Albert Flórián az Óbudai Múzeumban
Életem a Fradi. Ezzel a címmel írtak könyvet az egyetlen magyar aranylabdás futballistáról, az Aranycsapat utáni korszak legismertebb alakjáról, Albert Flóriánról, aki immár 13 éve, 70 évesen hagyott itt bennünket. Egész pályafutása alatt a Ferencvárosban rúgta a bőrt, ahol 537 mérkőzésen 383 gólt szerzett. Emellett 75 alkalommal ölthette magára a címeres mezt, amelyben 31-szer talált az ellenfél kapujába.
1960-ban olimpiai, 1964 Európa-bajnoki bronzérmes lett a nemzeti csapattal, 1967-ben – máig egyedüli magyarként – a France Football Aranylabdáját is elnyerte. 17 évesen lett magyar válogatott. A kiállítás megrendezésének egyrészt az volt az apropója, hogy 125 éve alakult meg a Ferencváros Torna Club, és Albert utolsó válogatott meccsére éppen 50 évvel ezelőtt került sor. A kiállítás Albert Flórián életét, pályafutását, családját, óbudai kötődését, másrészt Vakulya Lászlóhoz fűződő barátságát mutatja be.
Albert Flórián 1941. szeptember 15-én Hercegszántón született, apja sváb, anyja sokác–horvát származású volt. Háromévesen váratlanul elveszítette édesanyját, ez a trauma egész életét meghatározta. A világháború után apja malmát államosították, őt magát meghurcolták, és miután az ötvenes évek elején apjának el kellett hagynia Budapestet, Őrszentmiklóson telepedtek le. Onnan utazott be naponta a gyerek Flórián Budapestre, előbb az általános iskolába, később a Madách Gimnáziumba, na meg egyesületébe, a Fradiba. Csak 1957-ben költözhettek vissza Budapestre, a ’60-as évek második felétől kerültek Óbudára.
Albert Flórián 1952-ben került a Ferencvároshoz, a felnőtt csapatban 1958-ban lépett először pályára. Labdakezelése, helyzetfelismerése, kiváló technikája már ekkor megmutatkozott, később ehhez a játékintelligencia is társult. A Fradi szurkolóitól kapta a Császár becenevet. Válogatottként 1959-ben debütált, utolsó válogatott mérkőzése 1974-ben volt. Magyarországon kétszer választották az Év labdarúgójának, kétszer volt a világválogatott tagja. Aktív pályafutása végeztével a Fradi technikai vezetője lett, 1978-ban pedig Líbiába szerződött.
A kiváló sportolót négy évtizeden keresztül szoros barátság fűzte Vakulya Lászlóhoz. Erről az őszinte barátságról is megemlékezik a kiállítás. Kecskeméten kezdődött, miután Vakulya László autogramot kapott a neves focistától. Elkötelezett FTC-szurkoló lett, barátságuk a Kolosy téri piacon folytatódott, ahol Vakulya egy húsboltban dolgozott. Sokszor a szabadidejüket is együtt töltötték, családjuk is kapcsolatba került egymással. Az 1944-es születésű kiskunfélegyházi Vakulya László Pesten végezte a középiskolát, ahol a focibíró nagybácsijánál lakott. Hentes lett, de kapcsolata a futballal egy pillanatra sem szakadt meg. Nemcsak Albert kedvelte őt, hanem olyan hírességek is állandó vásárlói köréhez tartoztak, mint Madaras József, Lehoczky Zsuzsa, Melis György, Kállai Ferenc, Sinkó László, Sinkovits Imre és Bessenyei Ferenc. Sokan közülük még külföldi útjaikon sem feledkeztek meg hentesükről, és küldtek neki képeslapot.
Az Albert Flórián életét és a pályafutását bemutató kiállítás 2025. február 2-ig látogatható az Óbudai Múzeum időszaki kiállítótermében.