2022. december 23., 19:15

FotelSzurkoló: A katari világbajnokság legnagyobb nyertesei és vesztesei

Múlt vasárnap véget ért a sokat vitatott és kárhoztatott katari labdarúgó világbajnokság, amely a tornák történetének egyik legizgalmasabb döntőjét hozta el.

Katari foci VB - Arentína
Fotó: TASR

A francia válogatott egy hajszálnyira volt a címvédéstől, ám a nap végén Lionel Messi és Argentína írtak történelmet.

Pedig az argentin válogatott nagy meglepetésre elveszítette első, Szaúd-Arábia elleni mérkőzését, amivel Messiék igencsak nehéz helyzetbe hozták magukat. Az argentinok azonban nem törtek meg a helyzet súlya alatt, s a torna hátralévő részében sikeresen vettek minden akadályt, így megérdemelten ülhettek fel a világ tetejére.

Összességében pedig elmondható, hogy a politika és az üzlet mellett a katari vébén hála Istennek még mindig jutott szerep magának a focinak is. Így az előzményektől és minden más körülménytől eltekintve úgy gondolom, hogy egy egészen jó világbajnokságot kaptunk, számtalan meglepő fordulattal és emlékezetes pillanattal.

A katari vb legnagyobb nyertesei

Lionel Messi. Talán nem okoz túl nagy meglepetést, ha azt írom, egyéni szinten a torna legnagyobb nyertese a hétszeres aranylabdás argentin fenomén. 35 évesen csúcsra vezette Argentínát, ezzel pedig felért Maradona mellé, hiszen válogatott szinten mindent elért, amit csak lehetett. Ne feledjük, hogy a portugálok 2016-os Eb-győzelmét követően a "Ronaldo vagy Messi" vitákban gyakran hangoztatott érv volt, hogy Messi semmit sem ért el az argentin válogatottal.

Tavaly azonban Argentína megnyerte a Copa Américát, idén pedig a világbajnokságot, s nem is akármilyen teljesítménnyel. 7 gólt és 3 gólpasszt adott, amivel kiérdemelte a vb legjobb játékosa címet is.

A horvátok. Argentína után az én szememben a bronzérmes Horvátország nyerte a legtöbbet. Ivan Perisic és Luka Modric vezetésével a horvátok megmutatták, hogy a négy évvel ezelőtti ezüst nem a szerencse, de még csak nem is a véletlen műve volt. S bár az előbb említett két horvát ikon sanszosan utolsó világbajnokságát játszotta, ez a horvát csapat jó pár fiatal és tehetséges játékossal bír, akik a jövőben vezérei lehetnek majd a válogatottnak.

Marokkó. Minden vébén vannak csodák, s az idei tornán az egyik csodát a marokkói csapat jelentette, akik első afrikai válogatottként jutottak be a világbajnokság elődöntőjébe (megerősítve ezzel Samuel Eto'o jóslatát, aki a vb előtt viccből afrikai csapatokat jósolt a kieséses szakaszba).

Az Achraf Hakimi és Hakim Ziyech fémjelezte marokkói alakulat előbb egy nem akármilyen tizenegyespárbajban búcsúztatta a torna egyik nagy esélyesének tartott spanyolokat; majd a kétkedőkre rácáfolva 1-0-s győzelmet aratott Portugália felett, összetörve ezzel Cristiano Ronaldo vb-álmait.

A "marokkói gyorsvonatot" végül a franciák állították meg, s bár a bronzmeccsre már igencsak elfáradtak, az észak-afrikai játékosoknak nincs miért szégyenkezniük. Végig kiválóan játszottak, szigorúan védekeztek, s ellentmondást nem tűrően küzdöttek. Így, ha a marokkói csapat egyben marad, akkor a 2026-os vébén is komolyan kell majd velük számolni.

A játékosok. A katari vb sokaknak hozott álomszerű debütálást, kilábalást egy formahanyatlásból vagy épp a várva várt áttörést karrierjüket illetően. A brazil Richarlison élete első világbajnoki mérkőzésén duplázott, míg a portugál Goncalo Ramos mesterhármassal debütált a címeres mezben. Neymar szerzett két, lélektani szempontból is fontos gólt, a horvátok elleni találata pedig nálam a vb egyik legszebb akciógólja.

Bár az argentin Emiliano Martínez lett a torna legjobb kapusa, a világ valószínűleg egy életre megjegyezte a horvátoknál félelmetes teljesítményt nyújtó hálóőr, Dominik Livakovic nevét, akire valószínűleg több topklub is kiveti majd a hálóját. Ahogyan a torna legjobb fiatal játékosának megválasztott Enzo Fernándeznek sem kell majd aggódnia a jövője miatt.

S végül, de nem utolsó sorban említsük meg a torna gólkirályát, Kylian Mbappét, aki 24 évesen, élete második világbajnoksága után már 12 gólos az örökranglistát tekintve. A francia egyetlen góllal van elmaradva Lionel Messitől, aki 13 gólt lőtt 5 vb alatt. Félelmetes.

A katari vb legnagyobb vesztesei

A belga „aranygeneráció”. Bevallom, a „vesztes” jelző nem túl igazságos, hiszen a világbajnokságon való részvétel már önmagában egy nagy dicsőség. Mégis, ahogy minden világversenynek, úgy a katari vébének is voltak olyan szereplői, akiktől mindenki többet várt. S közülük is élen járt a 2018-ban bronzérmet szerző Belgium, amelynek válogatottját ezúttal is jobbnál jobb játékosok alkották. Ráadásul Romelu Lukaku, Eden Hazard, Kevin De Bruyne és az "aranygeneráció" többi tagja számára is a katari torna volt az utolsó esély arra, hogy valami nagyot alkossanak.

Ehelyett már a csoportkörben búcsúztak, és csapategység szintjén sem voltak a toppon, amit jól szemléltet, hogy már az első mérkőzések után nyilatkozatokban estek egymásnak.

Németország és Uruguay. A belgákhoz hasonlóan Thomas Müller sem így képzelte el utolsó világbajnokságát. Németországon azonban még mindig ott ül az olaszokat is sújtó "vb-átok". A német válogatott 2014-es győzelme óta sorozatban másodszor búcsúzott a csoportkört követően, noha idén is sokkal több volt bennük. Hasonló cipőben járt a Luis Suárez és Edinson Cavani fémjelezte Uruguay is, amely ugyancsak nem jutott tovább a kieséses szakaszba. Pedig, pusztán a keret minőségét nézve, akár egy negyeddöntő is benne lehetett volna a pakliban.

Cristiano Ronaldo. Nem sokkal a torna előtt veszítette el munkáját, s a pletykák szerint valószínűleg a Közel-Keleten folytatja pályafutását. Függetlenül attól, hogy szeretjük-e vagy sem a portugált, ez a tény már önmagában is szomorú. Persze, tegyük hozzá, hogy Cristiano Ronaldót valószínűleg nem kényszerítik az átigazolásra, s busás összeg ütheti a markát, amennyiben valóban Szaúd-Arábiába igazol.

Ami a vébén nyújtott teljesítményét illeti, Ronaldo minden tőle telhetőt megtett, hogy Portugáliát sikerre vezesse.

Ez 2016-ban az Európa-bajnokságon összejött, ám véleményem szerint a vb-cím irreális elvárás volt mind Ronaldótól, mind pedig a portugál válogatottól.

Ez a csapat jelenleg nem képvisel olyan erőt, mint 6 éve, így aztán Messivel ellentétben Ronaldónak eleve nehezebb dolga volt. S régóta tudjuk, hogy egy fecske nem csinál nyarat.

Mi, a szurkolók. Végezetül jöjjön egy szigorúan szubjektív, s a fentieknek némiképp ellentmondó vélemény. Több meglepetés és bravúros eredmény született a világbajnokságon, ám ezeknek – bizonyos szemszögből nézve – valahol mi, szurkolók lettünk a legnagyobb vesztesei.

Ha csak a kieséses szakaszt nézzük, akkor tulajdonképpen „meg lettünk fosztva” egy argentin-brazil és egy francia-portugál elődöntőtől, amelyek feltehetőleg jóval nagyobb izgalmakat tartogattak volna – amennyiben a papírforma érvényesül.

A fent említett nagy európai válogatottak mellett a csoportkörben búcsúzó dán, szerb és mexikói csapat is jóval többre vihette volna. Ám a sportban nincsen ha, s összességében nézve az őket kiejtő válogatottak abszolút megérdemelten jutottak tovább a párharcokból.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.