Az én focim: Kapásból a léc alá
Az egy évet halasztott 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokság harmadik játéknapján újabb három helyszín mutatkozott be. A nap mérkőzését az angolok és a horvátok játszották, de egy újoncot is avathattunk a tornák történetében Észak-Macedónia személyében, de azt is elmondhatjuk, a torna eddigi legtermékenyebb napján vagyunk túl.
Emlékszem bő évtizede ott pihent az asztalomon a rongyosra forgatott magazin az Európa-bajnokság kereteivel, minden egyes meccset nagy kíváncsisággal vártam. Zseniális futballisták bukkantak elő minden egyes tornán, a természetes ösztönösség csak úgy sugárzott belőlük, ami már akkor is ritka volt Európában.
Az idei kontinenstorna harmadik játéknapja az Eb első ütős rangadóját hozta az angol fővárosban a legendás londoni Wembley-ben, ahol házigazda háromoroszlánosok a három évvel ezelőtti vb-ezüstérmes horvátokat fogadták. A tornán az egyik legfiatalabb csapatnak számító angolok (25 év és 106 nap az átlagéletkor) nagy reményekkel vágtak neki az idei EB-nek. Gareth Southgate szövetségi kapitány keretében a fiatalokat a rutinos vén rókákkal vegyítette, de a legnagyobb kérdés mégis az túl tud-e lépni Anglia saját árnyékán? Nem is lehet kérdés, csak Európa-bajnoki címmel lennének elégedettek a szigetlakók.
A kezdő sípszó előtt ezúttal sem maradhatott el BLM-térdelés, a házigazdák letérdeltek, ami után a hazai szurkolók füttyszóval illeték kedvenceiket, jelezve nem tetszésüket. Az angol szurkolók már a horvát himnusz alatt is fütyülni kezdtek, ám a tapsvihar eltompíotta a füttyszót. A horvát válogatott még a torna kezdete előtt jelezte a magyar válogatotthoz hasonlóan ők bizony nem térdelnek. Ennek kapcsán Jókai Mór: Egymagyar nábob című regényéből idéznék egy gondolatot: "Magyar ember sohasem szokott térdepelni, magyar ember nem térdepel senki előtt, még ha koldus is, még ha bűnös is, még ha megölik, sem térdel."
A negyedház ellenére is fantasztikus légkör uralkodott, a hazai szurkolók támogatása mindenképpen elkelt, hiszen a háromoroszlánosok még sohasem nyerték meg első meccsüket az Eb-n. A hazai pályát előnyét kihasználva az angolok igazi hurrikánként rohanták le a horvátokat az első percekben, ami több nagy helyzetet is eredményezett. A lelkes fiatalok közül kiemelkedett a Gascoigne-frizurára hajazó Foden, aki a kapufát is eltalálta. A horvátoknak nagy szerencséjük volt, hogy nem kaptak gólt, ami után rájöttek lassítaniuk kell a játékot, mert különben pont nélkül maradnak. A horvátok terve sikerrel járt, ugyanis gól nem született az első félidőben.
Magabiztos horvátok, ügyetlenkedő angol védők, így jellemezhetném a második félidő elejét. A vendégek a mérkőzés ezen szakaszában jobban játszottak, de ahogy ilyenkor lenni szokott gólt kaptak, Sterling villanása után. A hátralévő időben Modricékat tanácstalanság jellemezte és nem is tudtak egyenlíteni, így pont nélkül maradtak, ami két nehéz csoportmérkőzést ígér a folytatásra.
Arról, hogy a vasárnap esti vacsora ne egy magányos folyamat legyen arról egy kellemes kis összecsapással az osztrák és macedón válogatott gondoskodott a holland-ukrán főműsor előtt. A macedónok már azzal, hogy kiharcolták az Eb-részvételt óriási sporttörténelmi sikert értek el. Az idei tornán a magyar válogatott után, ha létezik magyar kapcsolatokkal rendelkező válogatott, akkor a macedón az, hiszen több játékosuk is futballozott Magyarországon, elég, ha csak megemlítjük a fehérvári Viszar Muszliu, vagy a korábban Újpesten futballozó Risztevszki, a szintén exújpesti Enis Bardhi, vagy a volt Fradista Stefan Szpirovski nevét, valamint az exfehérvári Bobab Nikolovot, akik egykoron a magyar NB I-ben szerepeltek. A kontinenstornák varázsa pedig az ilyen sporttörténelmi sikerek miatt is szebbé teszi ezt a sportágat, elég, ha belegondolunk 2016-ban a magyar csapat is 44 év után szerepelhetett az Eb-n.
Nem a torna két legerősebb csapata mérkőzött meg egymással, de ígyis egy emlékezetes összecsapásra sikeredett, rengeteg helyzettel, és kakaskodásból is volt elég, így a malmö-i rendőrnek (játékvezetőnek) többször is intézkednie kellett. Mikor már úgy tűnt a találkozó két védelmi hiba után döntetlennel zárul, az osztrákok rutinja a hajrában döntött és megszerezték a győzelmet történetük során először a kontinensviadalon. A találkozón más ismerősök is feltűntek a macedónoknál, hiszen a Fortuna Ligából jól ismert rózsahegyi Kostadinov, valamint a nagyszombati Ristovski is pályára lépett.
Az Oranjes is visszatért a nagyszínpadra, miután legutóbbi két nagy tornára nem kvalifikáltak a hollandok. A narancsmezes házigazdák első ellenfele az idei Eb-n Ukrajna volt Amszterdamban. A hollandok nem a legjobb formájukban érkeztek a tornára, így a fogadóirodáknál sem számítottak komoly esélyesnek. Nekünk magyaroknak mégis fontos ez a csoport, hiszen a magyar válogatott csoportjának harmadik helyezettjével játszik a csoportgyőztes a Puskás Arénában a legjobb 16 között. A torna előtt az ukránok a Krímet is magába foglaló határokat ábrázoló szerelése miatt kerültek be a hírekbe, ami után az UEFA is felszólította Sevcsenkóékat, változtassanak a mezükön.
A hollandok elképesztő lendülettel kezdtek az ukránok ellen és színvonalas első játékrészt produkáltak a csapatok, de a vendégek a remek kapusteljesítménnyel nehezítették meg a házigazdák dolgát.
A második félidőben hat perc alatt kétgólos előnybe kerülő narancsmezesek, taktikai baklövésekkel, akarom mondani cserékkel próbálták lassítani a játékot. A második holland gól után egy eldőltnek látszó meccs csordogált, mígnem Jarmolenko az idei torna eddigi legszebb góljával izgalmassá tette a hajrát. Az ukránok nem sokkal később egy fejessel egyenlítettek, de mégis a hollandok örülhettek a végén. A második félidő igazi showt hozott, ami az Eb eddigi legjobb félidejét jelentette, és az ínyencek is elégedetten csettintettek az öt gól láttán. És, hogy a folytatás is hasonlóan varázslatos lesz-e, mint ez a csendes vasárnapi este, arra az elkövetkezendő napokban választ kapunk.