2022. december 21., 18:29

Argentína a világbajnok!

Véget ért a huszonkettedik labdarúgó-világbajnokság, amelynek a döntőjében Argentína 2-2-es rendes játékidő, 3-3-as hosszabbítás után tizenegyespárbajban 4-2-re legyőzte Franciaországot, és a harmadik világbajnoki címét szerezte meg ezzel. A harmadik helyen Horvátország végzett, miután a bronzmérkőzésen 2-1-re felülmúlta Marokkót. Vb-címek: Európa-Dél-Amerika 12-10.

 

Katari foci VB - Arentína
Fotó: TASR

Több mint négy hét után befejeződött a katari foci-vb. Hatvannégy meccs, köztük jók, kevésbé jók, tűrhetők, gyengébbek, és valljuk be őszintén, akadtak kifejezetten pocsék mérkőzések is, amelyeket nem szeretnénk világbajnokságokon látni. Hogy Katar hogyan könyveli el ezt a tornát, valószínűleg sosem tudjuk meg. Bizonyára olvashatunk majd bevételekről, turistákról és hivatalos adatokról, ami viszont tény, a kis ország lebonyolította a világ egyik legnagyobb sporteseményét, az összes találkozót lejátszották, nem fűződik a 2022-es tornához terrorakció, katasztrófa, elhalasztott mérkőzések sora, a stadionokat megtöltötték a szurkolók, a pályán fociztak a játékosok, utólag pedig lehet elemezgetni, a statisztikai adatokat tanulmányozni, következtetéseket levonni, a jövőre vonatkozólag fogadalmakat tenni, mi működött, mi nem, min kell változtatni.

Jó volt ez a vb? Emlékezetes? 

Az első őszi, téli világbajnokság, legalábbis innen nézve. Vajon az utolsó, amelyet rendhagyó időpontban rendeztek meg? 

Valószínűleg nem, akár a 2030-as torna rendezési jogát is odaítélhetik olyan országoknak, amelyek őszi és/vagy téli tornával pályáznak.

De nézzük az idei vb számait: 64 mérkőzésen 166 gól született, ami 2,63-os átlagot jelent meccsenként. Négy éve 172 gólt szereztek a csapatok, ami 2,69-os átlagot jelent, és megállapítható, hogy az utóbbi három vb-n nagyjából ugyanannyi gól született, vagyis nem a gólokban legszegényebb tornák sorába tartoznak. A 64 találkozót 3 404 252 néző látta összesen a helyszínen (harmadik legtöbb néző a vébék történetében), ez 53 191-es átlagnézőszámot jelent mérkőzésenként (harmadik legtöbb a vébék történetében). Katar 8 stadionban bonyolította le az idei vb-t, és a két legnagyobbat (Loszaíl: 89 ezer, al-Hor: 69 ezer) 19-szer vették igénybe, és a legkisebbek is 44 ezer férőhelyesek voltak.

Foci? A legnagyobb csalódást a házi-gazdák okozták. A november 20-i nyitómeccsen 2-0-s vereséget szenvedtek Ecuadortól, de a harmadik perc környékén nyilvánvaló volt, hogy ez a gárda nem üti meg egy labdarúgó-világbajnokságra való alakulat szintjét. Pedig 2019 elején veretlenül nyerték meg az Ázsia-kupát, úgy, hogy csak a döntőben kaptak gólt, a japánoktól egyet. Katar pont nélkül zárta a vb-t, az összesített rangsor harminckettedik helyén végezve. Korábban soha nem végzett utolsóként egyetlen házigazda sem. Különösen érdekes összehasonlítani Kanadával, azzal a csapattal, amely szintén pont nélkül utazott haza, viszont egészen más benyomást tett a szurkolókra. Lendület, akarat, foci és szenvedély jellemezte, viszont a tapasztalat, a szerencse és a tudás a többiek mellett szólt, és ne feledjük, Marokkó és Horvátország, illetve Belgium mögött végeztek a negyedik helyen az F csoportban. Elmondható, hogy a vb-k történetében először mind a hat földrész képviseltette magát a nyolcaddöntőben, de hozzá kell tenni, hogy Ausztrália az Ázsiai Labdarúgó-szövetség tagja.

Fordulóról fordulóra

Az első fordulóra az óvatosság volt a jellemző. Unalmas meccsek kevés helyzettel, a védekezés és a visszafogottság dominált. A második fordulóban néhány jobb összecsapás is adódott. A spanyolok és a németek színvonalas 1-1-et hoztak össze, a szerbek és a kameruniak fordulatos és gólzáporos 3-3-at, de még a horvát-kanadait is érdemes volt nézni, ahogy Modrićék 0-1-ről fordítanak 4-1-re. A harmadik kör sok drámát tartogatott, és a biztos továbbjutók „pihengetését”. Kikaptak a franciák, a spanyolok, a brazilok és a portugálok is – belefért. És ha már továbbjutás! Ecuadort lehetett sajnálni, Enner Valencia három gólt jegyzett. Irán politizált, időnként szebb napjait idézte a pályán, de nem hiányoltuk a legjobb tizenhat között, ahogy a walesie-ket sem a lagymatag focijukkal. Mexikó ezúttal sem váltotta meg a világot, Szaúd-Arábia pedig hiába verte meg Argentínát az első fordulóban, az utolsó helyen zárt a C csoportban.

Tunézia szimpatikus volt a remek szurkolóival együtt, négy pontot szerzett az európaiak ellen. Döntetlent játszott Dániával és legyőzte Franciaországot, de ki gondolta volna, hogy Ausztráliát kellett volna megverni. Dánia az egyik titkos favoritnak számított a torna előtt, az is maradt. A németek szintén politizáltak, ami – tudjuk – nem jó, nem kellett volna kikapni a japánoktól. Készülhetnek a hazai rendezésű Eb-re. Costa Rica beleszaladt egy 7-0-ba, majd legyőzte Japánt, és még Németországot is megszorongatta. Ki értette ezt? A belgák egymással veszekedtek, sokak szerint leszerepeltek, e sorok írója a vb előtt sem hitt bennük, a FIFA-világranglista második helye nagyjából ennyit ér. A szerbek csapata jó játékosokból állt, de izgalmasabbnak mutatkoztak a csapattársak barátnői és feleségei – a másik titkos esélyes is utazhatott haza. Kamerun legyőzte Brazíliát, és mire ment vele? Ghána szerzett öt gólt, ez azonban csak egy győzelemre volt elég, Uruguay viszont két találattal akart továbbjutni, nem sikerült.

Öt csapat jutott tovább veretlenül, de senki sem szerzett 9 pontot. A nyolcaddöntőben az egyik veretlennek biztosan búcsúznia kellett, a dinamikus amerikaiakat az addig sótlan focival előálló hollandok zavarták haza.

A torna egyik meglepetéscsapata, Ausztrália Argentína ellen maradt alul, kiestek a szenegáliak és a lengyelek is, utóbbiaknak eddig kedvezett a szerencse, de nem játszottak szép focit. A két távol-keleti alakulat, a dél-koreai és a japán is csomagolhatott, előbbi gárdát a brazilok ejtették ki, utóbbit a horvátok büntetőkkel. Horvátország ellen tizenegyesekre játszani óriási bűn! A spanyolok passzolgattak, ahogy megszoktuk tőlük, végül kiderült, nemcsak gólt nem tudnak lőni, hanem büntetőket sem. Marokkó szárnyalt, ahogy Portugália is, 6-1-re lemosta a pályáról Svájcot, pedig Ronaldo a cserepadon ült, a helyét elfoglaló Gonçalo Ramos pedig a torna első tripláját szerezte.

Mi áll a siker(ek) mögött?

A legjobb nyolc között elköszönt a vb-cím legnagyobb esélyese, Brazília is. Természetesen a büntetőkben verhetetlen Horvátország ejtette ki Neymarékat, ahogy az addig veretlen Hollandia is elbúcsúzott Katartól. Louis van Gaalt lehet utálni, de kitűnő edző, és a nem túl veretes holland brigádból is ütőképes válogatottat faragott. Argentína ellen a mélyből emelte ki a csapatát, de a tizenegyespárbajban elbuktak.

Cristiano Ronaldo ezúttal sem lett világbajnok, a portugálok uralták a mezőnyt a marokkóiak ellen, de az afrikaiak találtak be a kapuba, ezzel a világbajnokság legnagyobb meglepetését okozva bejutottak a legjobb négy közé. Anglia és Franciaország talán az egész torna legjobb mérkőzését játszották egymással, és a veretlen szigetországiak húzták a rövidebbet, 2-1-re kikaptak.

Harry Kane először betalált büntetőből, másodszor azonban a katari égboltot célozta meg. Az elődöntők egyértelműbb végeredményekkel zárultak. Argentína 3-0-ra nyert Horvátország ellen, Franciaország pedig 2-0-ra Marokkó ellen. A két veretlen válogatott alulmaradt a döntő kapujában.

A bronzmérkőzésre elfáradtak Walid Regragui fiai, Marokkó 2-1-es vereséget szenvedett, mindkét csapat nyílt focival állt elő. Ez a vb a jórészt Európában nevelkedett marokkóiakról szólt, akik a biztos védelemből rohanták le az ellenfeleiket, de időnként megmutatták, hogy ők is tudnak irányítani, labdát tartani. Első afrikaiként, első arab és iszlám országként jutottak be az elődöntőbe, de ezúttal sem sikerült megdönteni a dél-amerikai és európai hegemóniát, továbbra is e két kontinens zsebeli be az érmeket a világbajnokságokon. Az egyetlen kivételt az első, 1930-as vb képezi, akkor az amerikai válogatott végzett a harmadik helyen. Igaz, összesen három európai csapat vett részt a tornán.

Katari foci VB - Arentína
Fotó:  TASR

A döntő izgalmas focit, argentin fölényt és drámát hozott, és a végén dél-amerikai győzelmet a tizenegyesekben. Lionel Messi kétszer is betalált, Ángel Di María egyszer, Kylian Mbappé pedig triplázott. Lionel Scaloni argentinjai a csapategységre építettek, és persze Messire.

Didier Deschamps minden poszton a legjobbakra számíthatott, és a legkönnyebben ritmust váltó csapatot irányította. A franciák a sok hiányzó ellenére végig stabil teljesítményt nyújtottak, a döntőben azért meginogtak, és a horvátokhoz hasonlóan négy év után ismét a legjobb háromban végeztek. Érdemes lenne erről jó könyveket olvasni: mi áll a két ország sikerei mögött?

Ezen a vb-n búcsúzott több élő legenda is a világ nagy porondjától. Messit, Ronaldót, Modrićot, Giroud-t, de ugyanúgy Busquetset és Pepét sem láthatjuk többé világbajnokságon játszani. Az 1980-as évek generációja lelép a színpadról.

Kik lehetnek a jövő nagyjai? A védő Joško Gvardiol, a 8 találattal gólkirályi címig jutó Kylian Mbappé eddig is az volt, a marokkói Achraf Hakimi szintén a jövő embere, vagy az argentin Julián Álvarez... 

Katari foci VB - Arentína
Fotó:  TASR

A játékvezetésről is szóljunk: furcsa volt, gyakran érthetetlen, a VAR pedig leszerepelt. A szurkolókról: Európából kevesen utaztak el Katarba, Argentínából, Mexikóból, Brazíliából, Szaúd-Arábiából, Iránból, Marokkóból és Tunéziából viszont rengetegen. A végén pedig érdemes felsorolni a FIFA támogatóit, akik az egész üzlet mögött állnak: Adidas, Coca-Cola, Hyundai-Kia, Qatar Airways, QatarEnergy, Visa, Wanda Group. A világbajnokság szponzorai között három kínai, egy-egy amerikai, indiai, belga és szingapúri vállalatot találunk. Ennyit a jelenről és a jövőről.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/51-52. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.