2020. december 20., 20:00

A magyar foci már megelőzte a szlovákot?

A felvidéki sportrajongók között hosszú évek óta vita tárgyát képezte, hogy a magyar és a szlovák labdarúgás összehasonlításában melyik áll jobban, s ha pusztán csak a számokra hagyatkoztunk, akkor nem feltétlenül töltött el bennünket örömmel az eredmény.

hunsvk04
Fotó: MTI/Kovács Tamás

A szlovák válogatott a FIFA világranglistáján ugyanis jócskán megelőzte a magyar nemzeti tizenegyet, s ezen a téren ugyan történt kedvező változás a magyar foci javára, de a szlovákok még mindig előrébb vannak.

A különbség viszont már csak hét helyezés, a 33-ik és a 40-en pozíció pedig azt is jelenti, már a nagyok utáni középmezőny erősebbik feléhez tartoznak. Ami az igazi változás ezen a téren, hogy a koronavírus időszakában a magyar focinak sikerült nézők nélkül is új erőre kapnia. Mindez a válogatott és a klubszinten is megmutatkozott.

A 2019-es évet ugyanis úgy zártuk, hogy a szlovák csapat a selejtezőben kétszer is legyőzte a magyar válogatottat, s mindez utóbbi számára azt jelentette, csak a pótselejtezőben bízhat. A szlovákok ezzel szemben nem tudtak túllépni saját árnyékukon, s hiába szereztek 6 pontot Rossi együttese ellen, ez sem volt elég többre, mint a harmadik helyre. A pótselejtező ugyanakkor mindkét válogatottnak kijutással végződött, bár a szlovák történet jóval drámaibb volt. A szövetségi kapitány leváltása, a játékosok szintjén jelentkező problémák pedig éppen a lényegre mutatnak rá, míg Rossi együttesénél jó a hangulat, ezért a srácok képesek túllépni saját képességeiken is, a szlovák csapat sztárjai rendre alulteljesítettek az utóbbi időszakban.

Akkor pedig meg is érkeztünk a következő kérdéshez. A játékosok színvonala. Az elmúlt évtizedben egyértelműen azt tapasztalhattuk, a szlovák válogatott tagjai közül többen játszottak meghatározó szerepet nemzetközi szinten klubcsapataikban, de szerencsére ezen a téren is javult a magyar helyzet. Gulácsiék kiváló szereplése a BL-ben, Szoboszlai Dominik remek éve, a Ferencváros BL-ben bizonyító magyarjai új lehetőséget jelenthetnek a magyar foci számára.

A játékosok kapcsán pedig érdemes megemlítenünk, hogy a Fortuna Liga aktuális őszi idényében a játékosok produktivitását mérő InStat index alapján a legjobb játékos Kalmár Zsolt volt, a harmadik helyen szintén magyar válogatott Holman Dávid végzett, de a nyolcadik helyen ott van Schäfer András is, miközben a top 10-ben egyetlen szlovák állampolgárságú játékost találunk. Ez is arról árulkodik, a szlovák bajnoki körülmények közt mennyire tudnak teljesíteni a tehetséges magyar focisták, miközben tegyük hozzá, a magyar liga jóval kecsegtetőbb sokak számára.

Azt ugyanis már az UEFA statisztikái is kimutatták, a magyar bajnokság jóval vonzóbb anyagi szempontból a focistáknak, mint a szlovák felső osztály, de ma már egyértelműen állítható, hogy a csapatok nemzetközi szinten is jobban teljesítenek. A Ferencváros menetelését össze sem lehet hasonlítani a Slovan idei botladozásával, a fehérváriak pedig csak kis lépésre voltak az Európa Liga csoportkörétől.

A szlovák sport szempontjából egyébként is van mit tanulni Magyarországtól, ahol rájöttek, egészségügyi szempontból is érdemes sportlétesítményekre költeni, de a világesemények szervezése a turizmus építése és gazdasági szempontok miatt is hasznos lehet. A magyar előrelépés pedig talán a déli szomszédra egyre jobban figyelő politikum számára is példa lehet arra, érdemes a sportra költeni. 

Annyi bizonyos, jó látni a magyar foci fejlődését, amire szüksége is van a szurkolónak az ilyen embertpróbáló időszakban, mint az idei év is volt. A lényeg pedig nem is az, hogy a szlovák focihoz képest hova jutott a magyar, hanem az abszolút értékben mérhető változás, amit jó volna továbbvinni a következő időszakban is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.