2021. április 29., 09:11

Az UEFA fenyegetései közepette érik az angol BL-finálé!

Túl vagyunk a Bajnokok Ligája első elődöntőin, s ugyan egyértelmű eredmények egyik meccsen sem születettek, eddig az angol együttesek vannak közelebb a fináléhoz.

psg manchester city
Fotó: TASR/AP

Történet mindez alig egy héttel a Szuperliga alakulása és bukása után zajlik, amelynek egyedül a PSG nem volt részese az elődöntős csapatok közül. A többiek a nagyobb üzlet reményében vígan átszerződtek volna a többet fizető ligába, sőt, maguk alakították ki azt, miközben lehet idén még megnyerik a Bajnokok Ligáját.

Vélhetően éppen egyikük fogja, hiszen a tegnapi párizsi elődöntő után éppen a franciáknak van erre a legkisebb esélyük. Legyen bárhogy is, Aleksander Ceferin, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnökének fenyegetései az esetleges kizárással és hasonló büntetésekkel egyelőre nem kaptak megerősítést.

Az UEFA egyébként is csak keleten szeret büntetni, ezzel is megmutatva erejét, amely a kisebb labdarúgó országok felett megvan. Nyugaton a klubok egyébként is olyan gazdasági háttérrel rendelkeznek, amelyek már a szövetség hatalmát is fenyegethetik, ezért is jött a Szuperliga ötlete. Ennek elbukása leginkább a negatív közönségreakciókkal magyarázható, s nem az európai szövetség kommunikációs hadjáratával.

Ettől függetlenül azok is hatottak, hiszen félelmet kelteni lehet, de a focit továbbra is a pénz hajtja, abból pedig még több kell a jelenlegi modell működése miatt. Látjuk ezt az elődöntős csapatok összetételén is, hiszen a modern kori pénzmozgatásnak is köszönhetően tudott például a Chelsea, a Manchester City vagy éppen a PSG jóval magasabb célokért harcolni, mint korábban. Hasonló a tavalyi elődöntős Lipcse példája is, de találunk ilyen eseteket bőven Európában.

A modell pedig csak akkor működik, ha a költeketni vágyó, egyre inkább Európán kívülről érkező befektetők nem vesztik el az érdeklődésüket és a klubok is tudnak bevételt teremteni. Az UEFA pedig ugyancsak üzletileg jól jár az egész rendszer működésével, sőt, a szurkoló is kap meccset és szórakozást bőven. Szóval az egész működni látszott, mert minden nagyobb szereplőnek megérte, s ha elkezdenek jobban gazdálkodni, akkor ezután is érdemes lesz nekik részt venni a BL-ben. Ahhoz viszont a kereseteket kell optimalizálni, vissza kell térniük a nézőknek, s végre hangosabban kell beszélni a pénzügyi korlátokról, amelyek igazából nem működnek.

Hasonló ez, mint az internetes világ nagyjainál, amikor a Facebook és a Google sem akarja figyelembe venni a nemzeti, európai szabályokat, s mindez az adózás és a felhasználók adatai kapcsán is számos kérdést felvet. A klubok is azt hiszik, hatalmas népszerűségük mellett mindent megtehetnek. A korlátokat a szövetségek sem tudják igazából megszabni, s a pénz hatalmas a labdarúgást is képes lesz tönkretenni.

Ezért is nagy az UEFA felelőssége, hogy a jelenlegi helyzetben olyan szabályokat helyezzen az asztalra, amely nem csupán a saját gazdasági érdekeit fogja szem előtt tartani, hanem azt is biztosítja, hogy a lufi kissé engedjen, s a durranáshoz közeli állapotból visszafelé haladjunk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.