2018. október 24., 18:41

Buzánszky Jenő királyhelmeci kötődése

Szaniszló Ferenc nyugdíjas pedagógus bár Nagyidáról származik, szinte a teljes életét a Bodrogközben töltötte. Kezdő pedagógusként Bolyban kapott munkát, majd a Királyhelmeci Magyar Tannyelvű Alapiskola kémia szakos pedagógusa lett. Rajong a fociért. Már Királyhelmecen dolgozott, ahol szintén egy remek kis csapat verbuválódott össze, akkor egy focitorna erejéig Diósgyőr, Debrecen, a VSS Kassa lett Királyhelmec vendége. Ma már hihetetlennek hangzik, pedig igaz: a tornát Királyhelmec nyerte meg. Ekkor találkozott először az Aranycsapat tagjával, Buzánszky Jenővel, akivel később igaz barátságot kötött.  

szaniszlo-ferenc.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Zsebik Ildikó

Hogyan jött az első találkozás?

1979 márciusában az előbb említett tornára hívtam meg őt. A meghívás célja elsősorban az volt, hogy mesélje el focistáimnak, hogyan lehet igazán jó futballistává válni. Mondandóját azzal kezdte, hogy akkor még mások voltak az emberi kapcsolatok. Ők már ebéd után a pályán lábteniszeztek, utána jött a komoly edzés, majd túlórában még kiskapuztak, sőt az edzés után sem rohantak haza. Nem csoda, hogy az ötvenes években ők voltak a legtechnikásabbak. Focistáimat nagyon megfogta Buzánszky közvetlensége, aki a következő években még nagyon sok élménybeszámolót tartott a Bodrogközben. Mindenki áhítatta hallgatta.

Szívügye volt az ifjúság felkarolása, nevelése a futball alázatos szeretetére. Jóvoltából történhetett meg az is, hogy ifi csapatunkat anno meghívták egy hetes edzőtáborba, Dorogra. Onnan elvitt bennünket sikerei színhelyére, a Népstadionba, és egy teltházas Fradi meccsre.

Cserébe 1985-ben a dorogi felnőtt csapat tartott nálunk nyári felkészülést, amelynek végén egy négyes torna következett. A döntőben egy felejthetetlen mérkőzésen döntetlent értünk el a dorogiakkal, így mi lettünk az elsők.

Már az első látogatása után több öregfiúk mérkőzésen vehettem részt, ezért nem volt nehéz velük egy helmeci szereplést egyeztetni. Még soha annyi néző nem volt a helmeci futballpályán, mint amikor Magyarország öregfiúk válogatottja 4:3-ra verte a helmeci öregfiúkat.

Volt egy újabb nagy találkozás.

Városunkban 1991 őszén a szüreti ünnepségen - Buzánszky jóvoltából - díszvendég lett Hidegkúti Nándor, Grosics Gyula, és a háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó, Papp László. A helmeci öregfiúk a Felvidék magyar focistáival mérkőztek meg, a mieink között játszott például Strausz János, Csehszlovákia háromszoros gólkirálya, a játékvezető Buzánszky volt, a partjelző pedig Hidegkúti. Ez volt az a helyzet, amikor a bírák népszerűbbek voltak a játékosoknál. De a kapus, Anton Flešár sem tudott betelni Grosics társaságával.

Szaniszló és Grosics
Szaniszló és Grosics
Fotó:  ismeretlen

Huszonkét éven át szerveztük a Zemplén Kupát, azt a  diák focitornát, amelynek állandó résztvevői Szerencs, Sárospatak, Nagykapos és Királyhelmec csapatai voltak. Gyakran közöttünk volt Buzánszky is. Utoljára 2010-ben Magyar Zoltán társaságában járt itt a borsi Rákóczi Napokon, ahol a bodrogközi öregfiúk a Fradi csapatával mérkőzött meg.

 Az évek során családostul is gyakran találkoztunk. Élete végén is meglátogattuk őt Dorogon, még akkor is terveiről beszélt, és beszéd közben egyszer csak azt mondta: Ha a bal lábamat egy kicsit odébb teszem, az a harmadik nem megy be. Mindig az elvesztett VB-döntő gondolata munkált benne..

Mit kell tudni Buzánszky Jenőnek, az Aranycsapat jobbhátvédjének életéről?

1925-ben született, 1943-ban érettségizett Dombóváron. Futballistaként 1943-tól a Dombóvári Vasutas Sportegyesület focistája, innen a Pécsi Vasutas Sport Klubhoz igazolt, 1947-től végleg elkötelezte magát a Dorogi Bányász Sport Egyesület mellett. Összesen 272 NB1-es mérkőzésen vett részt. 1991 és 1998 között a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségi tagja, 1996-től az MLSZ elnökhelyettese. 2001 és 2004-között a Magyar Labdarúgó Akadémia tanácsadó testületének vezetője. 1950 és 1956 között 49 alkalommal volt magyar válogatott, annak az Aranycsapatnak a tagja, amely mindössze 3 alkalommal szenvedett vereséget. Rengeteg kitüntetésben részesült élete során. Helsinkiben olimpiai aranyat, VB-n világbajnoki ezüstérmet szerzett. Dombóvár, Dorog, Királyhelmec, Farkaslaka díszpolgára. 90 évesen ő ment el utoljára az Aranycsapatból. Örök álmát --Puskás Öcsivel és Grosics Gyulával együtt-- a Szent István Bazilika altemplomában alussza.

Te Buzánszky révén Grosiccsal, Cziborral és Hidegkútival is találkozhattál. Róluk mit tudnál elmondani?

Grosics, a Fekete Párduc komoly, megfontolt ember volt, nagy hazafi, aki nagyon őrizte magánéletét. Nem volt  szószátyár, valaha papnak készült. Híresen szép fiatalember volt, és roppant közvetlen. Czibor volt közöttük a legbohémabb, ő Kubala és Kocsis Sándor társaságában a FC Barcelona játékosa is volt. Hidegkútit tartották –Puskás után—a legnagyobb tehetségnek.

Buzánszky szerint miért veszítették el az 1954-es VB-döntőt?

Tapasztalatom szerint életük végéig ott motoszkált bennük ez a kérdés. Az biztos, félve jöttek haza, Sebes Gusztáv szövetségi kapitánynak még a házát is lerombolták. Bezzeg, ha ma lennének a magyarok a világ második legjobb csapata, Hegyeshalomtől Budapestig vörös szőnyeget terítenének eléjük!

Épp Zürichben jártam, amikor  egy kávéházban magyar beszélgetésre lettem figyelmes a szomszéd asztalnál. Bemutatkoztam, kiderült: Knézy Jenő bátyja, Miklós volt az, akitől a következőket hallottam: A berni győzelem a németek számára a legértékesebb VB arany volt, mert 1945 után ez jelentette az országban ez első eufóriát, és közvetett módon hozzájárult a német ipar fejlődéséhez is. Egy biztos: az Aranycsapat és a VB győztes németek baráti viszonyt ápoltak, rendszeresen találkoztak.

szaniszlo-ferenc.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.