2018. október 10., 13:05

Az idegenlégiósok uralják a Fortuna Ligát?

Fontos szerepet játszanak-e az idegenlégiósok a Fortuna Ligában? Melyik csapat keretében található a legtöbb külföldi focista, és egyébként is, miért van szükség ilyen sokra? A szlovák élvonalban akad olyan együttes, amely összesen három külföldi labdarúgót szerződtetett, de vannak olyanok is, amelyek keretének kétharmada légiósokból áll.

Bayo
Fotó: fcdac.sk

A nagyszombatiak keretében ugyan tíz idegenlégiós is szerepel, de nem állíthatnánk azt, hogy közülük bármelyik meghatározó pozíciót töltene be a csapatban. A bajnok túladott néhány fontos játékosán, és a helyükre szerződtettek újakat, de úgy tűnik, a nemzetközi porondon jól működő masina a Fortuna Ligában döcögve zakatol.

A pozsonyi Slovan viszont épp a Spartak ellentéte a meghatározó játékosokat illetően. A huszonhetes keretből tizenkilenc külföldi állampolgár, ami 70 százalékot jelent. Hollandok, délszlávok és egyéb kelet-európaiak mellett afrikaiak és egy-egy spanyol és magyar a legdrágább kerettel bíró szlovákiai alakulatnál.

Egyértelműen a góllövőlistát vezető Andraž Šporar a legfontosabb láncszem a Slovannál. A 9 gólos szlovén csatár a svájci Bázelből szerződött Pozsonyba, és a marokkói Moha és a szerb Aleksandar Čavrić társaságában ütőképes triót alkotnak a támadósorban. Moha, vagyis a huszonöt éves Mohammed Rharsalla Khadfi a Fortuna Liga elméletileg második legtöbbet érő játékosa, a balszélsőt 800 ezer euróra becsüli a Trasnfermarkt internetes portál. A Slovan például a Szenice elleni 2:2-es döntetlennél kilenc idegenlégióssal a kezdőben lépett pályára.

És ha már FK Senica, az erdőhátiak huszonhetes keretéből szintén tizenkilencen külföldiek, és a Slovan elleni meccsen nyolc játékosuk volt légiós a kezdőben. Az egykor szebb napokat is látott klub ennek ellenére a tabella alján rostokol, míg a másik végén épp a pozsonyiak állnak. A trencséniek híresek arról, hogy teletűzdelik a keretjüket idegenlégiósokkal. Nincs ez másként idén sem, tizenheten erősítik a klubot, ezzel a csapat 57 százaléka külföldi. A prímet továbbra is a hollandok és a nigériaiak viszik, de a két 6 gólos játékosuk, Antonio Mance és Hamza Čataković, horvát, illetve bosnyák. A holland balszélső, Joey Sleegers követi őket 5 góllal, de a csapat meghatározója a holland-marokkói Aschraf El Mahdioui a középpályán. A német portál szerint a Fortuna Ligában a szerb védő, Erhan Mašović játékjoga ér a legtöbbet, kereken 1 millió eurót. Az U21-es szerb válogatott a Club Bruggétől érkezett kölcsönbe Trencsénbe, eddig három meccset játszott végig.

A Fortuna Liga tizenkét fős mezőnyében a szerediek rendelkeznek még jelentős légiós sereggel, a csapat felét ők alkotják. A horvát Nikola Gatarić 6 góllal a góllövőlista negyedik helyén áll. A rózsahegyiek, zsolnaiak, az aranyosmarótiak, a zólyombrézóiak és a nyitraiak viszont tíznél kevesebb idegenlégióst szerepeltetnek a keretjeikben. A legkevesebbet, hármat az FC Nitra, amely a Rózsahegy ellen egy külföldivel a kezdőben állt ki. Az MFK Ružomberok az aktuális idényben a frankfurti születésű bosnyák csatárban, Ismar Tandirban bízik, akinek az útja már fiatalon Amerikába, New Yorkba vezetett. A góllövőlista második helyén állva eddig 8 gólt jegyzett.

A Podbrezová meghatározó idegenlégiósa a Hollandiában curaçaói apától és ghánai anyától született Endy Opoku Bernadina, akinek ez a harmadik szezonja az Alacsony-Tátra alatt. Az FC ViOn Zlaté Moravce legfontosabb alakja a brazil Ewerton Paixao da Silva, míg az MFK Zemplín Michalovce tíz légióssal harcol a szlovák első osztályban, és a spanyol középhátvéd, José Carrillo Mancilla nevét érdemes kiemelni. A zsolnaiak keretében a legnagyobb név az ausztrál-szerb Aleksandar Susnjar. A középhátvéd 750 ezer eurót ér, mellette még az argentin Iván Santiago Díaz számít alapembernek és meghatározónak.

A DAC a huszonkilences keretében tizennégy idegenlégióst szerepeltet, a legtöbbet a magyar válogatott, Kalmár Zsolt ér, 675 ezer euróval. Ezzel ő a Fortuna Liga hatodik legtöbbet érő játékosa elvileg, és lényegében ő a csapat legfontosabb eleme. Az Aranyosmarót ellen hét légióssal állt fel a DAC, ami lényegében megfelel az átlagnak a csallóköziek meccseit illetően.

A két leggólerősebb játékos ugyancsak külföldi, a magyar Vida Kristopher és az elefántcsontparti Vakoun Issouf Bayo 6-6 góllal állnak a negyedik helyen. Nem feledkezhetünk meg a panamai válogatottról, Erick Javier Davisről sem, aki első DAC-játékosként lépett pályára világbajnokságon. Aki Dunaszerdahelyen jár, Bayóval, Davisszel, Konéval akár az utcán is összefuthat.

Kiből válhat nemzetközileg is ismert játékos? A huszonnégy éves Šporar jó eséllyel pályázik a gólkirályi címre, és minden bizonnyal ismét valamelyik nyugati klub felé veszi majd az irányt. Moha megjárta már Ukrajnát, valószínűleg ő is nyugati álmokat dédelget. Tandir szintén a huszonöt alattiak közé tartozik, de már fiatalon világutazónak számít, amerikai, francia, spanyol, izlandi, szerb, bosnyák, cseh csapatok után épp Szlovákia a megállója.

A góllövőlista első tíz helyezettje közül csak ketten szlovákok. A gólhelyzeteit rendre kihagyó huszonegy éves Bayo számára adott a lehetőség, ahogy a magyaroknak is, Davis pedig már elég érettnek tűnik ahhoz, hogy előrébb léphessen.

De miért van szükség ennyi idegenlégiósra a Fortuna Ligában? Egyrészt a külföldi játékosok zöme olcsóbban szerződtethető, kevesebbért is vállalják a játékot, és a foci rengeteg szereplője közül sokaknak érdeke az idegenlégiósok leigazolása. Színesebbé válik tőle a szlovákiai klubfutball? Némileg, de elég kitekinteni külföldre, és észrevehetjük, hogy egyes ligák teljesen elveszítették jellegüket és felismerhetetlenné váltak.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.