Virágkorát éli a futballturizmus
Az utazási irodáknak évről évre színesebb a kínálata. Az utóbbi időben megtalálták a futballszurkolókat is, akik nem tengerpartra, hegyvidékre vágynak, hanem labdarúgó-mérkőzésekre járnak és a futballturizmus így egyre dinamikusabban fejlődik.
A labdarúgás kétségkívül a legnépszerűbb sportág, elég csak rápillantani a nézettségi adatokra: a legutóbbi három világbajnokság döntőjét egyaránt több mint egymilliárdan tekintették meg a televízió-ban. Az ilyen mérkőzésekre szinte lehetetlen belépőjegyet szerezni, akinek mégis sikerül, mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
Előfordult már olyan, hogy a Borussia Dortmund idegenben lépett pályára egy Bajnokok Ligája mérkőzésen, s a találkozóra több mint 60 ezer vendégszurkoló érkezett, holott a rendezők mindössze 5000 jegyet biztosítottak a dortmundiak számára. A futballturizmus kétségkívül virágkorát éli, egyre többen szeretnék élőben is megtekinteni kedvenc csapatukat.
A televízió képernyője előtt ülve sokkal jobban átláthatjuk a futball taktikai oldalát, a félidei elemzések válaszokat adhatnak a találkozó során felmerülő kérdéseinkre, a visszajátszásoknak köszönhetően pedig aprólékosabban is elemezhetünk egy-egy helyzetet. Ez mind szép és jó, amiről viszont valóban szólnia kellene a futballnak, azt igazán élőben tapasztalhatjuk meg. Teljesen más élmény a nappaliban, televízión nézni egy összecsapást, mint a jellegzetes atmoszférájú stadionban végigszurkolni a 90 percet. Aki már járt futballmérkőzésen, tudja, hogy miről beszélek. Amikor 50-60 ezer szurkoló teli torokból buzdítja kedvenc csapatát, a stadion megremeg, könnycseppjeink kicsordulnak, a karunk pedig libabőrös lesz.
Persze nem azt mondom, hogy bármely mérkőzésen ilyen élményben lehet részünk, a magyar válogatott Puskás Arénában rendezett találkozói azonban pont ebbe a kategóriába tartoznak. Még a televízió képernyője előtt is borzongató, amikor 60 ezer magyar szurkoló együtt énekli a Nélküled dalt és a Himnuszt, hát még a stadionban!
Nem kell több száz eurót költenünk, hogy életre szóló élményben legyen ré-szünk, sokszor az alacsonyabb presztízsű találkozók sokkalta nagyobb élménnyel szolgálhatnak.
A magyarországi és a szlovákiai szurkolók körében a két spanyol gigász, a Barcelona és a Real Madrid mellett az angol topcsapatok számítanak a legnépszerűbbnek. A Premier League klubjai közül a Manchester Unitednek, a Liverpoolnak, a Chelsea-nek, valamint az Arsenalnak van a legnépesebb szurkolótábora. Sokba kerül, ha élőben szeretnénk megtekinteni kedvenc angol csapatunkat, ugyanis Európán belül a Premier League-ben a legdrágábbak a jegyek. Emellé jön még a repülőjegy, a szállás, az étkezés és további szolgáltatások.
Persze az árak sok mindentől függenek, legnagyobb mértékben azonban a mérkőzés presztízse határozza meg. Egy Manchester United–Nottingham Forrest találkozó már 390 eurótól elérhető, ami tartalmazza a belépőjegyet, a Pozsony–Manchester repülőjegyet, valamint egyéjszakás elszállásolást egy három csillagos hotelben.
Csak összehasonlításképpen: hasonló szolgáltatásokkal egy december végi Manchester United–Newcastle mérkőzés már 590 euróba „fájhat”. A két találkozó között szinte alig van különbség, az árakban mégis jelentős eltérést figyelhetünk meg. És akkor a legnagyobb presztízzsel rendelkező összecsapásokról még nem is beszéltünk. A manchesteri derbire (United–City) ugyan háromnapos utazást kínál a FutbalTour, amiért 990 eurót kér.
Egyébként Anglián belül nem a Manchester United mérkőzései számítanak a legdrágábbaknak, az Arsenalnál ugyanis az elmúlt években folyamatosan emelkedtek a jegyárak, így most egy alacsonyabb kategóriájú mérkőzés is könnyen belekerülhet 600-700 euróba. Az abszolút csúcs egy Manchester City elleni hazai összecsapás, amelyre a foglalások 1190 eurónál kezdődnek, így egy ilyen túrát 1400-1500 euró alatt nehezen hozhatunk ki.
Nem feltétlenül kell egy nagy csapat mérkőzésére elutaznunk, hogy életre szóló élményekkel gazdagodjunk. Gyakran a kisebb, úgynevezett lokálcsapatok mérkőzésein sokkal jobb a hangulat, és emellett a színvonal is kielégíti az igényeinket. Közép-Európában számos olyan csapatot tudnék említeni, amelynek a stadionjába az életünk során legalább egyszer el kell látogatunk. Ilyen például a Legia Varsó, a Sparta vagy Slavia Praha – a két prágai klub egymás elleni derbije egy külön élmény – vagy a Salzburg mérkőzései.
Számomra viszont mindmáig a Crvena Zvezda stadionjában uralkodó hangulat jelentette az abszolút csúcsot. A szerb szurkolók egyébként sem a visszafogottságukról és a nyugodt vérmérsékletükről ismertek, ez a mentalitás pedig a stadionokban is érzékelhető.
Öt évvel ezelőtt jártam a Marakanaként emlegetett Rajko Mitic Stadionban, amikor a Crvena Zvezda az Arsenal csapatát fogadta. Maga az aréna már látott szebb napokat is, a székek koszosak voltak, a beton közül gyomvirágok nőttek ki, a mosdók és a büfék sem voltak a legkorszerűbbek, de a hangulatra egy rossz szavam sem lehetett. Az 50 ezer személy befogadására alkalmas stadionban közel 60 ezren voltunk (a lépcsők is tömve voltak szurkolókkal), ami ugyan biztonsági szempontból veszélyes, az atmoszféra azonban ezáltal fantasztikus volt. A Crvena Zvezda–Partizan Belgrád mérkőzések szerte a világon a legnagyobb derbik közé tartoznak, amit már potom 100 euróért személyesen is megtapasztalhatunk.
Egyre többen saját szakállukra szervezik meg az utat, rájöttek ugyanis arra, hogy az utazási irodák rendkívül nagy haszonnal dolgoznak. Leginkább a jegyekkel nyerészkednek, nem ritka eset, hogy az eredeti jegyár dupláját számlázzák ki az utazás során. Érdemes belépni szurkolói csoportokba, ahol évente több alkalommal szerveznek utazásokat mérkőzésekre, itt a jegyekhez is kedvezőbb áron juthatunk hozzá. Az ilyen utazásoknál nem szükséges négy-ötcsillagos szállást foglalunk, úgy is csak 1-2 napig maradunk, és akkor is elsősorban a város és a stadion felfedezése a célunk. Az utazási irodáknak bizonyos hotelekkel szerződésük van, amit olyan feltételekkel kötnek meg, hogy mindketten jól járjanak, egyedül az ügyfelek járnak rosszul. Ne legyünk restek utánanézni a dolgoknak, egy kis időráfordítással akár több száz eurót megtakaríthatunk.
Megjelent a Magyar7 2024/46.számában.