2018. június 13., 06:53

A németeknek arany, a braziloknak kiábrándulás

A 2014-es világbajnokságot Brazília rendezte. A döntő ismét hosszabbításban dőlt el, és csak egy gól született. A győzelmet a németek szerezték meg, negyedik sikerüket aratva. A torna unalmas meccseket hozott, a brazilok azonban történelmük legnagyobb arányú vereségét szenvedték el, és néhány szép gólt is láthattunk.

Labdarúgó világbajnokság 2014

A brazilok úgy kapták meg a 2014-es torna rendezését a rotációs rendszerben, hogy igazán ellenfelük sem volt. Argentína érdeklődése nem számított komolynak, Kolumbia pedig visszalépett, magyarán szavazni sem kellett a rendezési jog hét évvel korábbi odaítélésekor. Ezzel befellegzett a rendszer ilyetén formájának. A vb egyetlen újonca Bosznia-Hercegovina volt, persze Jugoszlávia részeként többször is kvalifikálta magát.

A viliágbajnokságot június 12. és július 13. között tizenkét városban rendezték, Rio de Janeiro, Brazíliaváros, São Paulo, Fortaleza, Belo Horizonte, Porto Alegre, Salvador, Recife, Cuiabá, Manaus, Natal és Curitiba. Ezen a tornán alkalmazták először a gólvonal-technológiát, és a Franciaország-Honduras mérkőzés második gólja volt az első, amelyet ennek a segítségével adtak meg. A másik újdonság pedig a szabadrúgás-spray volt.

Az A csoportban játszottak a brazilok, elsőként jutottak tovább, igaz, a horvátok elleni meccsen a játékvezető is segített. A mexikóiak a gólkülönbség miatt lettek másodikok, míg a horvátok és a kameruniak utazhattak haza. A B csoport erősnek tűnt, és a cmívédő spanyolok már az első fordulóban beleszaladtak egy 5:1-es kiütésbe a hollandoktól, miközben ők vezettek, és csak a szünet előtt egyenlítettek a hollandok.

Ezután kikaptak a chileiektől is 2:0-ra, az ausztrálok elleni győzelem pedig csak a harmadik hely elérésére volt elég. Hollandia pontveszteség nélkül lépett tovább a chileiek előtt. A C csoportot a kolumbiaiak húzták be szintén három győzelemmel, míg a görögök a szokásos lagymatag focijukkal az utolsó meccs 93. percében lőtt tizenegyessel mentek tovább. Az elefántcsontpartiak ellen nyerniük kellett, míg az ellenfelüknek a döntetlen is jó lett volna. A 2:1 az afrikaiak harmadik helyét jelentette, a japánok végeztek a negyedik helyen.

A D csoportban három világbajnok harcolt, és a két esélyesebb mehetett haza a csoportkör után. Costa Rica elverte Uruguayt, utána az olaszokat is, végül döntetleneztek Angliával. Az uruguayiak a vereség után az angolokat és az olaszokat is legyőzték, ezzel ők jutottak tovább másodikként, míg az olaszok az angolokat felülmúlva lettek a harmadikok.

Az utolsó fordulóban az olaszok az uruguayiakkal küzdöttek, az uruguayi Luis Suárez pedig odáig ment, hogy beleharapott Giorgio Chiellinibe. Az uruguayi támadó még sárgát sem kapott, ám utána eltiltották, a vb ezzel befejeződött számára, négy hónapig minden futballeseményről kizárták, és a válogatott kilenc soron következő meccsén sem játszhaott.

Az E-ben a franciák és a svájciak jutottak tovább, az ecuadoriak és a hondurasiak kárára. Az F csoportot az argentinok zárták az élen pontveszteség nélkül, a nigériaiak, a bosnyákok és az irániak előtt. A G a németeké lett, úgy, hogy az első összecsapáson 4:0-ra kiütötték a portugálokat.

A portugálok az amerikaiak ellen is csak a hosszabbításban tudtak egyenlíteni, de az USA-nak elég volt ez is a továbbjutáshoz, míg a ghánaiak lettek az utolsók. A H csoportban a belgák végeztek az élen pontveszteség nélkül, az algériaiak léptek tovább velük, míg az oroszok és a dél-koreaiak számára véget ért a torna.

A nyolcaddöntő öt meccse is hosszabbításban dőlt el. A brazilok 1:1 után csak tizenegyesekben győzték le Chilét, a kolumbiaiak James Rodríguez elképesztő góljával búcsúztatták 2:0-ra az uruguayiakat, a hollandok pedig a 94. percben lőtt tizenegyessel ejtették ki 2:1-re a mexikóiakat. A görögök a 91. percben hozták 1:1-re a Costa Rica-iak elleni találkozót, majd a büntetőkben kikaptak.

A franciák 2:0-ra nyertek Nigéria ellen, a németek gól nélküli döntetlen után kis híján kiestek Algériától, de végül 2:1-gyel mentek tovább a hosszabbításban. Az argentinok is gól nélküli döntetlenre álltak a rendes játékidő után a svájciakkal, majd a 118. percben betaláltak, míg a belgák jó meccsen játszottak szintén gól nélküli döntetlent az amerikaiakkal, de a hosszabbításban 2:1-re nyertek.

A negyeddöntő mérkőzései ennél is kevesebb gólt eredményeztek. A németek 1:0-ra legyőzték a franciákat, a hazaiak 2:1-re a kolumbiaiakat, bár Neymar számára egy sérülés miatt véget ért a torna, James Rodríguez pedig 6 góllal megszerzete a gólkirályi címet. Argentína 1:0-ra verte a belgákat, a hollandok és a Costa Rica-iak összecsapása nem hozott gólt, a büntetőpárbajt pedig a hollandok nyerték.

Az elődöntő a brazilok kiütését eredményezte, amikor történetük legnagyobb arányú vereségét szenvedték el. Az uruguayiaktól 6:0-ra kaptak ki 1920-ban, a hét gól eggyel több, a németek pedig úgy játszottak velük, mint egy edzőmeccsen. Miroslav Klose második gólját szerezte a vb-n, ezzel 16 gólja volt a világbajnokságokon, megelőzte a góllövőlistán a tizenöt gólos Ronaldót. Klose huszonnégy meccsen és négy vb-n játszva hozta össze a góljait.

A németek a 29. percben már öttel vezettek, és a brazilok darabokban hevertek. Ekkor vettek vissza a tempóból a németek, akadtak brazil helyzetek is, de a második félidőben még kettőt kaptak, és lehetett volna akár tízes különbség is. Az egy brazil gól a végén született. A hollandok és az argentinok unalmas és gól nélküli meccset játszottak. A hosszabbításban sem esett gól, a tizenegyeseket pedig 4:2-re nyerték az argentinok. A bronzmeccsen a hollandok is elverték a brazilokat 3:0-ra, Luiz Felipe Scolari 2002 után sikertelen vb-t zárt a brazilokkal.

A döntő focit alig hozott, Joachim Löw és Alejandro Sabella is örülhetett, a taktika tehát jó volt. Gonzalo Higuaín kihagyta a kihagyhatatlant, a németek fejeltek egy kapufát, akadtak lövések is. A Klose helyére beállt Mario Götze szerzete a győztes gólt, és újabb unalmas játék után véget ért a világbajnokságok eddigi utolsója.

Németország-Argentína 1:0 (hosszabbítás után)
Rio de Janeiro, július 13., Maracanã Stadion, 74 738 néző.
játékvezető: Nicola Rizzoli (Olaszország)
Gól: Götze (113.).
Németország: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes – Müller, Kramer (31. Schürrle), Kroos, Schweinsteiger, Özil (120. Mertesacker) – Klose (88. Götze).
Argentína: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Pérez (86. Gago), Mascherano, Biglia, Lavezzi (46. Agüero) – Messi, Higuaín (78. Palacio).