőzelem  (a Marseille kettőt, az Atlético hatot számlál), ez még sincs így. A Marseille 1993-ban Bajnokok Ligáját és 2005-ben UEFA Intertotó kupát nyert.

Az Atlético hat nemzetközi kupagyőzelemmel és hat elvesztett döntővel is rendelkezik a klub történelme során, ráadásul a legutóbbi két BL-finálét is elvesztették a városi rivális Real Madrid ellen. A matracosok az Európa-ligát két alkalommal is elhódították 2010-ben és 2012-ben is.

Ami a két csapat egymás elleni múltját illeti eddig a nemzetközi porondon két alkalommal találkozott a két együttes, méghozzá a Bajnokok Ligája 2008/09-es kiírásában. Akkor a francia együttes hazai pályán gól nélküli döntetlent játszott a spanyolokkal, majd az Atlético Madrid hazai pályán Agüero és Raúl Garcia góljaival 2-1-re legyőzte a Marseille-t.

Út a döntőig

A két együttes eltérő utakon jutott a fináléba, hiszen az Atlético a Bajnokok Ligájában indult a szezon elején, ott azonban kudarcot vallott Simeone legénysége és a csoport harmadik helyén végzett, így az Európa-ligában folytathatták a spanyolok. A matracosok a BL idei kiírásában a C jelű csoportba kapott besorolást az AS Roma, Chelsea és a Qarabag mellett, de a továbbjutás nem sikerült miután Simeone együttesét a római valamint a londoni gárda is megelőzte.

Az Európa-ligában elsőként a legjobb 32 között léptek pályára Griezmannék a dán FC Köbenhavn ellen és az idegenbeli 4-1-es győzelem után hazai pályán 1-0-ás győzelmet aratott a madridi együttes, ami azt jelentette 5-1-es összesítéssel kerültek be a legjobb 16 közé.

A nyolcaddöntőben a spanyolokra az orosz Lokomotív Moszkva együttese várt, akiknek Simeone együttese esélyt sem adott, mivel a hazai 3-0 után Moszkvában 5-1-re lemosták a pályáról a moszkvai együttest és 8-1-es összesítéssel kerültek be a negyeddöntőbe. A negyeddöntőben az Atlético kétgólos előnyt harcolt ki a portugál Sporting Lisszabon ellen Koke és Grizemann góljaival a hazai odavágón. Ez azonban elégnek bizonyult hiába játszott jobban a visszavágón a portugál együttes nem tudták ledolgozni hátrányukat és 2-1-es összesítéssel Griezmannék jutottak be az elődöntőbe.

A legjobb négy között a spanyolokra az angol Arsenal várt, akik kupagyőzelemmel szerették volna búcsúztatni a szezon végén távozó Arsené Wengert. Az ágyúsok a londoni odavágón egészen a 82.percig élvezhették a vezetést már a 10.percben emberhátrányba kerülő Atlético ellen, ekkor azonban Griezmann alakítása után kiegyenlítettek a spanyolok, majd a visszavágón Diego Costa a fináléba lőtte a madridiakat.

A döntő másik résztvevője ennél ellentétesebb, de annál hosszabb utat járt be. A franciák a Európa-liga harmadik selejtezőkörében csatlakoztak a sorozathoz és a belga KV Oostende együttesét búcsúztatták 4-2-es összesítéssel majd az utolsó selejtezőkörben a szlovén NK Domžale ellen biztosították be a csoportkörbe kerülést miután 4-1-es összesítéssel búcsúztatták a szlovén gárdát. A csoportkörben a Marseille az osztrák Red Bull Salzburg, a török Konyaspor valamint a portugál Guimaraes csoportjába kapott besorolást. A franciák végül a csoport második helyén zártak a Salzburg mögött 2-2-2-es mérleggel 8 ponttal.

Rudi Garcia együttesére a legjobb 32 között egy újabb portugál együttes várt nevezetesen a SC Braga. Az OM hazai pályán 3-0-ás előnyt harcolt ki, ami a portugáliai visszavágón elégnek is  bizonyult miután a Braga csupán 1-0-ra tudott győzni. A franciák a legjobb 16 között a spanyol Bilbao együttesét kettős győzelemmel ejtették ki 5-2-es összesítéssel, majd a negyeddöntőben a Gulácsi Pétert is foglalkoztató Lipcse sem tudta útját állni a francia együttesnek, hiába győztek Gulácsiék hazai pályán 1-0-ra a Marseille félelmetes közönsége előtt átgázolt a lipcsei együttesen és 5-3-as összesítéssel egy lépésre került a finálétól. A legjobb négy között a Salzburg nagy csatára késztette a franciákat végül pedig hosszabbítás után a Marseille került a fináléba.

Kulcsemberek és várható kezdők

Ami a két gárda várható összeállítását illeti a Marseille nem a legerősebb kezdőjét küldheti csatába Rudi Garcia mester, mivel három játékosát is nélkülöznie kell a franciák mesterének.  Mitroglu, Sarr és Rolando játéka sérülés miatt kérdéses. Ami pedig a kulcsembereket illeti a Marseille a Payet-Thauvin kettősben bízhat leginkább, de a csapat legeredményesebb játékosa Ocampos is okozhat zavart az Atlético védelmének.

Diego Simeone nyugodtan készülhetett a fináléra ugyanis csapata már biztos résztvevője jövőre is a Bajnokok Ligájában, ráadásul a legerősebb összeállítását küldheti pályára a lyoni fináléban. A matracosok a remek védelmükben és természetesen a Griezmann és Diego Costa góljaiban bíznak leginkább.

Várható kezdők:

Marseille: Mandanda; Sakai, Rami, Luiz Gustavo, Amavi; Anguissa, Sanson; Thauvin, Payet, Ocampos; Germain

Atlético: Oblak; Vrsaljko, Giménez, Godín, Lucas; Koke, Saúl Ñíguez, Gabi, Correa; Griezmann, Diego Costa

A mérkőzés játékvezetője a holland Bjön Kuipers lesz aki több nemzetközi kupadöntőben is fújta már a sípot. A holland sípmester a 2013-as Európa-liga döntőt is vezette valamint a 2014-es Bajnokok Ligája finálét is ő vezette.

Verdikt

A képlet egyszerű: a rutin, az értékesebb keret, az európai kupadöntőkben elképesztő jártassággal rendelkező Diego Simeone  mind-mind az Atlético malmára hathatják a vizet. Ugyanakkor a “matracosok” esélyesként nagyobb nyomás alatt játszanak majd. A franciáknak ráadásul többletértéket is jelent a döntő: a bajnokságban nem tudták még kiharcolni a Bajnokok Ligája-indulás jogát, így az Európa-ligából igyekeznek elérni ezt a célt.

Akárhogy is, kifejezetten érdekes és izgalmas fináléra van kilátás, aki teheti, tapadjon a tévéképernyőre, és kövesse figyelemmel a mérkőzést! Aligha fog csalódni…