Bajnokok a Bajnokok Ligájában
Miközben egyesek azt elemezgetik, fordíthat-e a visszavágón a Real, a Bayern, az Aston Villa és a Dortmund, addig mások azon töprengenek, kik lesznek ott a Bajnokok Ligája következő szezonjában. A topligákat ezúttal mellőzzük, vessünk inkább egy pillantást a szomszédokra, a csehekre, az osztrákokra és a lengyelekre, valamint tekintsünk távolabbra, északra, keletre, nyugatra, és persze délre.

Európa bajnokcsapatai? Bajnokcsapatok Európa-kupája? Bajnokok Ligája? A 2025-2026-os idénnyel kapcsolatos hír, hogy a Premier League-ből legkevesebb öt alakulat lesz ott a ligaszakaszban, de a legmeredekebb forgatókönyv szerint akár hét angol gárda is szerepelhet Európa legrangosabb kupasorozatában. (Ehhez az kell, hogy az Aston Villa megnyerje a BL-t, és az Európa-liga győztese is angol klub legyen.) Miért? Mert az angol klubok zsebelik be a legtöbb pontot a 2024-2025-ös évadban a három európai kupasorozatban, és jelen állás szerint a spanyolok indíthatnának szintén egy csapattal többet (vagyis ötöt) a 2025-2026-os BL-ben. És melyik szomszédos országnak lesz biztosan főtáblás csapata a következő Bajnokok Ligája-idényben?
Csehországnak, mivel a cseh liga/csapatok a tizedik helyen áll(nak) a 2025-2026-os UEFA-rangsorban, és a tíz legerősebb európai élvonal bajnoka számára garantált helyet biztosítanak a BL harminchat csapatos ligaszakaszában.
Ki lesz az idei cseh bajnok? Két fordulóval az alapszakasz vége előtt a Slavia Praha vezeti a Chance Ligát. A 72 pontos fővárosiakat az 59 pontos Viktoria Plzeň, az 58 pontos Baník Ostrava, valamint az 56 pontos Sparta Praha üldözi. A 30 fordulós alapszakasz utolsó két körében a négy gárda elkerüli egymást, viszont a rájátszás öt fordulójában összecsapnak egymással. A Slavia előnye jelentős, és úgy tűnik, négy év után ismét bajnoki címet szerezhet Jindřich Trpišovský alakulata, az ő irányítása alatt már negyedszer, és a klub harmadik alkalommal szerepelhetne a BL-főtáblán. A harc a második helyért folyhat a három üldöző között, mivel az ezüstérmes szintén indulhat a Bajnokok Ligájában. A második selejtezőkörben kapcsolódhat be a sorozatba, mint a magyar bajnok, csak nem a bajnoki, hanem a ligaágon.
Az osztrák Bundesligában a Sturm Graz nyerte meg a 22 fordulós alapszakaszt, megelőzve az Austria Wient és a Red Bull Salzburgot. A címvédő és a bécsiek egyaránt 46 ponttal zártak, míg a Salzburg 38 pontig jutott.
Az osztrák élvonal jellegzetessége, hogy az alapszakasz után megfelezik a pontok számát az izgalmak növelése érdekében, vagyis a Sturm és az Austria 23, a Salzburg pedig 19 ponttal folytatta a bajnoki csoportban (felsőházban), amely tíz fordulóból áll. A 24. forduló után a Sturm és az Austria is 27, a Salzburg 25 pontos, magyarán az első két helyezett döntetlenjeit kihasználva a Red Bull már felzárkózott. A bajnok a BL-rájátszásba jut, az ezüstérmes a második selejtezőkörbe, mint a cseh bajnokság második helyezettje. (Idén mindkét osztrák klub szerepelt a ligaszakaszban, a Sturm és a Salzburg is.) Érdemes megállni a Konferencia Liga negyeddöntősénél, a Rapidnál, amely az alapszakaszban az ötödik helyen végzett, és azóta sem lépett előbbre. A 25. forduló két rangadót tartogat a szurkolók számára, április 13-án Salzburg-Sturm és Rapid-Austria mérkőzéseket játszanak.
A lengyel bajnoki címért három klub küzd, a többiek lemaradtak. A Raków Częstochowa 56 ponttal vezeti az Ekstraklasát, megelőzve az 53 pontos Lech Poznańt és az 52 pontos Jagiellonia Białystokot.
A 34 fordulóból álló bajnokságban a 28. forduló rangadóját a címvédő Białystok és a varsói Legia játssza április 13-án, vagyis a két Konferencia Liga-negyeddöntős gárda. A fővárosiak az ötödik helyen állnak 44 ponttal. A három bajnokság közül a lengyel a legkevésbé jegyzett, a bajnok a BL második selejtezőkörében száll harcba, és az is sokat elmond a lengyel klubfutball erősségéről, hogy utoljára 1996-1997-ben szerepelt a főtáblán lengyel alakulat.
Norvég gárdát is ritkán látni a BL alapszakaszában, eddig két csapat, a Rosenborg és a Molde jutott be a csoportkörbe, előbbi tizenegyszer, utóbbi egyszer. Utoljára a trondheimiek a 2007-2008-as szezonban tündököltek, idén nyáron azonban ketten is nekifuthatnak: a 2024-es bajnok, az idei Európa-liga-negyeddöntős Bodø/Glimt a rájátszásban, az Elitserien ezüstérmese, a bergeni Brann pedig a második selejtezőkörben. Szerbiát ismét a Crvena zvezda képviseli – idén a ligaszakaszban szerepelt –, amely megnyerte már a SuperLigát, Görögországot két klub fogja – vajon melyek? –, Dániát egy gárda, a København vagy a Midtjylland, Horvátországot a Hajduk Split, esetleg a Rijeka, a zágrábi Dinamo jelenleg csak harmadik a bajnokságban, míg Svájcot két klub, a Basel az éllovas a Servette és a Young Boys előtt, a mezőny mindenképpen sürű.