2024. október 13., 09:22

Európán kívül már a világbajnokság a tét!

Ázsiában, Dél-Amerikában és Óceániában a világbajnokság játssza a főszerepet. A 2026-os foci-vb ugyan még távolinak tűnik, viszont a selejtezők zajlanak, sőt, Dél-Amerikában a tizennyolc fordulóból kilencet lejátszottak. A favoritok adottak Ázsiában is, Óceániában pedig lényegében mindenki Új-Zéland továbbjutásával számol.

foci vb 2018 - nézők

Utazzunk nagyon messzire, ha sportról beszélünk, akkor elsősorban a rögbiről híres Óceániába. Amióta Ausztrália „átpártolt” Ázsiába – sőt, 2015-ben Ázsia-kupát rendezett! –, azóta Új-Zéland az első számú jelölt a labdarúgó-világbajnokságok kapcsán, más dolog, hogy összesen kétszer jutott ki a válogatott a tornára, 1982-ben és 2010-ben. Elsőre pontot sem szereztek, Dél-Afrikában viszont a szlovákok csoportjában három döntetlent játszottak, az egyiket a címvédő olaszokkal. De azóta ki hallott róluk? A 2017-es oroszországi Konföderációs Kupán persze részt vettek, három vereséggel küldték haza őket, a 2026-os amerikai, mexikói és kandai közös rendezésű világbajnokságon viszont jó eséllyel ott lesznek, mivel Óceánia is kapott egy biztos helyet a vb-n, amivel eddig nem rendelkezett. Az óceániai selejtező szeptember 6-án kezdődött, és a négy legalacsonyabban jegyzett gárda lépett pályára az első körben, Szamoán. Tonga a Cook-szigeteket ejtette ki 3-1-gyel, Szamoa pedig Amerikai Szamoát 2-0-val. A döntőben a hazaiak győztek 2-1-re hosszabbítás után a tongaiak ellen.

Szamoa ezzel a második körbe lépett, amely október 10-én rajtolt, és két csoportban zajlik november 17-ig.

Visszavágók nincsenek, három forduló után a csoportelsők és -másodikok a harmadik körben folytathatják, 2025 márciusában, két elődöntő, majd döntő, a győztes kijut a világbajnokságra, a finálé vesztese az interkontinentális rájátszásban próbálkozhat jóval erősebb ellenfelekkel szemben. Október 10-én az A csoport mérkőzéseit Fidzsin játszották le.

Új-Kaledónia 3-1-re legyőzte Pápua Új-Guineát, a Fidzsi-szigetek pedig 1-0-ra a Salamon-szigeteket. A négy csapat közül a salamon-szigetekit jegyzik a legmagasabban, 144. a FIFA-világranglistán. A két novemberi fordulót Port Moresby-ben, Pápua Új-Guineán rendezik meg. A B csoport első fordulóját Vanuatun bonyolították le: 11-én Új-Zéland 3-0-ra felülmúlta Tahitit, tegnap Vanuatu 4-1-re elverte Szamoát. Új-Zéland kiemelkedik az óceániai mezőnyből, a 95. helyen áll a világranglistán. A novemberi összecsapásoknak éppen Új-Zéland ad otthont.

Ázsiában a világbajnoki selejtezők harmadik köre zajlik, 18 válogatott három csoportban küzd a vb-részvételért. A csoportok első két helyezettjei kijutnak a 2026-os viadalra, a harmadik és a negyedik helyen záró alakulatok a negyedik körben folytathatják, ahonnan további két ázsiai csapat csatlakozik a torna negyvennyolcas mezőnyéhez.

Október 10-én játszották le a harmadik fordulót, és két rangadó is akadt ezen a játéknapon. Az A csoportban a két 6 pontos, Üzbegisztán és Irán Taskentben csapott össze, és gól nélküli döntetlen született, vagyis továbbra is a két 7 ponttal rendelkező válogatott vezeti a hatost. A nagy esélyes Katar 3-1-re nyert odahaza Kirgizisztán ellen, az Egyesült Arab Emírségek pedig 1-1-es döntetlent játszott Észak-Koreával. A két arab csapat 4 pontot szerzett eddig, a koreaiak kettőt, a kirgizek még pont nélküliek. Október 15-én Üzbegisztán az Emírségeket fogadja, Kirgizisztán Észak-Koreát, az Irán-Katar rangadót biztonsági okokból – iráni-izraeli konfliktus miatt – Dubajban rendezik meg.

A B jelű hatosban Dél-Korea az egyértelmű favorit, ezt alátámasztva Hong Mjongbo alakulata 0-2-re nyert Jordániában. Irak Iránhoz hasonlóan még nem kapott gólt, ezúttal Palesztinát győzték le 1-0-ra, Baszrában. A legsimább győzelmet Omán aratta Kuvait felett, 4-0 lett a végeredmény.

A koreaiak és az irakiak 7 pontosak, Jordánia 4, Omán 3, Kuvait 2, Palesztina 1 pontot szerzett eddig. 15-én Jonginban játsszák a Dél-Korea-Irak csoportrangadót, Jordánia Ománt fogadja, a Palesztina-Kuvait meccset Katarban bonyolítják le. A C csoportban Ausztrália 3-1-re verte Kínát, Bahrein a 99. percben 2-2-es döntetlenre mentette az Indonézia elleni találkozót, a dzsiddai derbin pedig Japán 0-2-re nyert Szaúd-Arábia ellen. A japánok 9 pontosak, 14-0-s gólkülönbséggel állnak a csoport élén, megelőzve a 4 pontos Ausztráliát, Szaúd-Arábiát és Bahreint, illetve a 3 pontos Indonéziát, valamint a pont nélküli Kínát. Október 15-én Japán-Ausztrália derbit játszanak Szaitamában, Kína Indonéziát, Szaúd-Arábia Bahreint fogadja hazai pályán.

Dél-Amerikában a 9. forduló meglepetését Peru okozta, miután Limában 1-0-ra legyőzte Uruguayt. Ez volt a peruiak első sikere a selejtezők során, ezzel 6 pontosak, és megelőzték az 5 pontos chileieket, akik kis híján döntetlent játszottak a brazilokkal, de Luiz Henrique 89. percben szerzett góljával 1-2-re nyert az ötszörös világbajnok.

A három másik meccsen összesen három gól esett: Venezuela 1-1-et játszott Argentínával, Bolívia 1-0-ra felülmúlta Kolumbiát, az Ecuador-Paraguay összecsapáson nem született találat. Argentína 19 ponttal vezeti a dél-amerikai selejtezőt, Kolumbia 16, Uruguay 15, Brazília 13 pontos. Ecuador és Bolívia 12 pontot szerzett, vagyis jelenleg ez a hat válogatott szerepelhetne a világbajnokságon, a 11 pontos Venezuela kicsúszott a biztos résztvevők közül, és interkontinentális pótselejtezőt játszhatna, de a 10 pontos Paraguay is lőtávolságon belül van. Peru és Chile féltávnál eléggé lemaradt ahhoz, hogy komolyan számoljanak velük, de kilenc forduló alatt összeszedhetik magukat. Érdekesség, hogy a tíz válogatott közül hetet argentin szövetségi kapitány irányít, csak Brazíliát és Bolíviát vezeti hazai tréner, Perut pedig uruguayi. Október 15-én, a 10. fordulóban Kolumbia-Chile, Paraguay-Venezuela, Uruguay-Ecuador, Argentína-Bolívia és Brazília-Peru mérkőzéseket játszanak.