Csak kicsit billegett a papírforma
Vasárnap három olyan mérkőzés jutott nekem az Én focimban, amelyeken az előzetes erősorrend alapján a pályára lépő csapatok között jelentős különbség volt. Az erősorrendben 17. lengyel a 8. holland csapattal szemben lépett pályára, a két csapat között 9 hely különbség volt. Az előzetesen 20. helyre taksált szlovén válogatott a 12. dánokkal meccselt az EB harmadik napján, és a 15. szerb csapat pedig a 4. angolokkal játszott, akiket az EB végső győzteseiként is emlegettek. Érdekes volt tehát azt figyelni, hogy mit hoz vagy mennyire borul fel az előzetes papírforma.
A lengyelek kínkeservesen jutottak csak ki az Európa-bajnokságra, a csoportjukban az albánok és a csehek is megelőzték őket. Az elmúlt másfél évben a németek elleni barátságos győzelmen kívül Michal Probierz fiai csak Feröer, Lettország és Észtország ellen tudtak nyerni, egészen júniusig, amikor a törököket és az ukránokat is megverték.
A lengyelek pótselejtezőn jutottak ki, végül Wales ellen egy 0-0 után tizenegyesekkel.
A lengyeleknél Robert Lewandowskinak az utolsó nagy tornája lehet, most sérülés miatt nem volt a kezdőcsapatban, próbálnak fiatalítani, de egyelőre inkább kevesebb, mint több sikerrel, ráadásul a torna előtt Milik is kidőlt a csapatból.
Hollandia a franciák mögül másodikként jutott ki a tornára, de a végső győzelemre is esélyes. A hollandok 2023-ban a Nemzetek Ligája négyes döntőjében kikaptak a horvátoktól, majd az olaszoktól is, a selejtezőcsoportban pedig a franciáktól. Márciusban a skótokat 4-0-ra verték a hollandok, de a németektől kikaptak, ami azt mutatja, hogy a topcsapatok ellen egyelőre nem megy ennek a holland csapatnak, júniusban viszont Izland és Kanada ellen is négy gólt szereztek. A holland sztárgyár kifogyhatatlan, folyamatosan érkeznek a tehetségek, de mindig kérdés mostanában, mennyire állnak össze csapattá. Xavi Simons, Memphis Depay, Matthijs de Ligt, Cody Gakpo, Donyell Malen, és persze Virgil van Dijk vezérletével messze juthatnak, de Frenkie de Jong nagyon hiányozik a csapatból.
A papírformát felrúgva egy szöglet utáni fejesgóllal szerezték meg a lengyelek vezetést, ami felpaprikázta a hollandokat, és határozottan jót tett a mérkőzésnek.
Fél óra elteltével érkezett a holland egyenlítő gól, egy megpattant lövésnél kapitulált Szczęsny, a lengyel csodakapus. A második félidőben sokáig jól tartották magukat a lengyelek, de a vége felé a hollandoknak sikerült berúgniuk a győztes gólt, és megfordították a mérkőzést. A lengyelek jól játszva, hősiesen védekezve talán megérdemelték volna a bravúrpontot. Tehát az első vasárnapi meccsen érvényesült a papírforma.
A szlovén csapat második lett a selejtezőcsoportjában Dánia mögött, de ehhez olyan csapatokat kellett ”csak” megelőznie, mint Finnország, Kazahsztán, Észak-Írország és San Marino. Matjaz Kek már 2018 óta vezeti a csapatot, amely második Európa-bajnokságán vesz részt. A csapat legnagyobb sztárja az Atlético kapusa, Jan Oblak és a Lipcse csatára, Benjamin Sesko.
Jó előjel volt, hogy a csapat márciusban legyőzte Portugáliát, de kevésbé, hogy Máltával csak egy 2-2-es döntetlent sikerült elérni felkészülési meccsen.
A dánok hazai pályán mindenkit legyőztek, de Kazahsztánban és Észak-Írországban is kikaptak. Az előző Európa-bajnokságon a legjobb négy közé jutott Kasper Hjulmand csapta, és Anglia ellen csak hosszabbítás után esett ki. A Manchester United csatára, Rasmus Höjlund gondoskodhat arról, hogy ezúttal több gólt lőjön Dánia. Márciusban Svájc ellen játszottak egy gól nélküli meccset és Feröer ellen nyertek, majd júniusban Norvégia és Svédország ellen is felkészülési meccset nyertek.
Ez az EB összecsapás sem úgy indult, hogy a gyengébbeknek tartott szlovénoknak babér teremhet.
A dánok aránylag korán megszerezték a vezetést, és domináltak a meccs túlnyomó részében. A szlovénok a meccs hajrájában egyenlítettek. A játék képe alapján nem gondolhatjuk azt, hogy a dánok most olyan sikert érnek el, mint az 1992-es Európa-bajnokságon, amikor a jugoszlávok helyett beugorva a legenda szerint úgy diadalmaskodtak, hogy strandról jőve strandpapucsban játszva nyerték meg a tornát. A papírforma most nem érvényesült, a döntetlennel egyik csapat sem került lépéselőnybe ebben a nem könnyű csoportban.
A szerbek mögöttünk végeztek a csoport második helyén, Dragan Sztojkovics csapata nem brillírozott. Oda-vissza vertük a szerbeket és az utolsó körig küzdeniük kellett a kijutásért. Utolsó hat meccsükből csak kettőt tudtak megnyerni. Felkészülési meccsen kikaptak a belgáktól és az oroszoktól is 4-0-ra, de az utolsó Eb előtti meccsükön 3-0-ra nyertek Svédországban. A csapat sztárjai közül Szergej Milinkovics-Szavics és Alekszandar Mitrovics is a szaúdi ligába szerződött, kérdés volt, mennyire tudnak majd felpörögni az Európa-bajnokságra. Anglia csapata papíron a legértékesebb, Jude Bellingham, Phil Foden, Bukayo Saka, Harry Kane és Declan Rice piaci értéke is meghaladja a 100 millió eurót. Gareth Southgate csapata három éve megmutatta, nagy tornán is képes a jó szereplésre, ugyanis csak egy tizenegyespárbajra volt a hazai Eb-győzelemtől.
A selejtezőket megint simán vették az angolok, márciusban a brazilok elleni vereség és a Belgium elleni döntetlen, valamint az Izland elleni hazai vereség is intő jel volt.
A csoportkör Szerbia, Szlovénia és Dánia mellett nem okozhat nagy gondot az angoloknak. Kérdés az volt, hogy mennyire lesznek magabiztosak az angolok, illetve mire lesznek képesek a szerbek egy ilyen ellenféllel szemben. A húszéves titán Bellingham szerzett vezetést az angoloknak a meccs elején. Ezt követően kicsit passzívvá vált az angolok játéka, de végül magabiztosan győztek annak ellenére, hogy a második félidőben a szerbeknek is voltak gólszerzési lehetőségeik. Érvényesült a harmadik vasárnapi meccsen is a papírforma.