2019. március 13., 09:48

A spanyoloknak majd az Európa-liga marad?

Az Európa-liga 2018-2019-es idénye a nyolcaddöntőknél tart, ahogy a Bajnokok Ligája. De míg az utóbbi kupasorozatban a legnagyobb esélyes váratlanul kiesett, addig az előbbiben a favoritok közül még mindenki továbbjuthat. A legnagyobbat a Sevilla és az Arsenal bukhatnak, előre leírni őket azonban nem szabad. Megszakad az angol és a spanyol hegemónia idén?

Európa Liga

Március 14-én játsszák az Európa-liga nyolcaddöntőinek a visszavágóit. Két csapat továbbjutása biztosnak tűnik az odavágók után, további két együttes kétgólos előnyt dolgozott ki egy héttel ezelőtt, és az egyik idegenben győzött fölényesen. A május 29-i bakui döntőig még rögös az út, de a finálé közelsége egyre jobban csábít mindenkit, nem beszélve arról, hogy a győztes a következő szezonban a BL csoportkörében játszhat.

Maurizio Sarri Chelsea-je 3:0-val küldte haza a Kádár Tamás nélkül felálló Dinamo Kijevet. Pedro és Willian találatához a végén még Hudson-Odoi is hozzátette a magáét, és úgy tűnik, a párharc kimenetele már a Stamford Bridge-en eldőlt. Az El egyik, ha nem a legesélyesebb alakulata a csoportkörből a MOL Vidit is megelőzve jutott tovább, és az eddigi kilenc meccséből csak a fehérváriak ellen veszített pontokat, valamint a négy kapott gól is beszédes. A nyolcaddöntőbe a Malmőn keresztül vezetett az út. A londoniakat motiválhatja az El-győzelem esetén megszerezhető BL-főtábla, függetlenül a Premier League-ben elért eredménytől. Szoboszlai Dominik a Red Bull Salzburg cserepadján nézhette végig, hogyan kapitulál a csapata a Nápoly ellen. Az olaszok már Marek Hamšík nélkül küzdenek, de a 3:0 szintén azt sejteti, hogy az ausztriai visszavágón elsősorban a tisztes helytálláson lesz a hangsúly a tavaly az elődöntőig jutó osztrákok részéről. Az arab-izraeli Múnisz Dabúr ugyan 7 góllal holtversenyben vezeti az El góllövőlistáját, de csodaszámba menne a salzburgiak fordítása.

Az Eintracht Frankfurt és az Internazionale összecsapása gól nélküli döntött hozott, ami a németeknek kedvezőbb, hiszen milánói döntetlen esetén ők lépnek tovább. Milan Škriniar végigjátszotta a mérkőzést az Inter színeiben. Az olaszok negyedikek a Serie A-ban, és a BL-ből kerültek át az El-be. Az eddigi három meccsen gólt sem kaptak, a bécsi Rapidot 1:0 és 4:0-val búcsúztatták. A hesseniek viszont a Salzburghoz hasonlóan pontveszteség nélkül jutottak tovább a csoportkörből, majd a Sahtart ütötték ki a legjobb harminckettő között. Kevesen számoltak azzal, hogy a Dinamo Zagreb csoportelsőként jut tovább a kieséses szakaszba, méghozzá úgy, hogy közben vereséget sem szenved. A nagyszombati Spartakot is megelőző horvátok a cseh bajnokot, a Viktoria Plzeňt ejtették ki a legjobb harminckettő között. A nyolcaddöntőben a Bajnokok Ligájából érkező Benficával akadtak össze, és a zágrábi meccsen büntetőből szerzett találattal 1:0-ra verték a portugálokat. A lisszaboniak a Galatasarayon jutottak túl a legjobb harminckettő között. A visszavágón ők az esélyesek, a Dinamo továbbjutása óriási meglepetés lenne.

A Stade Rennais nem volt igazán meggyőző a csoportkörben, három győzelemmel mégis továbbjutott. A franciák ezután a Real Betist gólzáporos meccseken búcsúztatták, a nyolcaddöntőben pedig az Arsenalba botlottak. Az angolok ugyancsak a sorozat legnagyobb esélyesei közé tartoznak, tavaly az elődöntőig meneteltek, és a biztos BL-szereplés számukra is csábító, ahogy maga az El-cím is. A londoniak csoportgyőztesként léptek tovább, majd hatalmas meglepetést okozva, kikaptak a BATE Bariszav otthonában 1:0-ra, a visszavágón azonban 3:0-ra nyertek. Rennes-ben ismét beleszaladtak egy újabb pofonba, 3:1-re diadalmaskodtak a Ligue 1-ben is csak középcsapatnak számító bretonok. Tegyük hozzá azt is, hogy a negyedik percben már vesztettek a hazaiak, a 41. perctől pedig Papasztathópulosz kiállítása után emberelőnyben játszottak, innen fordítottak a cseh kapusok csatáját hozó ütközeten. Petr Čech tizenöt év után tért vissza egykori együtteséhez, amelynek kapuját a cseh válogatott, Tomáš Koubek őrzi. Nehéz feladat vár az angolokra.

A Valencia-Krasznodar 2:1-re végződött, vagyis a BL-ből az El-be pottyanó spanyoloknál van az előny. A Valencia Rodrigo két találatával már a 24. percben kettővel elhúzott, az oroszok a svéd válogatott, Viktor Claesson második félidőben szerzett góljával jöttek vissza a meccsbe és a párharcba. A Krasznodar a Sevilla mögött lépett tovább a csoportjából, és a Leverkusent ejtette ki februárban két döntetlen után, idegenben lőtt több góllal. A La Ligában jelenleg hetedik spanyolok oda-vissza verték a Celticet. A másik orosz-spanyol párharc továbbjutójának kiléte, úgy tűnik, már az első meccsen eldőlt. A Zenyit hazai pályán 1:3-as vereséget szenvedett a Villarrealtól. A szentpéterváriakat erősítette Róbert Mak, aki az iráni Azmun góljánál asszisztált, majd a 72. percben lecserélte őt Szergej Szemak. Mindkét alakulat csoportelsőként jutott tovább, majd az oroszok a Fenerbahçét ejtették ki, a spanyolok pedig a lisszaboni Sportingot. A Villarreal pocsék szezont fut eddig a spanyol ligában, tizenhetedik, egy hely választja el a kieséstől. A Sevilla és a prágai Slavia csatája 2:2-vel ért véget. Az ötszörös Európa-liga-győztes andalúziaiak nem bírtak a csehekkel, akik mindkét gólra válaszoltak. Az El góllövőlistáját holtversenyben vezető francia Wissam Ben Yedder találatára Miroslav Stoch vágott egy bombát, Munir góljára pedig Alex Král furcsa gólja volt a felelet. A prágai visszavágó előtt a cseh liga éllovasa áll továbbjutásra.

Címvédés nem lesz idén, hiszen az Atlético Madrid a BL-ben szerepelt, és a Juventus búcsúztatta. Az utóbbi hét évben ötször nyert spanyol, kétszer pedig angol alakulat. A Sevilla egymás után háromszor diadalmaskodott, kétszer az Atlético, kétszer pedig angol klubok, a Chelsea és a Manchester United. Spanyol vagy angol sikerre ezúttal is jó esély mutatkozik. Ki lesz a győztes? Sevilla, Chelsea vagy Arsenal? Vagy valaki más?