2022. november 19., 13:46

Emlékszik még a futballvébék himnuszaira?

Küszöbön a 2022-es labdarúgó világbajnokság, a vasárnapi nyitómérkőzés előtt azonban még egy gyors időutazásra és múltidézésre hívjuk Önöket, az elmúlt tornák legemlékezetesebb dalaival és történéseivel.

foci vb-Oroszország
Fotó: TASR

A világversenyek himnuszai nemcsak azért fontosak, mert a televíziós közvetítések során ezerszer halljuk majd őket a bejátszásokban. Évek múltán a himnuszok alapján idézzük majd fel az adott eseményt, s minden hozzá fűzödő emlékünket.

Még ma is libabőrös leszek, ha meghallom Shakira 2010-es vb-dalát, amelytől újra 14 évesnek érzem magam, s rögtön eszembe jut Iniesta kései gólja, amivel Spanyolország legyőzte Hollandiát a döntőben.

S ugyanígy, ha felcsendül a 2016-os Európa-bajnokság himnusza, rögtön a magyar válogatott hősies menetelésére gondolok. Vagy épp arra, hogy megadatott nekem az az élmény, hogy együtt szurkolhattam nagyapámmal Magyarországnak, egy világversenyen.

Melyiket a kilenc közül?
Amilyen a himnusz, olyan a világbajnokság, mondhatnánk sarkítottan, hiszen a katari világbajnokságot számos ellentmondás jellemzi, s ez alól a torna hivatalos dala sem kivétel, amely elődeivel szemben rendkívül langyosra és olcsóra sikeredett.

Persze, attól függ, mit tekintünk hivatalos himnusznak. A labdarúgó világbajnokságok esetében ugyanis általában van hivatalos himnusz és hivatalos dal, melyek vagy nyelvükben, vagy pedig a megrendelő és a szponzor tekintetében különböznek. Ám többnyire még ez sem helytálló, mivel általában több produkció is készül, így aztán valójában egy-egy dal népszerűsége dönti el azt, hogy az emberek melyiket is tekintik a torna himnuszának.

Az idei világbajnokságra például a Coca-Cola mellett a Budweisernek, mint a vb hivatalos szponzorának is van saját, hivatalos vb himnusza. Ez a Lil Baby amerikai rapper fémjelezte The World Is Yours To Take az a bizonyos olcsó és langyos dal, amire az imént utaltam. S ez még nem minden, hiszen az Adidasnak és a Hyundainak is van saját, úgynevezett promóciós himnusza.

Mindezektől függetlenül, a következőkben a teljesség igénye nélkül idézzük fel az elmúlt évek világbajnokságait és legismertebb, legnépszerűbb himnuszait.

Amikor Horvátország majdnem felült a világ trónjára

2018-ban senki sem gondolta volna, hogy Franciaország ellenfele Horvátország lesz a világbajnokság döntőjében. Márpedig a horvátok az oroszországi világbajnokságon kimerítették a hősies menetelés fogalmát. A franciák döntőbe jutása persze elvárt volt, véleményem szerint már a 2016-os Európa-bajnokságot is nekik kellett volna megnyerniük. Griezmannék végül 4-2-re győztek a horvátok ellen, akik a vereség ellenére az egész világ szimpátiáját megnyerték maguknak.

Ami a himnuszt illeti, a 2018-as oroszországi világbajnokságnak is többféle dala volt, ezek közül kettőt kell kiemelnünk. Az egyik a hivatalos dalnak tekintett, Will Smith és Diplo közreműködésével készült Live It Up, a másik pedig a Coca-Cola himnusza, a Jason Derulo fémjelezte Colors volt.

Amikor a németek 7 góllal törték össze a brazil álmokat

A brazilok részéről nagy várakozás előzte meg a 2014-es hazai rendezésű világbajnokságot, ahol Neymarék egészen az elődöntőig meneteltek. Ott azonban kénytelenek voltak szembenézni az akkor csúcson lévő német válogatottal, amelytől kiütéses, 7-1-es vereséget szenvedtek. A németek részéről Thomas Müller, Miroslav Klose, Toni Kroos, Sami Khedira és André Schürrle is betalált, míg a hazaiak részéről Oscar szépített a 90. percben. Németország végül meg is nyerte a tornát, miután a döntőben 1-0-ra legyőzte Argentínát.

A 2014-es világbajnokság gyakorlatilag egybefonódott a We Are One (Ole Ola) című dallal, amelyet Pitbull, Jennifer Lopez és Claudia Leitte előadásában hallhattunk. A vb hivatalos dalának tekintett produkció itt még hangzásban és hangulatban is jóval közelebb állt a rendező ország kultúrájához.

Amikor Iniesta a hosszabbítás utolsó perceiben döntött

A 2010-es dél-afrikai világbajnokság döntőjében az Eb-címvédő Spanyolország és Hollandia találkoztak egymással. A holland kezdő tizenegyet akkortájt olyan játékosok alkották, mint Robin van Persie, Arjen Robben, Wesley Sneijder vagy épp Dirk Kuyt. A mérkőzés ennek fényében végig kiegyenlített volt, a csapatok nem tudtak dűlőre jutni egymással, így aztán lélekben már a tizenegyespárbajra készültek. Ám 4 perccel a hosszabbítás vége előtt egy spanyol kontrát követően Andrés Iniesta helyzetbe került és betalált Stekelenburg kapujába, megszerezve ezzel Spanyolország első világbajnoki címét.

A dalok tekintetében pedig ez volt talán a legerősebb világbajnokság. A szomáliai származású kanadai énekes, K'NAAN dala, a Wawin' Flag fülbemászó dallamával teremtett varázslatos atmoszférát, míg Shakira a Waka-Waka (This Time For Africa) című klasszikusával szinte örökre kivívta a szurkolók bámulatát.

Amikor Zidane lefejelte Materazzit a döntőben

Négy évvel korábban, a Németországban rendezett vb berlini döntőjében Franciaország és Olaszország csaptak össze a vb-trófeáért. Zidane és Materazzi révén már az első húsz percben 1-1 volt az állás, amely a mérkőzés végéig nem változott. Ők ketten azonban újra találkoztak, a 110. percben, amikor is Materazzi provokatív megjegyzésére Zidane úgy reagált, hogy mellkason fejelte az olasz védőt, mire a játékvezető kiállította a pályafutása utolsó mérkőzését játszó francia csatárt. A tizenegyespárbajból végül Olaszország jött ki győztesen, amely negyedik alkalommal ülhetett fel a világ tetejére.

A 2006-os világbajnokság német nyelvű himnusza a Zeit dass sich was dreht (Celebrate The Day)  volt. Készült azonban még egy dal, az Il Divo nemzetközi énekegyüttes és Toni Braxton amerikai énekesnő közreműködésével. Ez a The Time of Our Lives, amely egy sajátos hangulatú, ám kevésbé emlékezetes pop-opera darab volt.

Amikor Ronaldo két gólt lőtt Oliver Kahnnak

A húsz évvel ezelőtti világbajnokságot Dél-Korea és Japán közösen rendezték, s a torna részben a vitatható, már-már botrányos bírói ítéletek miatt maradt emlékezetes. A döntőben Németország és a világ akkori legjobb válogatottjának számító Brazília kerültek szembe egymással. A brazilok megállíthatatlanok voltak abban az évben, és Ronaldóval az élen meg is nyerték a világbajnokságot. A Fenomén két gólt lőtt a torna legjobb játékosának kikiáltott Oliver Kahnnak, miközben 8 találattal az övé lett a gólkirály cím – így aztán igazi, nagybetűs döntőt láthatott a nagyérdemű.

A zenei felhozatalra sem lehetett panasz, hiszen a hivatalos himnuszt nem más, mint Vangelis komponálta, miközben a hivatalos dal Anastacia Boom-ja volt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.