Anyagi csőd vár a sportklubokra?
Magyarországon a sportegyesületekre is gondolnak, hiszen a látványsportok mellett számos sikerterületen nagy gondot okoz a versenyek halasztása. Szlovákiában sajnos még távol vagyunk attól, hogy a gazdaság egyes szektoraival is foglalkozzanak, így nem meglepő módon a sportklubok nagy nehézségekbe ütköznek.
Annál is inkább, mivel a szlovákiai sportfinanszírozás hiányait évek óta ismerjük, írtunk is róla néhányszor, s a közelmúltban elemzett csőd a zsolnai fociban egyértelműen csak a kezdet volt.
Az elmúlt héten Világi Oszkár, a DAC tulajdonosa is jelezte egy magyarországi tévés interjúban, hogy náluk is megszorításokhoz kellett folyamodni, ami a játékosok bére mellett a klub munkatársainak a bevételét is érintette.
Tegyük hozzá, a sárga-kékek még viszonylag jó helyzetben voltak a szezon során, hiszen a csapat a magas nézőszám miatt termelt is, ami a szlovák élvonal klubjainak kisebb részéről mondható el. A fociban uralkodó problémák mellett a jégkorong a másik, komoly összegeket forgató sportág Szlovákiában, s bizony ott is nagy zavart okozott a korai befejezés. A helyzet kétségbeejtőnek is nevezhető, hiszen a játékosok egy része anyagi nehézségek közé került, nem szólva magukról a klubokról.
Magyarországon is különböző véleményeket hallani, hiszen néhány helyen csökkentik a béreket. Máshol ennek nem látják értelmét, igaz, sokszor az anyagi keret és a játékosok fizetése is függvénye az egésznek.
Nyilvánvaló, hogy a legjobban fizető helyeken egy 20-30 százalékos bércsökkentés elviselhető, a játékosok számára egyébként sem ez a legjobb időszak az új hely keresésére.
Éppen ezért megdöbbentő, amikor olyan hírt olvasunk, miszerint a Tottenham Hotspur 200 millió fontért eladhatja csapatkapitányát, Harry Kane-t a Manchester Unitednak. A világjárvány miatt megnehezült pénzügyi helyzetében kényszerülhet erre a lépésre a patinás londoni futballklub, amelynek a büdzséjét a tavaly átadott új stadion költségei is terhelik. Azt híresztelik, hogy a klubtulajdonos, Daniel Levy most már kész megválni a 26 éves csatártól, akiért az elmúlt napokban két külföldi csúcsalakulat, a Juventus és a Real Madrid is bejelentkezett.
Más kérdés, hogy mennyire lesz valóságalapja egy ilyen átigazolásnak, amikor még azt sem sejtjük, miképp kezeli a helyzetet az UEFA, amely alapjaiban véve leginkább hatalmas üzletet csinált a foci körül működő felhajtásból, de sok más nemzetközi szervezethez hasonlóan a szabályozó szerepében nem éppen hatékony.
Éppen ezért juthattunk el oda, hogy a játékosok fizetése csillagászati magasságokba emelkedett, miközben a néhány csúcskategóriás klubon kívül a többiek nem tudják a versenyt a megfelelő keretek közt tartani, és az eladósodottságuk eszméletlen.
Közben pedig a verseny is szűkül. Ez a helyzet pedig a gazdasági válság idején ki fog csúcsosodni, és a kluboknak támogatásra és megoldási javaslatokra lenne szükségük.
A tulajdonosok meg is szólalnak, de szemmel látható, hogy az európai megoldás itt is késik. Leginkább ott tudnak majd megmaradni, ahol a belföldi rendszerek gondolnak a sportolókra és a klubokra is. Feltehetően Magyarországon így lesz, ami után akár jobb pozícióba is kerülhetnek a magyar csapatok a környező országokhoz képest, ahol a politikai vezetés mostohagyerekként kezeli a sportot.
Pedig talán most még fontosabb lesz, hogy a krízisből kilábaló lépések közepette olyan sikerélményeket kapjon a közösség, amelyek jobban összekovácsolják az embereket, és reményt, valamint mosolyt csalnak az arcokra.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/16. számában.