Fizetési plafont vezetnek be a kínai labdarúgó-bajnokságban
A következő idény előtt fizetési plafont vezetnek be a kínai labdarúgó-bajnokságban. A kínai szövetség (CFA) a fizetéseket és a prémiumokat is korlátozza, mert az utóbbi években elszabadultak a legtehetősebb klubok kiadásai.
A bajnok Kuangcsou Evergrande tavalyi bevétele 83 millió dollár volt, a vesztesége viszont 155 millió dollár, és a kínai csapatok többsége ugyanígy gazdálkodik. Ennek legfőbb oka, hogy az utóbbi években csillagászati összegekkel csábítottak magukhoz ismert játékosokat.
A Sanghaj Senhua csapatánál az argentin Carlos Tévez világrekordot jelentő 37 millió eurót keresett idényenként,
rajta kívül olyan ismert játékosok futballoztak, vagy szerepelnek jelenleg is a kínai szuperligában, mint honfitársai, Ezequiel Lavezzi és Javier Mascherano, a brazil Oscar, Hulk és Alexandre Pato, a belga Axel Witsel, az olasz Graziano Pelle, vagy a kolumbiai Jackson Martínez.
A CFA már évek óta igyekszik korlátozni a klubok kiadásait. Tavaly például bevezették, hogy külföldi játékosok esetén a 45 millió jüant (közel 5,7 millió euró), hazaiak esetén a 20 millió jüant (több mint 2,5 millió euró) meghaladó átigazolási díjakra adót vetnek ki.
A legfőbb kínai sportirányító testület már egy évvel korábban állást foglalt arról, hogy a klasszis játékosok fizetései túlságosan magasak, viszont jelenlétük egyáltalán nem segíti a hazai utánpótlás fejlődését.
A klubok csak a rövid távú előnyökre koncentrálnak, a hosszú távú következményekkel nem törődnek.
Márpedig Kína az évszázad közepére vezető szerepet akar betölteni Ázsia labdarúgásában.
A China Daily napilap májusban már írt a fizetési plafon bevezetéséről, de akkor úgy tűnt, hogy csak három év múlva vezetik be a korlátozást.