2023. április 1., 20:00

Bölcs döntés?

Az NB I-es és NB II-es labdarúgóklubok az első áprilisi bajnoki fordulóktól kezdődően csak néhány szabály betartásával tarthatnak ünnepélyes kezdőrúgást.

Foci
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com

Valamelyik félidő kezdete előtt:

  • a kezdőrúgás a lehető legrövidebb idő alatt történjen meg,
  • a kezdőrúgás során a labda és a kezdőrúgó személy se hagyja el a kezdőkör területét, 
  • a kezdőrúgás után a kezdőrúgó a lehető leggyorsabban és a felezővonal mentén hagyja el a játékteret.

Nagy divat lett ugyanis a születésnapi ajándékozás bajnoki meccsek kezdőrúgásainak megvételével. Ebből a kluboknak is némi hasznuk származott. Különösen a kerek évfordulók alkalmával kedveskedtek a barátok, rokonok ilyennel a nagy fociszurkolóknak. Ma már minden bajnoki meccset közvetít a televízió, így büszkén elmondhatta az ünnepelt, hogy ekkor és akkor benne volt a televízióban azon az emlékezetes mérkőzésen. Nagy élmény, örök emlék a hazai klub szerelmesének! Ez április elsejétől az új szabály értelmében már csak ebben a kurtább változatban valósulhat meg.

Nagy port kavart fel ugyanis a közelmúltban egy ilyen kezdőrúgásos, egyesek szerint sportszerűtlen esemény az NB II-ben! Az történt a feljutás szempontjából sorsdöntő MTK-Diósgyőr (4-2) mérkőzésen, hogy a második félidei kezdőrúgást egy kisfiú, a kék-fehérek 7. születésnapját ünneplő utánpótlás-labdarúgója végezhette el.

A kezdőkörből nagy lendülettel vezette rá a labdát az ellenfél kapujára, a vendégek kapusa, Senkó Zsombor azonban nem adta meg azt az örömöt a gyermeknek, hogy gólt lőhessen, védte a lövését, majd a kipattanót is, ezután pedig elrúgta jó messzire a labdát. Az elkeseredett kisfiút a testvére vitte le az eset után a pályáról. Más kérdés, hogy a kezdőrúgás hogyan fajulhat kapura lövéssé?

Személy szerint annak idején a gyerekeimnek, most pedig az unokámnak sem engedem meg, hogy csak azért nyerjenek egy társasjátékban, mert gyerekek, küzdjenek meg érte rendesen.  Az említett helyzet azért nagyban más volt, mivel az eset nagy nyilvánosság előtt történt, közvetítéssel, közönséggel, nagy focipályán, élesben. Ha ilyen helyzetben valaki egy hétéves kisgyerekkel szemben emberkedik, fitogtatja az erejét, az minimum sportszerűtlen, de megkockáztatom, hogy inkább szívtelen. Az lehetett a probléma, hogy mindez félidőben történt, amikor már kapott a Diósgyőr kapusa két gólt az MTK-tól. Úgy tűnt, hogy a hálóőr nemes egyszerűséggel kitöltötte a gyereken a dühét, csalódottságát, és bosszút állt az eredményért egy hétéves, szülinapos kisfiún.

Az eseményt követően a kapus minden labdaérintését komoly és elégedetlen füttyszó kísérte a lelátóról. Az ominózus meccs óta is voltak közvetítések, ünnepi kezdőrúgások is a bajnoki meccseken, de ezeknél a kapusok már nagyon vigyáztak arra, nehogy véletlenül kivédjék a lurkók lövését.

A mostani döntését az MLSZ azzal indokolta, hogy az elmúlt hetekben látott és nagy visszhangot kiváltó ünnepélyes kezdőrúgások komolytalanná tehetik a mérkőzéseket, késleltetik a televíziós közvetítések másodpercre pontosan megtervezett forgatókönyvét és akár balesetveszélyesek is lehetnek. Ez utóbbi nem igazán értelmezhető, hiszen a diósgyőri kapus szabálytalan nem volt, nem bántotta kissrácot... Ezért arra kérték a klubokat, hogy a 2022/23-as szezon hátralévő részében csak a fenti szabályok betartásával szervezzenek ünnepélyes kezdőrúgást. Az új előírás miatt a kezdőrúgást végző felnőttek vagy gyerekek már kevesebb időt tölthetnek a pályán, és ha a barátok picit később kapcsolják be a televíziót, akár le is késhetik a nagy eseményt! Lehet, az intézkedés miatt olcsóbbak lesznek a kezdőrúgások…

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.