2022. július 7., 22:26

DAC - Cliftonville: Győzelemmel debütált tétmeccsen a DAC kispadján Adrián Guľa

A klub történeték 24. európai kupameccsén az északír bajnokság második helyezettje, a Cliftonville F.C. várt a dunaszerdahelyi sárga-kékekre a Konferencia Liga első selejtezőkörében. A Világi-éra tizedik szezonjának első tétmeccsén rögtön a sűrűjében találta magát a frissen kinevezett szlovák mester, Adrián Guľa.

dac meccs
Fotó: Pomichal Koczó Alexandra

A félamatőr északír gárda ellen hazai pályán kötelező volt a győzelem. Bár a meccset megelőző tegnapi sajtótájékoztatón Guľa óvatosan fogalmazott az esélyekről, a szurkolók és valószínűleg a klubvezetés részéről is adott volt az elvárás, a Cliftonville ellen csak a győzelem elfogadható. Az új szakvezető nagyjából minden játékosára számíthatott a meccs előtt, csak a két súlyos sérülésből lábadozó kulcsjátékos, Kalmár Zsolt és a horvát Andrija Balič nem volt bevethető.

Az UEFA egy tapasztalt, El Classicót fújt játékvezetőre, a spanyol Juan Martínez Munuerára bízta a meccset.

Jó volt látni, hogy a dunaszerdahelyi vendégszektorban nagyjából félházzal képviseltették magukat az északír szurkolók, s mivel a B-közép egy ideje foghíjasan áll fel, időnként még a hangjukat is lehetett hallani. A stadionban egyébként 5030 ember követte élőben a meccset.

Aminek viszont igazán tudtunk örülni, hogy tömegével tértek vissza a nemzeti színű zászlók az arénába. A nemzetközi kupameccsek az UEFA fennhatósága alá tartoznak, amely nem szankcionálja a nemzeti lobogók használatát, ellentétben az ostoba szlovák zászlótörvénnyel. Míg korábban mindig balhé volt egy-egy zászló kötelező elkobzásából, addig a mai találkozón a biztonságiak, ha akarták sem tudták volna begyűjteni azokat, annyi volt belőlük!

dac
Fotó:  Pomichal Koczó Alexandra
Első félidő

Az első "brit" felívelésre nagyjából kettő másodpercet kellett várni. SPOILER: az északír csapat az első játékrészben nem is nagyon próbálkozott mással. A DAC védőinek tulajdonképpen csak arra kellett figyelniük, a felívelt labdákat jó helyre fejeljék le, vagy az átvételnél ne pattanjon tőlük túl messzire a labda. Nagyjából a hatodik percre világossá is vált, játékerőben a sárga-kékek egyértelműen az északír csapat fölé nőnek, ezzel együtt sem ígérkezett egyszerűnek legyőzni a klasszikus brit 4-4-2-t (a meccs második felében helyenként inkább 5-3-1-et) játszó Cliftonville-t.

Az első valamirevaló helyzetre a kilencedik percig vártunk: az északírek kapusának, Talley-nek kellett fölétolnia Szánthó Regő nem túl erős szabadrúgását.

Sokatmondó, hogy az első negyedórában tulajdonképpen egyetlen tisztességes támadása sem volt a hazaiaknak, igaz, az északírek sem erőltették meg magukat. Nagyon  szezon elején vagyunk még...

Bár a DAC támadói messze jártak a gólszerzéstől, a belfastiak kapusa, Talley majdnem összehozott egy gólt, miután kis híján saját kapujába ejtett egy gyengécske beadást. A Cliftonville hálóőre hamar a hazai szurkolók "kedvence" lett, miután a meccs elejétől kezdve húzta az időt a kirúgásoknál.

A 25. percben végre sikerült gólt szereznie a DAC-nak, jellemzően egy egyéni megmozdulásból. Szánthó Regő vitte el a tizenhatos sarkáig a labdát, ahonnan simán eltekerte a hosszúba. A kapusnak esélye sem volt, Szánthó ezt tanítani valóan csinálta.

1:0

Alig két perccel később jött is a hidegzuhany. Még csak nem is klasszikus beadásból, hanem egy egészen tetszetős támadásból egyenlített ki a Cliftonville - az egész meccsen igen aktívan játszó Hale révén. A sárga-kék védelem még láthatóan nem állt össze, lesz vele munka elég, mert ebben vastagon benne voltak ők is.

1:1

A gólok ellenére sem sokat változott a játék képe, a DAC továbbra is támadott, a Cliftonville meg igyekezett megkontrázni a sárga-kékeket. A mutatott játékra igen, de a hangulatra nem lehetett panasz, a hazai B-középnek remekül szekundáltak a lelkes északír vendégszurkolók.

A 41. percben adódott az újabb északír lehetőség, Hale négy védő tekintetétől kísérve lőhetett úgy 17-18 méterről – fölé.

Az első játékrészben hiába játszott egyértelmű mezőnyfölényben a DAC, a meddő próbálkozások rendre elhaltak a kapu előtt. Ehhez képest az északírek egyetlen komolyabb helyzetüket gólra váltották.

Második félidő

Nagyon eseménytelenül telt a második játékrész eleje. Továbbra is mezőnyfölényben fociztak a hazaiak, voltak ígéretes támadások is, csak kapura tartó lövésből nem akadt egy sem. A 60. percben jött az első kaput eltaláló lövés a félidőben. Krstović rövidsarokra helyezett lövését simán fogta Talley.

A 62. percben kettős cserére szánta el magát Guľa mester. Hahn János és Balogh Norbert állt be a gólszerző Szánthó Regő, illetve Andzouana helyére.

A 65. percben végül sikerült gólra váltani a helyzeteket. Egy tényleg tetszetős támadás után Krstović kapta teljesen üresen a labdát a vendégek tizenhatosában, az északír kapusnak esélye nem volt. Guľa húzása bejött, remekül nyúlt bele a meccsbe!

2:1

A 71. percben újabb hazai csere következett: Veselovsky helyére Brahim Moumou állt be.

A 79. percben a gólszerző Ronan Hale-nél gurult el a gyógyszer, miután a hazaiak védője, Blackman egy ügyes csellel elküldte gyufáért, a mezénél fogva egyszerűen lerántotta a hazai játékost. Jött is a sárga. Az egyébként végig sportszerű meccs utolsó tíz perce kezdett eldurvulni, egy perccel Hale után egy másik Hale, ezúttal Rory kapott sárgát, miután úgy 18 méterre a vendégkaputól felrúgta az egyik sárga-kék csatárt.

A játékvezető nagyon belejött a laposztogatásba. A 82. percben egyszerre osztott ki egy pirosat és egy sárgát is a DAC-nek. Az előbbit Moumou kapta a rúgásért, az utóbbit Dimun reklamálásért, a nagyhalált eljátszó északír játékos természetesen folytatni tudta a játékot.

A 87. percben újabb DAC-csere: a gólszerző Krstović helyére Ciganiks érkezett.

A meccs utolsó néhány perce eseménytelenül telt. Néha egy-egy északír játékos lefeküdt a fűre pihenni, ápolgatták néhány percig, majd folytatódhatott a meccs.

A sok időhúzás miatt végül hat percet hosszabbított a spanyol játékvezető. A hosszabbításban Dimun próbálkozott még egy szép lövéssel, de az északír kapus simán fogta a külsővel megrúgott labdát. A meccs legvégét rendesen megnyomták a vendégek. Az egész mérkőzésen passzívan támadgató Cliftonville néhány meglepően veszélyes támadást vezetett a hazai kapura, de szerencsére gól nélkül.

Adrián Guľa tehát tétmeccsen győzelemmel mutatkozott be a DAC kispadján. DAC - Cliftonville 2:1. Folytatás jövő hét csütörtökön Belfastban. Meglátjuk, az egygólos előny mire lesz elég.