Egy újabb tragédia bírná belátásra a labdarúgás vezetőit?
Az utóbbi pár évben egyre több labdarúgó esik össze a pályán, mely rendkívül hátborzongató látvány tud lenni. De mi az oka annak, hogy az utóbbi időben elszaporodtak ezek az esetek, és hogyan lehetne elébe menni ennek a problémának?
A labdarúgók szinte mindenüket a pályafutásuknak áldozzák be, ezért is olyan szívfacsaró, mikor egy sérülés miatt kell befejezniük a karrierjüket. Az izom- és szalagsérüléseken túl azonban van egy további ok, ami miatt többen idő előtt kénytelenek befejezni a pályafutásukat, ezek pedig a szívproblémák.
Sokaknak sajnos ez már nem is adatott meg, elég csak megemlítenünk a korábbi kiváló magyar labdarúgót, Fehér Miklóst, aki tragikusan fiatalon, mindössze 24 évesen szívmegállás következtében vesztette életét egy portugál bajnokin.
De ide lehetne még venni Marc Vivian-Foét, aki 28 éves korában vesztette életét. A kameruni játékos hirtelen összeesett a pályán, és a gyors orvosi ellátás ellenére sem tudták megmenteni az életét. Sajnos nem kell sokat visszamenni az időben, hogy ilyen esettel találkozzunk, augusztus végén az uruguayi Nacional játékosa, Juan Manuel Izquierdo esett össze a pályán, majd öt nappal később életét vesztette. A boncolás után kiderült, hogy halálát szívritmuszavar okozta.
Akkoriban az Inter kötelékébe tartozott, Olaszországban azonban tilos bármilyen szívproblémával játszani (ezt a törvényt helyesnek tartom), így előbb az angol Brentfordhoz, majd pedig a Mancheszer Unitedhez került, ahol a mai napig rúgja a bőrt. Azóta szerencsére nem történt vele hasonló eset, a szurkolók azonban továbbra is aggódnak, az infarktus ugyanis bármelyik pillanatban lecsaphat.
A legfrissebb hasonló eset mindössze pár nappal ezelőtt történt, melyről a portálunkon is beszámoltunk. A vasárnapi Fiorentina-Inter olasz bajnoki mérkőzés 17. percében a hazaiak 22 éves játékosa Edoardo Bove hirtelen összecsuklott és magatehetetlenül feküdt a gyepen. A labdarúgót azonnal a közeli kórházba szállították, majd hétfőn sikerült felébreszteni a mesterséges kómából,s a legfrissebb hírek szerint pedig már jól van, kommunikál a külvilággal.
Egyes források szerint ebben az esetben nem infarktusról volt szó – még ha elsőre annak is tűnt – a hírek szerint Szalai Ádámhoz hasonlóan a fiatal olasz játékosnak is epilepsziás rohama volt.
Többféle fáma kering ezzel kapcsolatban, egyesek szerint ez a COVID-oltás hatása, mások szerint az orvosi vizsgálatok elhanyagolása valamint a túlhajtás az oka. Személy szerint az utóbbi kettővel tudok egyetérteni, valóban lehet tudni olyan esetekről, mikor nem teljesítették a kötelező orvosi vizsgálatokat, ami a mai modern labdarúgásban teljesen abszurdnak mondható.
Ezen kívül, hogy fordulhat olyan elő, hogy egy köztudottan szívproblémával rendelkező játékosnak (Eriksenre gondolok) engedélyezik, hogy pályára lépjen. Ezzel a döntéssel sem tudok azonosulni.
A feszített program miatt a labdarúgók korábban már több alkalommal kifejezték nemtetszésüket, mely azonban ezidáig süket fülekre talált. És persze mondhatnánk azt, hogy azért a pénzért, amit hétről hétre zsebre tesznek, nem kellene nyavalyogniuk, közben viszont teljesen kifacsarják a játékosokat, ezért is fejezik be egyre többen sérülés vagy egészségügyi probléma miatt ideje korán a karrierjüket.
A labdarúgás vezetőinek minél előbb lépéseket kellene tenniük az ügyben, hogy elkerüljük a hasonló eseteket. Egy logikust modellt kellene felállítaniuk, melyben csökken a játékosok terhelés, a mérkőzések minősége és izgalma azonban továbbra is megmarad.