2024. szeptember 18., 08:20

Gólzáporos meccsekkel és Szoboszlai találattal kezdődött az idei BL

Hat mérkőzés, huszonnyolc gól, az egyiket Szoboszlai Dominik szerezte. Tömören ez történt a Bajnokok Ligája 2024-2025-ös idényének első napján. Mindkét angol klub nyert idegenben, az otthon játszó két olasz közül csak az egyik, a két német közül pedig az, amelyik otthon vágott kilencet a horvát bajnoknak. A BL-címvédő, egyben spanyol bajnok, valamint a portugál bajnok is hazai pályán diadalmaskodott.

Kane
Fotó: TASR/AP

Tizennyolc meccs három napra szétosztva? Igen, ez a megújulás, nemcsak a csapatok számát növelték az európai kupasorozatokban, hanem egy-egy fordulóban kiemelt szerepet kap a három sorozat közül az egyik. Szeptember 17. és 19. közt a Bajnokok Ligája játssza a főszerepet, nincs Európa-liga, nincs Konferencia Liga. A 2024-2025-ös szezon 18.45-kor kezdődött Bernben és Torinóban, a Young Boys az Aston Villát, a Juventus a PSV Eindhovent fogadta.

Az idény első találata Torinóban esett, a 21. percben Kenan Yıldız tizennégy méterről tekert a hosszú felső sarokba. A németországi születésű török válogatott 19 évesen és 136 naposan a Juventus legfiatalabb gólszerzőjévé lépett elő, a legendás Alessandro Del Pierót „leelőzve”.

Az olaszok hat perccel később az amerikai Weston McKennie góljával növelték az előnyüket, az 52. perceben pedig az argentin Nicolás González már a harmadik hazai találatot jegyezte. A holland bajnok a 93. percben végül szépített, a gólt a marokkói Iszmael Szaibari jegyezte, vagyis Juventus-Eindhoven 3-1. A svájci fővárosban közben a Young Boys a Bajnokok Ligája történetének legfiatalabb kezdőtizenegyével állt ki (25 év és 20 nap az átlagéletkor) az Aston Villával szemben. A birminghamieket ez a legkevésbé sem érdekelte, és a belga Youri Tielemans 27., az angol Jacob Ramsey 38., valamint a szintén belga válogatott, Amadou Onana 86. percben szerzett góljával 0-3-ra győztek a Wankdorf Stadionban.

De mi történt a 21 órás meccseken? Münchenben gálázott a Bayern, bár ennél jóval durvábban is fogalmazhatnánk, hiszen 9-2-re elpáholták a zágrábi Dinamót. A BL-ben először rúgott kilenc gólt egy csapat, viszont Harry Kane a BEK és a BL első játékosa, aki egy mérkőzésen három tizenegyest (19., 73., 78. perc) is értékesített.

Az angol csatár azonban még egyszer betalált (57. perc), összesen négy gólt vágott a teljesen szétesett Dinamónak. A francia válogatott Michael Olise (38., 61.) két gólt vállalt a Bayern sikeréből, Raphaël Guerreiro (33.), Leroy Sané (85.) és Leon Goretzka (92.) pedig egyet. A horvátok két gólját Bruno Petković a 49., a japán Ogivara Takuja az 50. percben hozta össze. A lisszaboni Sporting és a francia Lille csatájából a portugál bajnok jött ki győztesen. A magyar származású

svéd válogatott, Viktor Gyökeres a 38. percben szerzett vezetést a hazaiaknak, két perc múlva a francia csapat portugálját, André Gomest kiállították, és az emberelőnyben játszó Sporting a belga Zeno Debast 65. percben szerzett góljával beállította a 2-0-s végeredményt.

Milan-Liverpool. Ez nem a 2005-ös vagy a 2007-es BL-döntő, és nem az olaszok sikerét hozta. Az amerikai Christian Pulisic ugyan a 3. percben a Milant juttatta előnyhöz, de húsz perccel később Ibrahima Konaté kiegyenlített. A liverpooli csapatkapitány, Virgil van Dijk a 41. percben fejelt a kapuba, vagyis fordítottak az angolok. A 67. percben érkezett el a magyar válogatott huszonhárom éves csapatkapitányának, Szoboszlai Dominiknak a pillanata, az ötvenedik mérkőzésén a Liverpoolban az első liverpooli BL-gólját szerezte. Korábban hármat a Lipcse, hármat a Salzburg színeiben jegyzett. A Milan a második félidőben nem tudta felvenni a versenyt a Liverpoollal, 1-3-ra nyert Arne Slot alakulata. A Real Madrid a Stuttgartot fogadta, Mbappéval a kezdőben. Az első félidőben nem született gól, a második elején azonban rögtön betalált a francia csatár. Deniz Undav a 68. percben 1-1-re változtatta az állást, de Antonio Rüdiger a 83., Endrick pedig a 95. percben újra a címvédő felé billentette a mérleget, tehát 3-1-re diadalmaskodott a Real Madrid. A Bajnokok Ligája 1. fordulója hat mai mérkőzéssel folytatódik, holnap pedig további hat találkozót rendeznek. A Slovan ma este kilenckor Glasgow-ban, a Celtic ellen lép pályára.